Tradícia odviata vetrom: Jediná perlová farma Arabského polostrova je v Ras Al Khaiman
Julfar (historický názov Ras Al Khaimah) bol známy ako jediný prístav v Arabskom zálive, ktorý zabezpečoval prístup do juhovýchodnej Arábie. Julfar sa opisuje aj ako dôležité miesto a hlavné centrum lovu perál a obchodu s perlami v dolnej časti Arabského zálivu. Roky pred objavením ropy bol lov perál dôležitým zdrojom bohatstva miestnej komunity a mnohí obchodníci, potápači a ich rodiny zasvätili svoj život tejto obžive po celé generácie.
Rodina Al Suwaidi, ktorej história siaha až do 12. storočia, je neodmysliteľne spätá s históriou lovu perál v tejto oblasti. Starý otec Abdulla Al Suwaidiho bol jedným z posledných lovcom perál na začiatku 20. storočia, ešte pred objavením ropy a uvedením chovaných perál na trh.
Abdulla Al Suwaidy má k perlám veľmi silný vzťah. Symbolizujú pre neho múdrosť a sú predmetom mnohých mýtov a legiend. Ako rád hovorí: „Perly sú mystickým pokladom zeme a predstavujú čistotu, štedrosť, čestnosť a vernosť ľudí, ktorí ich vlastnia.“
História a odkaz jeho predkov a ich dôverný vzťah k perlám ho inšpirovali k založeniu prvej a v súčasnosti jedinej perlovej farmy v Arabskom zálive - Suwaidi Pearl Farm. Za uplynulé dve desaťročia od roku 2005 úspešne zaviedol technológiu chovu perál a na svojej farme pri dedine Al Rams v emiráte Ras Al Khaimah vypestoval viac ako 100-tisíc perál.
Kultivované perly nie sú ako syntetické drahokamy, ktoré vznikajú nezávisle od prírodných procesov. Dosiahnutie vysokej kvality perál s nádherným leskom je veľmi náročné a vyžaduje si znalosti a dlhodobú stratégiu zameranú najmä na udržateľné a zodpovedné poľnohospodárske postupy. Táto ustrica je veľmi náchylná na choroby a nepriaznivé poveternostné podmienky, takže každá nájdená perla je vlastne zázrak.
Životné prostredie zohráva pri raste perál zásadnú úlohu. Lagúna v Al Rams profituje z čerstvej dažďovej vody, ktorá prúdi z okolitých hôr a napĺňa morskú vodu kyslíkom, čím zvyšuje produkciu perlete, materiálu, ktorý rastie vo vrstvách a vytvára perlu. Kultivované perly sú stále produktom prírody, pestujú sa prirodzene a vyžadujú si rovnaké biologické procesy. Na to, aby sa perla vytvorila, musí byť ustrica zdravá a musí rásť v neznečistenom prostredí. Ustrice na perlovej farme fungujú aj ako prírodné filtre, ktoré neustále čistia okolitú vodu.
Odstraňujú znečisťujúce látky, ako napríklad dusík a fosfor, ktoré sú známymi pôvodcami znečistenia vody, čo vedie k zlepšeniu jej kvality. Vedecké štúdie ukázali, že jedna ustrica dokáže prefiltrovať až 50 galónov vody denne.
A čím sú podľa Abdulla Al Suwaidiho ich perly jedinečné? „Arabské perly chované na našej farme Suwaidi majú rovnaké genetické vlastnosti ako slávne a jedinečné arabské prírodné perly. Produkujú perly v 13 rôznych farbách - od žiarivo bielej po najtmavšiu modrú, vrátane žltkastej, zlatistej, ružovkastej a zelenej. Naša perlová farma nielenže zachováva kultúrne a historické tradície emirátu, ale zároveň zvyšuje povedomie o dôležitosti ochrany morského prostredia. Prostredníctvom vzdelávacích programov a osvetových aktivít podporujeme u návštevníkov hlbšie pochopenie sveta prírody. Cieľom našich vzdelávacích iniciatív je inšpirovať návštevníkov, aby sa stali správcami životného prostredia a zástancami ochrany morí.“
V obchode so suvenírmi nájdete nádherne spracovanú zbierku najkrajších perál z Ras Al Khaimah. Návštevníci si počas prehliadky môžu vyloviť a zakúpiť aj vlastnú perlu.
Prehliadka perlovej farmy je jedným z jedinečných kultúrnych zážitkov v Ras Al Khaimah, ktorá láka návštevníkov nielen svojou históriou, ale aj polohou na úpätí pohoria Hajar, v zátoke obklopenej mangrovníkmi. Cestou na farmu, ktorá sa nachádza na vode, je možné vidieť aj kŕdle plameniakov žijúcich v mangrovových porastoch alebo plávajúce ťavy na neďalekej pláži.
Zdieľať článok na Facebooku
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.