Autom cez Rusko a Pobaltie

2012-09-07 14:00:00 |   |    | 

RUSKO - Vždy som chcel ísť do Moskvy autom. Vidieť krajinu, ľudí. Nie iba letisko a vybrané pamiatky a zaujímavosti. Pri ceste autom sa kadečo prihodí. Spoznáte ľudí omnoho lepšie. A urobíte si obraz o tom, ako sa bežným obyvateľom žije. Sen sa mi splnil minulý rok. Nahovoril som kamaráta, kúpili sme benzínové, tmavošedé auto (aby sme boli nenápadní, vyhli sa mafii a nekvalitným pohonným hmotám). Cestu sme vybrali cez Poľsko, Lotyšsko, Litvu, Rusko...Realita bola taká, že najhoršia krajina na cestovanie je určite Poľsko. Hrozné cesty, vyslovene škaredé, ufúľané mestečká, preplnené cesty, napriek tomu, že sme išli v noci. Litva a Lotyšsko sú pomerne chudobné krajiny, najmä pri hraniciach s Bieloruskom a Ruskom. Cesta Ruskom prebehla úplne bez problémov a z celého Ruska mám jeden obrovský, pozitívny dojem! A celá civilizácia a kultúra začína až v Moskve a pokračuje ďalej na východ. Po Moskvu je jedno veľké, prázdne 700 kilometrové nič.

Avšak ďalej na východ sú mestá, z ktorých by sa cítil zaskočene nejeden „blavák“. Moderné obchody, autá, metro, poriadok a luxus. A samozrejme, aj obyčajní ľudkovia. Ale všetky tie správy o „zaostalom Rusku“ a informácie, ktoré o Rusku máme u nás doma je jedna veľká, malomestská medzera vo vzdelaní. Aj 300 km za Moskvou to vyzerá lepšie, ako u nás v Košiciach či Banskej Bystrici. Ak vám Rusi pripadajú nafúkaní, keď prídu k nám na dovolenku, majú byť prečo.

To, že to nechápeme, je iba naša neinformovanosť. Možno som mal iba šťastie, ale aj šoférovanie po Moskve v čase zápchy bolo bez problémov. Všetky tie obrovské džípy ma všade pustili, nikto nenadával. Ak som potreboval nejakú pomoc, ochotne mi každý pomohol. A veta: „kto nebol v Moskve, ten neuverí“, platí stonásobne. Čítať nestačí. Treba naštartovať motorku, auto alebo kúpiť lístky na vlak a ísť sa presvedčiť. Rusko je úžasné...

 

Tip na dovolenku nám zaslal čitateľ Miroslav Moncol. Ďakujeme :)

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.5/5 (19 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 25. jún. 2024. Meniny má Olívia, Tadeáš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa