JUŽNÁ AMERIKA- Pľúca sveta - také označenie získal Amazonský dažďový prales, ktorý produkuje viac ako 20 percent svetového kyslíka. Rozprestiera sa na území devatich štátov a kopíruje povodie juhoamerickej rieky Amazon.
Celkovú rozlohu 5,5 milióna km² (112-krát väčšia než Slovensko), ktorá predstavuje viac ako polovicu svetových dažďových pralesov, tvorí cez desaťtisíc druhov stromov a obýva približne pätina všetkých známych druhov živočíchov. Bohatá fauna a flóra aj preto už roky láka biológov a zoológov z celého sveta. A tiež dobrodruhov túžiacich po nedotknutej divočine.
Oblasť dažďového pralesa v amazonskom povodí je stále málo preskúmaným územím. Svedčia o tom neustále objavy malých indiánskych kmeňov ukrývajúcich sa počas stáročí v nehostinnej džungli s teplou a vlhkou klímou. Domorodé skupiny žijú izolovane od vonkajšieho sveta, často v nedostupnom vnútrozemí, zachovávajú si vlastný jazyk a tradičný štýl života harmonicky spätý s prírodou.
Dažďový prales sa žiaľ už desaťročia skloňuje aj v súvislosti s najväčšou ekologickou katastrofou - neustále výruby pre poľnohospodárske účely, nekontrolovaná a častokrát nelegálna ťažba dreva a nerastných surovín majú podľa vedcov a ekológov ďalekosiahle následky. Štáty sa dodnes nedohodli na konečnom riešení problému zmenšovania dažďového pralesa, ktorý stratil už 20 percent svojho pôvodného územia.
Zdroj/autor: Daniela Belicová, drom
Foto: wikipedia, Phil P Harris, Cesar Paes Barreto, Worldwide Happy Media, sxc.hu, carapana, gabolla, jweimer