Himaláje - kolíska najvyšších vrchov sveta

2012-05-14 17:30:00 |   |    | 

ÁZIA- Himaláje to nie je len Mount Everest, ale aj množstvo iných vrchov, ktoré sú pokryté večným ľadom. Ukrutné počasie a podmienky sťažujú každý pokus o výstup na ktorýkoľvek z masívov. No aj tak sa tak každý rok vracajú horolezci, ktorí sú ochotní obetovať aj život pre pohľad zo "strechy sveta".Himaláje je pohorie v Ázii, ktoré oddeľuje Indický subkontinent od Tibetskej náhornej plošiny. Názov pochádza zo sanskritských slov „hima“ (sneh) a „álaja“ (obydlie), teda Domov snehu. Pohorie zasahuje do územia Pakistanu, Číny, Indie, Nepálu a Bhutánu.

Nachádza sa tu desať zo štrnástich najvyšších vrcholov sveta (napr. Káčaňdžunga, Makalu, Dhaulágirí, Nanga Parbat, Annapurna), pričom najvyššou horou Himalájí a sveta je slávny Mount Everest alebo nepálsky Sagarmáthá (čo v sanskritskom jazyku znamená „Tvár nebies“) s výškou 8 848 m nm. Ako prvý jeho vrchol pokoril Novozélanďan Edmund Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay dňa 29. mája 1953.

Celé pohorie je dlhé asi 2 500 km a široké od 180 do 350 km. Pohorie sa geograficky člení z východu na západ na 7 oblastí (Ásámske, Bhutánske, Sikkimské, Nepálske, Garválské, Pandžábske a Kašmírske Himaláje). V najvyšších nadmorských výškach je trvalé zaľadnenie. Ľadovce pokrývajú 33 tisíc km², čo predstavuje 8 percent horstva, aj keď sa celé horstvo nachádza v subtropickom podnebnom pásme.

Podnebie v Himalájach ovplyvňujú letné a zimné monzúny. Do výšky 800 m sa priemerná teplota pohybuje nad 35 °C, nad 5 500 m sa priemerná teplota pohybuje v rozmedzí od -5 °C až do 0 °C. Denné kolísanie teplôt činí v nižších polohách 20-30 °C, vo veľhorských polohách i 30-35 °C. Najnižšie teploty sú logicky vo výškach nad 8 000 m v rozmedzí od -50 °C až -60 °C.

Na dobrodružné treky sa do Himalájí vydáva viac a viac turistov. Z mesta Lukla do základného tábora Mount Everestu sa každoročne vydajú desiatky tisíc turistov. Je to stredne ťažký trek do výšky viac ako 5 000 m nm a je jedným z najpopulárnejších v Nepále.

 

Zdroj/autor: Eli, drom

Foto: wikipedia, Anirban c8, Wmase, Papa Lima, Kerem_Barut, Daniel, ilker ender, Ashinpt

 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.4/5 (25 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Štvrtok, 25. apríl. 2024. Meniny má Marek, Marko, Markus.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa