Rimania, biskupi a blázni: Vitajte v nemeckom Mohuči
Univerzitné mesto Mainz (alebo Mohuč) charakterizuje trojica pokladov – románsky chrám, čierna mágia miestneho rodáka Johanna Gutenberga a rýnsky karneval. Miestni s hrdosťou prezentujú 2000-ročné kultúrne dedičstvo a k nemu s radosťou radia aj vinárstvo.
Kde sa malých hriechov dopustíte aj v spovednici
Umelecky reštaurované fasády barokových šľachtických palácov a prepychových kostolov dýchajú dejinami. Mainz stredoveku a raného novoveku evokuje historické centrum, ktoré sa v tieni ohromného chrámu rozpína až k Južnému nádražiu.
Krivolaké uličky okolo prekrásneho višňového sadu, ktoré nesú názvy ako Nasengässchen (doslova Ulička pri nose) či Heringsbrunnengasse (Ulička k studni u Sleďa), lemujú romantické hrazdené domy. V nich nájdete množstvo obchodíkov, butikov a kaviarničiek, kde je cez deň živo. Nákupy ponúkajú aj rušné trhy, ktoré sa konajú nielen v starom meste a na námestí Panny Márie, ale takmer v každej mestskej štvrti.
Na sklonku dňa je vidieť, že Mainz má medzi nemeckými mestami postavenie kráľa vína; Rýnske Hesensko je najväčším vinárskym regiónom v krajine a mladá generácia vinárov s elánom, šikovnosťou a sebavedomím demonštruje, že dokáže vyprodukovať skutočné lahôdky. Jej výrobky konzumujú obyvatelia Mainzu s obľubou v útulných vinárňach a krčmičkách, ktoré nesú veľmi pobožné názvy ako „Kasička“ alebo „Spovednica“. Možno preto, že domáci občas radi hádžu všetky starosti za hlavu. To potvrdzuje aj nočný život: na scéne sa hemžia tisíce študentov a niekde sa určite oslavuje aj dnes.
Rýnska panoráma a optimistické knieža
V porovnaní s rušným historickým jadrom pôsobí panoráma mesta smerom od Rýna dôstojne, pokojne, až skoro trochu prísne. Vládnu jej dve epochy: moderna s radnicou a kongresovým centrom Rheingoldhalle a barok, resp. renesancia s Novou zbrojnicou, Domom rádu nemeckých rytierov a Kurfirstským zámkom. Táto budova podľa názoru niektorých historikov umenia zatieni svojim neobyčajne bohatým a diferencovaným členením dokonca aj Heildeberský zámok. Jej koncepcia bola vskutku optimistická: položenie základného kameňa bolo načasované na rok 1627, do vravy Tridsaťročnej vojny. Práce na Kurfirstskom zámku však trvali ďalších 125 rokov.
Veľkosť dejín: Múzeá v Mainzi
Mainz – to je i jedinečná ponuka múzeí. Okrem Gutenbergovho múzea vyniká predovšetkým Rímsko-germánske centrálne múzeum v Kurfirstskom zámku. Zbierky z praveku a ranej histórie, z dôb Ríše rímskej a včasného stredoveku dopĺňajú priestorné medzinárodne známe reštauračné dielne – tunajší odborníci sa ujali okrem iného aj Ötziho, slávneho muža z tirolského ľadovca. Širší záber, od doby kamennej po modernizmus, má Krajské múzeum, ktoré bolo založené v roku 1803 na podnet Napoleonovho daru vo forme 36 obrazov. Biskupské chrámové a diecézne múzeum priamo v chráme informuje o histórii biskupského kostola a biskupstva; všeobecný prehľad podáva Mestské historické múzeum a Prírodovedné múzeum je najväčším svojho druhu v celom Porýní-Falcku. To všetko sú veľmi vážne témy, ešte šťastie, že tu majú aj múzeum karnevalu. Ten totiž k mestu patrí rovnako ako Rimania, Gutenberg, dóm a víno.
Zdieľať článok na Facebooku
Foto: germany.travel
Zdroj: ako
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.