Mníchov

26.05.2010 |   |    | 

Munich, NemeckoOficiálny názov München, Munich

Súper Berlína o titul najpopulárnejšej nemeckej destinácie. Sofistikované mesto obľubujúce protiklady. Oblečte si lederhosen a navštívte metropolu Bavorska, kde sú folklórne tradície obľúbené rovnako ako auto BMW, štedré porcie jedál práve tak, ako haute cuisine.

 

Mníchov je útočiskom všetkých druhov kultúr, s neuveriteľným počtom múzeí, živelnou umeleckou scénou a neslávne hýriacim Oktoberfestom. Bavorsko je suvenírovou ikonou Nemecka, uvidíte to z pohľadníc a rozprávkovej gotiky. Mníchovské Biergarten nie sú výnimkou.

Doprava
Mestský integrovaný systém dopravy MVV (www.mvv-muenchen.de) je sieťou autobusov, električiek a vlakových tratí S a U- Bahn. Je pomerne dobrý, ale systém lístkov a poplatkov patrí medzi najkomplikovanejšie v Nemecku. Ceny závisia od množstva precestovaných zón. Mesto je rozdelené do série sústredných kruhov, uvidíte ich na dopravných mapách na každej stanici, alebo zastávke. Pri pobyte dlhšom ako jeden týždeň sa oplatí kúpiť si cestovný pass.

Najlacnejší platí v centre mesta a vo väčšej časti Schwabingu. Stojí 9,50 EUR na týždeň a 35,50 EUR na mesiac. Pass platný v celom mestskom okruhu (vrátane Dachau alebo Ammersee) stojí okolo 39 EUR na týždeň, mesačný okolo 145 EUR. Nezabudnite, týždenné passy platia od pondelka do pondelka (pri kúpe v strede týždňa, dni strácate). Rovnako to platí aj pre mesačné lístky. Ostatné lístky dostanete v automatoch na všetkých staniciach metra a na niektorých autobusových, kúpite ich aj v električkách.

Ak plánujete cestovať na jednej trase viackrát, zakaždým si kupovať lístok sa neoplatí. Lepšou alternatívou je pás lístkov (Streifenkarte),  stojaci okolo 9 EUR za desať lístkov. Prekročenie každej zo zón stojí dva lístky, okrem ciest kratších ako štyri autobusové alebo električkové zastávky. Vtedy stačí označiť len jeden lístok. Detská Streifenkarte stojí 3,80 EUR, má päť lístkov, na jednu cestu spotrebujete jeden lístok, na vzdialenosti nezáleží.

Dostupné sú aj denné lístky. Single-Tageskarte pre jedného cestujúceho stojí 4,50 EUR v rámci Mníchova, alebo 9 EUR v rámci mesta a trás S- Bahn. Za Partner-Tageskarte poplatky narastú na 8 EUR, resp. 16 EUR (platná pre päť dospelých, alebo desať detí).

Ubytovanie
Mníchov prekypuje hotelmi všetkých cenových kategórií, od jednoduchých zariadení, po hyperluxusné hotely a je tu niekoľko hostelov, kde  bavorský zákaz o ubytovaní osôb starších ako 27 rokov neplatí.  Nezabudnite, počas trvania Oktoberfestu ( od poslednej septembrovej soboty, po prvú októbrovú nedeľu) sa oplatí rezervovať si ubytovanie (hlavne v lacnejších hoteloch) vopred. Šanca existuje, ak prídete skôr ráno do turistickej informačnej agentúry a počkáte v rade aj niekoľko hodín. Počas víkendov Oktoberfestu zoženiete ubytovanie len v najdrahších hoteloch. Ak plánujete v meste zostať dlhšie, kontaktujte tzv. Mitwohnzentralen.

V meste je okolo 300 hotelov a penziónov. Koncentrujú sa hlavne v južnej časti hlavnej železničnej stanice (Hauptbahnhof). Napriek množstvu prevažne lacnejších hotelov a hliadkujúcej polícií je táto oblasť po zotmení drsná. Domácke penzióny nájdete v oblasti Schwabing a južne od univerzity. Ich výhodou je blízkosť k najlepším barom a reštauráciám. Možností v centre je menej, ale sídlia tu najluxusnejšie hotely. Ponuka ubytovania na oficiálnych stránkach mesta.

Vyhľadajte si ubytovanie online:

Booking.com

Jedlo
Mesto je preplnené reštauráciami, otvorenými v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Aj keď je Mníchov známy pivnými záhradami a pivnicami, je tu množstvo národnostných reštaurácií a živá kaviarenská kultúra. Nie je ťažké najesť sa za pár euro. Dobré porcie ťažkých jedál sú normou bavorskej kuchyne. Ak je váš rozpočet malý, oplatí sa navštíviť študentské menzy, mali by ste mať študentské karty, ale zatiaľ ich nik nekontroluje. V mäsiarstvach predávajú sendviče s teplou alebo studenou náplňou, stojace do 2 EUR. Dobrou voľbou sú obchody reťazca  Vinzenz Murr, nájdete ich po celom meste, zvyčajne podávajú aj denné menu, ktoré sa dá zjesť priamo v obchode.
Pivárne (Bierkeller) a pivné záhrady (Biergarten) sú charakteristické mníchovské atrakcie. Všeobecne ide priestorné haly, kde podávajú silné pivo vyrábané v miestnych pivovaroch. Nechýba tradičné bavorské jedlo. Na predmestiach sa ukrývajú vo veľkých, zarastených záhradách, v centre sú terasy menšie. Aj keď sa niektoré pod tlakom extenzívneho turizmu zmenili, zostali nezabudnuteľným symbolom mesta.
Výber mníchovských reštaurácií je široký. Rovnako ako počet miest ponúkajúcich kvalitné jedlo za primerané ceny. Nájdete tu výborné talianske reštaurácie (niektoré patria medzi najlepšie na sever od Álp), niekoľko vegetariánskych. V tradičných Gaststätten a Wirtshäuser nájdete tradičnú bavorskú kuchyňu v intímnejšej atmosfére ako vo väčších pivných záhradách.
Obvyklé kaviarne v štýle Kaffee und Kuchen nie sú v Mníchove tak populárne, ako v iných nemeckých mestách, ale v meste objavíte niekoľko príjemných miest. Ponuka reštaurácií na oficiálnych stránkach mesta.

Zábava
Bary, nočné kluby
Život v meste sa točí okolo barov a kaviarní. Pivo, kávu a koláče dostanete kdekoľvek. Trendy bary nájdete okolo Schwabingu, hipsteri navštevujú Haidhausen, aj keď obidve štvrte sú dosť provinčné. Miestne bary sú obmedzené bavorskými zákonmi (väčšinu zatvárajú okolo polnoci). 
Výber vinární je v tomto pivnom raji obmedzený, aj keď ich ponuka je široká.  
Mníchovská hudobná ponuka je neobmedzená, závisí, či ste na klasickú alebo modernú hudbu. V kozmopolitnom meste nájdete čokoľvek, v lete sa v jeho okolí usporadúva množstvo hudobných festivalov. Sídli tu niekoľko orchestrov svetového významu. Každoročný júlový operný festival sa dá porovnať so Salzburgským a festivalom Bayreuth. Samozrejme nie všetky podujatia sú výnimočné, nájdete tu mnoho odpadu a pozlátka. Aktuálne informácie nájdete v  magazínoch ako Munich Found (www.munichfound.com ), anglický mesačník, stojaci 3 EUR. Extenzívnejšie informácie nájdete v nemeckých Offizielles Monatsprogramm (1,55 EUR) a Prinz (1 EUR, www.prinz.de); zadarmo dostanete magazín In München (www.in-muenchen.de)
Mníchovská klubová scéna je vzhľadom na podmienky mesta nezaujímavá. Väčšina klubov je otvorených od 22:00 hod. do 04:00 hod. Vstupné sa pohybuje okolo 5 EUR. V lete sa konajú pri jazere v Olympiaparku rockové koncerty zadarmo (pódium sa volá Theatron). V niekoľkých kluboch majú koncertný program na celý rok. Množstvo orchestrov a dva operné domy lákajú náročné obecenstvo. Dirigenti miestnych orchestrov (Bayerisches-Rundfunk-Sinfonie-Orchester, Bayerischer Staatsorchester,  Münchner Philharmoniker, Münchener Kammerorchester,  Münchener-Bach-Chor) patria medzi najlepších na svete. Vysokú reputáciu má tiež mníchovský Opernfest, konajúci sa od stredu júla po začiatok augusta.
Mníchov hostí množstvo divadiel, ich program nájdete v oficiálnych programoch a v miestnej tlači, predstavenia sa konajú v nemčine. Lístky nájdete v miestnej predajni vstupeniek (www.muenchenticket.de). Ponuka na oficiálnych stránkach mesta.

Nákupy
Pešia zóna v starom meste (Altstadt) je hlavným nákupným centrom mesta. Nájdete tu obchodné domy, predajne s oblečením a obuvou, v jeho severnej časti sú obchody s elegantnými šperkami a drahými kameňmi. Lacnejšie obchody objavíte v uličkách okolo Viktualienmarkt preplnených zvláštnymi starožitnosťami a špeciálnymi obchodmi.
Luxusné a drahé obchody sú okolo Maximilianstrasse.
Zóna stredne drahých obchodov, medzinárodných sietí, a nezávislých butikov, s množstvom reštaurácií, kaviarenských terás a Biergarten je na Kaufingerstrasse. V lete a počas sobôt je preplnená turistami z celého sveta, nechýbajú ani miestni.
Medzi najznámejšie nákupné centrá patria PEP ( na zastávke metra U5, Neuperlach Zentrum), OEZ ( na zastávke metra U1, Olympia-Einkaufszentrum), alebo Riem Arkaden (zastávka U-Bahn U2, Messestadt Ost).
Na Hohenzollernstrasse natrafíte na obchody značiek ako Mazel, Vero Moda. Počas Oktoberfestu tu objavíte množstvo obchodov predávajúcich veľmi lacné tradičné nemecké kroje (Lederhosen alebo Dirndl).
Obchody medzinárodných sietí ako Body Shop, alebo Starbucks sú na Leopoldstrasse. Nákupné tipy oficiálnych stránkach mesta.

Slávnosti, udalosti
Mníchovský kalendár je pozitívne naplnený udalosťami. Začína januárovými fašiangami.  Drsným šesťtýždňovým zhlukom pouličných parties a bálov. Veľký pôst končí v marci       Starkbierzeitom, kedy sa konzumujú silné pivá končiace s menom končiacim príponou 'ator' (napr. Triumphator, Salvator, Maximator, etceterator), ide o tradíciou siahajúcu do mníšskych čias. Apríl víta jar menším Oktoberfestom, volá sa Frühlingsfest (s oveľa nižšou účasťou ako väčší Oktoberfest, konajúci sa pravidelne na prelome septembra a októbra). V poslednú aprílovú sobotu sa koná trh Auer Dult (usporadúva sa tiež v júli a v októbri).

Mníchovské divadelné a hudobné bienále sa koná  každý druhý rok v máji, koniec júna patrí festivalu svetovej kultúry Tollwood v mníchovskom Olympiaparku.
Corpus Christi je v Bavorsku sviatkom pouličných sprievodov a kostýmovaných koní.  Jún končí mníchovským filmovým festivalom, menšou verziou známejšieho berlínskeho. Júlový deň sv. Kryštofa sa oslavuje trojdňovou party gejov a lesbičiek, s pouličnými sprievodmi, pretekmi v behu na vysokých opätkoch. Operný festival  prináša vysokú kultúru do Štátnej opery, pričom letný festival Sommerfest  je dvojtýždňovým podujatím koncertov a športových súťaží, koná sa v Olympiaparku.

Oktoberfest, najväčšie kolektívne pitie alkoholu na svete sa začína v septembri. Novembrové šesťdňové cyklistické preteky sa konajú v Olympiahalle, ich súčasťou je množstvo zábavy, jedla a pitia. Rok sa končí zimným festivalom Tollwood, menším variantom júnového, a obrovským Christkindlmarktom konajúcim sa na Marienplatz, dopĺňa ho obrovský vianočný strom a stánky predávajúce remeselné výrobky a teplé Glühwein.

Počas verejných prázdnin sú zatvorené všetky banky a obchody.

Musíte vidieť
Pamiatky
Karlstor – stredoveká brána, jedna posledných v Mníchove, stráži východný vchod do starého mesta; Königsplatz – námestie inšpirované aténskou Akropolou dotvorili niekoľkými budovami fašisti, dnes pôsobí príjemne; Marienplatz – srdce a duša Starého mesta, pozoruhodná je animovaná zvonkohra na budove Novej radnice; Neues Rathaus -  fasády neogotickej radnice sú posiate sochami a drakmi, pre dobrý výhľad sa oplatí vystúpiť na 85m vysokú vežu; Odeonsplatz – námestie postavené v 19. storočí s výbornými ale drahými kaviarňami; Frauenkirche – spirituálne srdce a najväčší kostol v Mníchove, jeho cibuľovité veže dosahujú výšku až 99m. Od apríla do októbra sa dá na južnú vežu vystúpiť; Residenz – obrovský palác pripomínajúci silu rodu Wittelsbachovcov – bavorských kráľov; Schloss Nymphenburg – pitoreskný barokový palác postavený ako letné sídlo kráľovskej rodiny; Bavaria – 18 metrov vysoká socha Amazonky, v štýle sochy Slobody drží v ruke dubovú halúzku a pri nohách jej leží lev. Dá sa vystúpiť až do jej hlavy, odkiaľ sú výborné výhľady (najmä na Oktoberfest);

Múzeá, galérie
Alte Pinakothek
– jedna najdôležitejších zbierok starého umenia v Európe. Medzi najstaršie maľby patrí Ukrižovanie od Lucasa Cranacha (1503), medzi klenoty patria práce Albrechta Dürera, Matthiasa Grünewalda, Albrechta Altdorfera, nechýbajú ani talianski majstri ako Botticelli, Rafael, Tizian. Holanďania ako Rogier van der Weyden, Hans Memling, Jan Gossaert, alebo Rubens, francúzsku maľbu zastupujú  Nicolas Poussin, Claude Lorrain alebo François Boucher, španielsko El Greco, Murillo alebo Velázquez (www.pinakothek.de/alte-pinakothek);
Altes Rathaus – tretia verzia starej radnice, 9. Novembra 1939 tu prejav Josepha Goebbelsa odštartoval neslávne pogromy Krištáľovej noci, dnes tu sídli múzeum hračiek; Bier & Oktoberfestmuseum – predstavte si štyri poschodia sudov na varenie piva, historických fotografií  zo začiatkov Oktoberfestu, zaujímavá je aj samotná budova múzea (www.bier-und-oktoberfestmuseum.de); BMW Museum – nastavte si vnútorného Michaela Schumachera,  a pripravte sa na avantgardnú výstavu spájajúcu umenie, históriu a dizajn (      www.bmw-museum.de ); Bayerisches Nationalmuseum – múzeum preplnené folklórnymi predmetmi južného Nemecka (www.bayerisches-nationalmuseum.de), Deutsches Museum – dôkaz, že aj veda dokáže byť zábavná, prehliadka vynálezov od doby kamennej po budúcnosťi
( www.deutsches-museum.de); Deutsches Theatermuseum – neustále sa meniace výstavy nemecky hovoriaceho divadla, kulisy, kostýmy a masky; Glyptothek -  ak ste fanúšikom klasického gréckeho umenia, alebo nahých tiel, ktorým chýba nos, alebo iná časť tela (www.antike-am-koenigsplatz.mwn.de); Haus der Kunst – budova postavená nacistami, dnes prezentuje tých umelcov, ktorých nacisti pokladali za degenerovaných...expresionistov, surrealistov a dadaistov (www.hausderkunst.de); Jüdisches Museum – otvorenie židovského múzea v meste s nacistickou minulosťou je doslova míľnikom (www.juedisches-museum-muenchen.de); Münchner Stadtmuseum – chodením po zbierkach sa dajú stráviť hodiny, perfektná atrakcia do zlého počasia (www.stadtmuseum-online.de); Museum Villa Stuck – prekrásna secesná rezidencia jedného z najväčších umelcov v meste na prelome 20. Storočia. Usporadúvajú aj výstavy súčasného umenia (www.villastuck.de); Neue Pinakothek – galéria zastrešuje jednu z najlepších zbierok umenia 19. a 20. storočia (od rokoka po secesiu). Medzi najslávnejšie patria diela impresionistov Moneta, Cézanna, Degasa, tiež Vincenta Van Gogha. Pozoruhodný je tiež maliar nemeckého romantizmu Caspar David Friedrich (www.pinakothek.de/neue-pinakothek); Schack-Galerie – útek do fantastických krajín romantických maliarov ako Böcklin, Feuerbach alebo Moritz von Schwind (www.pinakothek.de/schack-galerie); Staatliches Museum Ägyptischer Kunst – niektoré významné egyptské vykopávky skončili práve tu (www.aegyptisches-museum-muenchen.de); Pinakothek der Moderne – najväčšia galéria moderného nemeckého umenia, od klasikov ako Picasso, Klee, Magritte, Kandinsky, po súčasné „stars“ ako Georg Baselitz, Andy Warhol, Cy Twombly alebo Joseph Beuys (www.pinakothek.de/pinakothek-der-moderne);

Iné
Allianz Arena – nový mníchovský štadión, svoje zápasy tu hrajú obidva miestne kluby 1. FC Bayern a TSV 1860 (www.allianz-arena.com); Bavaria Filmstadt – tematický park postavený okolo najstarších nemeckých filmových štúdií. Natáčali sa tu filmy ako Das Boot, alebo nemecké soap-opery ako Marienhof (www.bavaria-filmtour.de); Englischer Garten – jeden z najväčších európskych mestských parkov, väčší ako londýnsky Hyde Park, alebo newyorský Central Park; Olympic Park – dodnes atraktívne miesto. V roku 1972 sa tu konali Olympijské hry, pozoruhodná je 290m vysoká vyhliadková veža Olympia Tower, tiež gigantická priehľadná strecha Olympijskéhio štadióna;

Internet
http://www.muenchen.de/
http://en.wikipedia.org/wiki/Munich

Letisko
Munich Airport (MUC), http://www.munich-airport.de/

Bez záruky
V foyeri mníchovskej Frauenkirche nájdete odtlačok diablovho kopyta... Keď stavbu dostavali prišiel sa sem pozrieť sám diabol. Začal sa smiať, pretože stavitelia sem zabudli umiestniť akékoľvek okná. Na znak triumfu tu nechal odtlačok svojej nohy, ale zabudol že je len predsieni katedrály... 

 

Zdroj/autor: wikitravel, lonelyplanet,roughguide, frommers,drom

Foto: sxc.hu

VIDEO Mníchov

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.6/5 (14 hlasov)

Utorok, 14. august. 2018. Meniny má Mojmír.

Najnovšie príspevky

Foto dňa