Hyperloop previezol prvých ľudí (VIDEO): Kapsule majú byť rýchlejšie než lietadlo

10.11.2020 |   |    | 

Spoločnosť Virgin Hyperloop podnikateľa Richarda Bransona dokončila prvú jazdu systémom vysokorýchlostnej dopravy potrubím s ľuďmi. Urobila tak dôležitý bezpečnostný test tejto technológie, ktorá by mohla transformovať prepravu osôb i nákladov, uviedla agentúra Reuters. 

Kapsulou na prepravu osôb sa zviezli manažéri firmy, technický riaditeľ a jej spoluzakladateľ Josh Giegel a riaditeľka pre zážitky cestujúcich Sara Luchianová. Na testovacej trati v Las Vegas dosiahla ich kapsula rýchlosť 172 kilometrov za hodinu.

Technológia vysokorýchlostnej prepravy osôb nazývaná Hyperloop sa stala populárnou vďaka miliardárovi Elon Muskovi, ktorý ju začal propagovať v roku 2013 a prinútil niekoľko firiem, aby sa pripojili k rozvoju tohto systému. Systém je založený na pohybe pretlakových kapsulí podtlakovými rúrkovými tunelmi. 

Virgin Hyperloop očakáva, že by sa v budúcnosti mohli jeho kapsule s cestujúcimi a nákladom pohybovať rýchlosťou najmenej 966 kilometrov za hodinu. Cesta medzi New Yorkom a Washingtonom by tak trvala iba 30 minút, a bola by dvakrát rýchlejšia ako komerčným lietadlom a štyrikrát rýchlejšia ako vysokorýchlostným vlakom.

Firma už uskutočnila viac ako 400 testovacích jázd, všetky bez ľudí. Virgin Hyperloop by rada získala bezpečnostnú certifikáciu do roku 2025, komerčnú prevádzku plánuje začať do roku 2030.

 

Zdielať článok na Facebooku
Foto a
Video: Virgin Hyperloop
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 26. október. 2021. Meniny má Demeter.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa