Maďarsko je domovom tristo druhov vtákov: TOP miesta na ich pozorovanie

2024-07-08 20:00:00 |   |    | 

Maďarsko má desať národných parkov a je domovom približne 300 druhov vtákov, ktoré tu žijú, hniezdia alebo zimujú. Hľadáte inšpiráciu na spojenie s prírodou a načerpanie nových síl prostredníctvom poznávania týchto úžasných tvorov? Dovoľte nám, aby sme vás previedli niektorými z najlepších miest, na ktorých môžete obdivovať rozmanitosť vtáctva v Maďarsku! 

Okrem množstva pamiatok, ktoré v Budapešti musíte vidieť, ponúka hlavné mesto Maďarska aj vynikajúce možnosti na pozorovanie vtáctva vďaka svojim veľkým, takmer 100-hektárovým parkom, Budínskym vrchom a Dunaju. Mestský park (Városliget), Margitin ostrov a Normafa sú najdostupnejšie miesta na sledovanie vtákov v hlavnom meste. Staré lesy Mestského parku, jeho umelé rybníky a okolie zoologickej záhrady ponúkajú pre vtákov vynikajúce prostredie.

K atrakciám Margitinho ostrova patria romantické chodníky, stredoveké zrúcaniny, malá zoologická záhrada, hudobná fontána, vodná veža, bazény, ktoré na ostrove vytvárajú pohodovú atmosféru. Vďaka starým stromom, parkom a Dunaju na ostrove žije alebo sa kŕmi mnoho druhov vtákov, a tak je to ideálne miesto na ich pozorovanie, ak nemáte čas opustiť hlavné mesto.

Normafa je obľúbeným výletným miestom, na východnom okraji Budínskych vrchov s nádherným výhľadom na mesto. Okrem pešej turistiky lokalita ponúka aj možnosti na piknik a cyklistiku. Medzi vtáky, ktoré tu môžete nájsť, patria žlna zelená, žlna sivá, ďateľ veľký, ďateľ prostredný, čierny ďateľ, jastrab krahulec, čížik, brhlík, drozdy, stromové vtáky, a iné. Na Normafa sa dostanete verejnou dopravou alebo sedačkovou lanovkou, čo môže byť jedinečný zážitok pre celú rodinu.

Migrácia divých husí je v Maďarsku jedinečným a veľkolepým javom. Jedna z najpozoruhodnejších a najfotogenickejších lokalít, Staré tatanské jazero, sa nachádza len 50 minút jazdy od Budapešti. Tata je „mesto vôd“, kde sa prelína prírodné a zastavané prostredie. Uprostred mesta, na brehu jazera, sa nachádza najvýznamnejší hrad na vode v Maďarsku.

Brehy jazera sú lemované chodníkmi, čo z neho robí ideálne miesto na pozorovanie vtáctva, najmä v jesennom období. Nocujú tu divé husi zo Škandinávie a Sibíri, a počas dňa migrujú vo viacerých etapách: najskôr skoro ráno, potom popoludní, ale najpozoruhodnejšia je večerná migrácia, keď prelietajú tisíce alebo aj desaťtisíce divých husí.

Národný park Hortobágy je určite najobľúbenejším miestom na pozorovanie vtáctva v Maďarsku. Zo štyroch stoviek druhov vtákov zaznamenaných v Maďarsku tu bolo pozorovaných viac ako 340 druhov. Lúky a mokrade v Hortobágyi ponúkajú vynikajúce prostredie napríklad pre dropa veľkého, kulíka zlatého, prieložníka stepného, sokola červenonohého a pre ďalších viac ako tristo druhov.

Počas jesene prilietajú do Hortobágy žeriavy a začína sa najatraktívnejšia prírodná udalosť sezóny, migrácia žeriavov, ktorú musia vidieť všetci milovníci vtáctva. Žeriav je symbolom Národného parku Hortobágy a jedným z najcennejších prírodných hodnôt v regióne. Od druhej polovice septembra do začiatku novembra organizuje riaditeľstvo Národného parku Hortobágy vo večerných hodinách výlety, počas ktorých môžete vidieť každodenný pohyb desaťtisícov žeriavov. Hortobágy je tiež lokalitou svetového dedičstva UNESCO s úžasnou „pustou“ krajinou.

Jazero Tisa ponúka zvláštnu atmosféru prírody a vodnej hladiny, akú nenájdete nikde inde v strednej Európe, preto neexistuje lepšie miesto na nezabudnuteľný výlet do divočiny v Maďarsku. Sprevádzaná plavba alebo túry na kanoe po koridoroch jazera Tisa pomáha návštevníkom objavovať skryté poklady jazera a vidieť vtáctvo v ich prirodzenom prostredí.

Možno tu prejsť pozdĺž veľkých jazerných kotlín a obísť zákutia malých úzkych kanálov a pozorovať život prekvitajúci v priestoroch obklopených trstinovými porastmi a lesmi. Jazero Tisa je známe aj svojimi špeciálnymi vodnými vyhliadkami, ktoré sú prístupné len na člnoch. Lokalita Bölömbika sa nachádza uprostred otvorenej mokrade, a v roku 2021 bola nominovaná na cenu Vyhliadka krajiny. Nachádzajú sa tu tri ďalšie vyhliadky, z ktorých každá je pomenovaná podľa konkrétneho chráneného druhu vtáka, ktorý sa vyskytuje v bezprostrednej blízkosti vyhliadok.

Balaton a Kis-Balaton sa nachádzajú na západe Maďarska, a autom alebo vlakom sa k nim z Budapešti dostanete približne za 2 hodiny. Balaton, maďarské more, je v lete veľmi obľúbeným miestom a jeho breh je husto zastavaný. Zohráva však významnú úlohu pre sťahovavé vtáky, ako sú tyranovce, husi šedé, husi divé, chochlačka sivá, chochlačka vrkočatá a hlaholky. Na jeseň sa pri Balatone každoročne zaznamenávajú niektoré vzácne migrujúce vtáky (napr. rybárik riečny).

Kis-Balaton je chránenou oblasťou a väčšinu jeho častí možno navštíviť len so súhlasom Národného parku Balatonská vrchovina. Rozsiahle trstinové a ostricové porasty ponúkajú vynikajúce prostredie pre rybárika riečneho, rybárika malého, volavku purpurovú, volavku popolavú, volavku bielu. Hniezdi tu aj kormorán malý, rybárik obyčajný, čorik čierny a beluša veľká, ako aj trsteniarik tamariškový. Podobne ako Balaton, aj Kis-Balaton je dôležitou zastávkou pre sťahovavé vtáky.

Smerom na západ ponúka Národný park Fertő-Hanság (Neziderské jazero) na rakúsko-maďarskej hranici odvážnym návštevníkom možnosť preskúmať so sprievodcom divokú prírodu Neziderského jazera na kanoe na 6 km dlhej trase. Trasa vedie pozdĺž kanálov zarezaných do hustého trstinového porastu jazera do takmer nedotknutého sveta, kde na návštevníkov čakajú mnohé divy. Medzi nimi sú možno najzaujímavejšie – bublinatky, trsteniarikovité (trsteniarik veľký, trsteniarik vodný, sýkorka bielolíca), volavka biela, volavka purpurová, lyska čierna a rôzne druhy kačíc.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ts

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa