Brazília: V Amazonskom pralese objavili 381 nových druhov rastlín a zvierat

2017-09-04 14:44:54 |   |    | 

Počas dvojročného výskumu v oblasti Amazonského pralesa objavili vedci 381 nových druhov zvierat a rastlín. Správa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) a brazílskej organizácie Mamiraua pre trvalo udržateľný rozvoj uvádza, že nový druh objavili v priemere každé dva dni. 

Všetky nové zvieratá a rastliny sa pritom podľa autorov štúdie nachádzali v oblastiach ohrozených ľudskou činnosťou.

Správu publikovali v stredu v Sao Paule, je treťou zo série a týka sa výskumov z rokov 2014 a 2015. Vedci našli v tomto období 216 dovtedy neidentifikovaných rastlín, 93 rýb, 32 obojživelníkov, 20 cicavcov, 19 plazov a jedného vtáka. Podľa koordinátora programu WWF Ricarda Mella je neustále objavovanie stoviek nových druhov dôkazom, že v tejto oblasti ich čaká ešte veľa práce. Mello tiež upozornil na ničenie Amazonského pralesa ľudskou činnosťou. Obáva sa tiež, že mnohé druhy vyhynú ešte predtým, ako sa ich vôbec podarí objaviť.

V rozmedzí rokov 1999 až 2015 sa vedcom podarilo objaviť viac ako 2000 nových rastlinných a živočíšnych druhov. Amazonský dažďový prales je najväčším pralesom na svete. Brazílska vláda sa napriek námietkam ochranárov na jeho území snaží povoliť komerčnú ťažbu.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: Flickr / CIAT
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
3.0/5 (2 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa