FRANCÚZSKO - Leteckú a železničnú dopravu vo Francúzsku vo štvrtok výrazne naruší celoštátny štrajk, ktorým chcú pracovníci protestovať proti vláde prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Podľa predstaviteľov aerolínií budú musieť zrušiť 30 percent odletov a príletov na parížske letisko Orly a 10 percent letov na hlavnom termináli Roissy (Letisko Ch. de Gaulle).
Francúzska štátna železničná spoločnosť SNCF očakáva, že vypraví iba 60 percent vysokorýchlostných vlakov TGV, a varuje pred väčšími výpadkami v regionálnej doprave.
Vysokorýchlostné spoje Lyria premávajúce do Švajčiarska by mali byť obmedzené na 35 až 50 percent. Štrajk pritom nepoznačí premávku vlakov Eurostar do Londýna, ani expresov Thalys do Nemecka a Holandska.
Výrazne narušená bude aj premávka parížskeho metra a regionálnej rýchlodráhy. Parížsky dopravný podnik RATP však očakáva, že autobusy a električky budú jazdiť
Štrajk by mal skončiť pravdepodobne v piatok 30.januára.
Zdroj/autor: afp,sita,drom