Piatok29. máj 2026, meniny má Vilma, zajtra Ferdinand

POZOR Na letisku v Bangkoku

Obchodná zóna - Suvarnabhumi Bangkok International Airport
Obchodná zóna - Suvarnabhumi Bangkok International Airport

THAJSKO - Viaceré krajiny varovali turistov smerujúcich do Thajska, aby si dali pozor na hlavné letisko Suvarnabhumi v metropole Bangkok. Niekoľkí cudzinci sa tam totiž dostali do komplikovanej situácie, keď ich falošne obvinili z krádeží v bezcolných obchodoch.

Do vlasti sa mohli vrátiť až po zaplatení tisícov dolárov pokuty.
     
Povesť nového medzinárodného letiska v Bangkoku (Suvarnabhumi) , otvoreného v roku 2006, už stačila poškodiť séria korupčných škandálov a rozruch okolo krádeží batožiny a taxíkov s pokazenými taxametrami.
     
Správy o údajnom vydieraní a falošných obvineniach z krádeží, však posúvajú obavy o bezpečnosť turistov na novú úroveň. Vyvolali rozsiahle diskusie na internetových cestovateľských blogoch a zalarmovali thajskú vládu, ktorá sa snaží oživiť krízou postihnutý turistický priemysel.
     
Írsko vyzvalo svojich občanov, aby boli počas potuliek po Suvarnabhumi  mimoriadne opatrní a aby si pre každý prípad odkladali doklady o zaplatení tovaru.
     
"Nevinní zákazníci čelili podozreniam z krádeže a hrozbám z niekoľkomesačného odkladu ich prípadov, ak sa nepriznajú a nezaplatia vysokú pokutu," uvádza sa v odporúčaní írskej vlády. Varovanie bolo zverejnené po tom, ako 41-ročného írskeho vedca v júni obvinili v Bangkoku z krádeže ceruzky na maľovanie očí.
     
Británia a Dánsko svojich občanov upozornili na nejasné hranice medzi jednotlivými obchodmi v bezcolnej zóne na Suvarnabhumi. Nakupujúci sa tam vystavujú riziku, že nevedomky prenesú nezaplatený tovar do inej predajne.
     
Obvineniam z krádeží bol v apríli vystavený aj pár britských expertov z Cambridge. Polícia ich napriek absencii dôkazov zadržala pre podozrenie z odcudzenia značkovej peňaženky a zabavila im pasy.
     
Briti strávili noc za mrežami a do vlasti mohli odletieť až po piatich dňoch čakania v zanedbanom moteli. Medzitým však museli zaplatiť 11.800 dolárov (8200 eur) tlmočníkovi, ktorí sa im ponúkol za sprostredkovateľa. Polovica sumy išla na zaplatenie kaucie.
     
Ten istý tlmočník "Tony" figuroval aj v prípade ženy z Dánska, ktorá nechtiac prešla s nezaplateným tovarom do druhého obchodu. Dánka musela stráviť skoro týždeň v nevhodnom hoteli, až pokým nezaplatila kauciu 7400 dolárov (5150 eur), viac ako dvojnásobok bežnej sumy.
     

 

Zdroj/autor: ap,tasr,drom

Viac o téme: LietadloLetiskoThajskoBangkok
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Zaujímavosti a atrakcie

Pamiatky


Lifestyle

Varenie a recepty

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu