Štvrtok28. máj 2026, meniny má Viliam, zajtra Vilma

KATASTROFY Lavíny zabíjali

Lavíny spadli v pondelok po silnom snežení v priesmyku Salang...
Lavíny spadli v pondelok po silnom snežení v priesmyku Salang...

AFGANISTAN - Lavíny v horskom priesmyku ležiacom severne od afganského hlavného mesta Kábul zabili až 157 ľudí, ďalších 400 je zranených.

Ako uviedol hovorca ministerstva Zemeri Bašáry, záchranári už v priesmyku Salang, ktorý je významnou dopravnou trasou medzi afganským hlavným mestom a severným mestom Mazár-i-Šaríf, vytiahli spod snehu 157 tiel.

Povedal tiež, že 2,5 kilometra cesty sa už podarilo vyčistiť a môžu tadiaľ prechádzať sanitky, buldozéry a iné stroje používané pri odpratávaní snehu. Zatiaľ zachránili okolo 2 600 ľudí.


Séria lavín sa v priesmyku spustila v pondelok. Sneh zablokoval cesty, v dôsledku čoho vo svojich autách zostali uväznené stovky ľudí. Afganský prezident Hámid Karzaj ešte v utorok nariadil príslušným orgánom, aby "použili všetky dostupné prostriedky na odblokovanie ciest a záchranu tých, ktorí zostali uväznení v ťažkom snehu".

Na pomoc záchranárom mobilizovali okolo 500 afganských vojakov a 400 policajtov. Do záchrannej akcie sa zapojili aj štyri vrtuľníky patriace koaličným jednotkám.

 

Zdroj/autor: ap,sita,drom

Viac o téme: AfganistanLavíny
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Zaujímavosti a atrakcie

Pamiatky


Lifestyle

Varenie a recepty

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu