Macao

02.06.2009 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Macao

Zvláštna administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky. Ostrovček  dvoch tvárí ležiaci na juhovýchode Číny. Do roku 1999 bol portugalskou kolóniou.

Dnes je miestom, kde sa stretáva  stredomorský lifestyle s čínskym pobrežím a centrom hazardných hier s prezývkou Las Vegas Východu.  

Po prevzatí suverenity nad Macaom Čínskou ľudovou republikou, bolo Macao 20.decembra 1999 vyhlásené za Osobitnú administratívnu oblasť ČĽR /angl. Macao Special Administration Region of the People´s Republic of China/, so samostatným teritóriom colným, pasovým a vízovým. Má  odlišný aj právny systém.   

Hlavné mesto: Macao je rozdelené do regiónov: polostrov Macao, ostrovy Taipa a Coloan.
Rozloha: 28,2 km2
Počet obyvateľov: 544 600 (2010)
Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Čínskej republiky
Geografická poloha: južná Ázia.
Časové pásmo: Slovensko +6 hod.
Podnebie:

Macao má subtropickú klímu s priemernou ročnou teplotou 20°C. Vlhkosť vzduchu je najvyššia počas júnového obdobia tajfúnov, kedy 30°C teploty sprevádzajú silné dažde trvajúce až do septembra. V jeseni (október – december) sa teploty znižujú a ustupuje aj vlhkosť vzduchu. V zime (január – marec), teploty klesnú aj na 10°C, ale dni sú slnečné. Od apríla začínajú dažde a vlhkosť dosahuje štandardných 70% až 90%.

Mena: pataca (MOP)
Jazyky: Kantonský čínsky, portugalský (úradné), mandarínsky čínsky a anglický;
Správne členenie: nie je 
Národnost. zloženie: Číňania (95%), miešanci Portugalcov a Ázijcov
Náboženstvo: Budhizmus (50%), katolíci (15%), taoizmus
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky
Jančova 8b, 811 02  Bratislava
Telefón: 00421/2 /6280 4291 
Fax: 00421/2/6280 4285
E-mail: cinska.ambasada@gmail.com

Veľvyslanectvo SR v Pekingu:
Embassy of the Slovak Republic
Ri Tan Lu, Jianguomen Wai
Peking (Beijing) 100600
Čínska ľudová republika (China)
Tel.: 0086 (10) 6532 1530,
6532 1531, 6532 1537
Fax: 0086 (10) 6532 4814
E-mail: emb.beijing@mzv.sk
Internet: https://www.mzv.sk/peking
Colné predpisy a víza:

Medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Macao bola podpísaná Dohoda o zrušení vízovej povinnosti 10. decembra 2003 v Macao a 7. februára 2004 vstúpila do platnosti.
Občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas môže vstupovať na územie Macaa bez víz za účelom krátkodobého pobytu nepresahujúcu dĺžku pobytu 90 dní.

Pri vstupe z územia pevninskej Číny sa vykonáva pasová a colná kontrola. Pri návrate do Číny potrebujete čínske víza na viac vstupov. Ak ich nemáte, bezplatne ich vydáva konzulárny úrad Ministerstva zahraničných vecí ČĽR prostredníctvom pobočiek turistickej kancelárie China Travel Service. Vízum pre slovenských občanov je udeľované bezplatne.

Pri výstupe z Macaa do iných provincií ČĽR sa vyžaduje čínske vízum. Osobám, ktoré plánujú vycestovať z Macaa na územie ČĽR lietadlom a nemajú čínske vízum nebude umožnené vstúpiť na palubu lietadla. To isté platí pri použití cestnej alebo železničnej dopravy. Vízum pre slovenských občanov prichádzajúcich na územie pevninskej Číny je spoplatnené.

Osoby prichádzajúce z územia Číny do Macaa, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie Číny, musia mať udelené  obojstranné vízum. Toto vízum musí byť získané na území ČĽR. V prípade, že turista nemá udelené obojstranné vízum, na spiatočnú cestu do ČĽR musí požiadať o vízum na konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Macau.

Pri vstupe na územie Macaa nie je povinnosť preukázať sa spiatočným cestovným lístkom a nevyžaduje sa ani preukazovanie finančných prostriedkov. Pri krátkodobých pobytoch na území Macaa nie je ohlasovacia povinnosť na polícii.

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Macao
Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa