Macao

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Macao

Zvláštna administratívna oblasť Čínskej ľudovej republiky. Ostrovček  dvoch tvárí ležiaci na juhovýchode Číny. Do roku 1999 bol portugalskou kolóniou.

Dnes je miestom, kde sa stretáva  stredomorský lifestyle s čínskym pobrežím a centrom hazardných hier s prezývkou Las Vegas Východu.  

Po prevzatí suverenity nad Macaom Čínskou ľudovou republikou, bolo Macao 20.decembra 1999 vyhlásené za Osobitnú administratívnu oblasť ČĽR /angl. Macao Special Administration Region of the People´s Republic of China/, so samostatným teritóriom colným, pasovým a vízovým. Má  odlišný aj právny systém.   

Hlavné mesto: Macao je rozdelené do regiónov: polostrov Macao, ostrovy Taipa a Coloan.
Rozloha: 115,3 km2
Počet obyvateľov: 653 100 (2018)
Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Čínskej republiky
Geografická poloha: južná Ázia.
Časové pásmo: Slovensko +6 hod.
Ubytovanie: Pozrite si výhodné ubytovanie v Macao.
Podnebie:

Macao má subtropickú klímu s priemernou ročnou teplotou 20°C. Vlhkosť vzduchu je najvyššia počas júnového obdobia tajfúnov, kedy 30°C teploty sprevádzajú silné dažde trvajúce až do septembra. V jeseni (október – december) sa teploty znižujú a ustupuje aj vlhkosť vzduchu. V zime (január – marec), teploty klesnú aj na 10°C, ale dni sú slnečné. Od apríla začínajú dažde a vlhkosť dosahuje štandardných 70% až 90%.

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V MACAU

Mena: pataca (MOP)
Jazyky: Kantonský čínsky, portugalský (úradné), mandarínsky čínsky a anglický;
Správne členenie: nie je 
Národnost. zloženie: Číňania (88%), Filipínci (4,6%), Vietnamci (2%), miešanci Portugalcov a Ázijcov
Náboženstvo: budhizmus (50%), katolíci (15%), taoizmus
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky
Jančova 8b, 811 02  Bratislava
Telefón: +421 2 6280 4291 
Fax: +421 2 6280 4285
E-mail: cinska.ambasada@gmail.com

Veľvyslanectvo SR v Pekingu
Embassy of the Slovak Republic
Ri Tan Lu, Jianguomen Wai, Peking (Beijing) 100600, Čínska ľudová republika (China)
Tel.: +86 10 6532 1530, +86 10 6532 1531
Fax: +86 10 6532 4814
E-mail: emb.beijing@mzv.sk
Internet: https://www.mzv.sk/peking

Konzulárny úrad v Hong Kongu
Konzul: Willy Lin
Honorary Consulate of the Slovak Republic 11/F, Milo’s Industrial Building 2-10, Tai Yuen Street Kwai Chung, NT, Hongkong
Tel.: +852 2484 4568
Fax.: +852 2194 0722
E-mail: slovakconsulatehk@milos.com.hk

Colné predpisy a víza:

Na územie ČĽR môže vstupovať občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum. Platnosť cestovného pasu musí byť najmenej o 6 mesiacov dlhšia ako je predpokladaný termín opustenia územia Číny. Držitelia cestovných pasov musia mať udelené vízum, ktoré je možné získať na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave. Žiadateľ k žiadosti o krátkodobé vízum je povinný predložiť nasledovné doklady: platný cestovný doklad, vyplnenú žiadosť a dve fotografie, predloženie dokladov potvrdzujúcich účel návštevy; v prípade individuálnej turistiky môže byť vyžadované predloženie dokladu o zabezpečení finančných prostriedkov na pokrytie nákladov spojených s pobytom v Číne. S účinnosťou od 19. januára 2017 sú žiadatelia o vízum na Veľvyslanectve ČĽR v Bratislave povinní podrobiť sa zosnímaniu odtlačkov prstov a absolvovať pohovor (na základe rozhodnutia konzula)Pri vstupe na územie ČĽR je cudzinec povinný vyplniť formulár „Arrival card“ a zároveň aj formulár o zdravotnom stave „Quarantine Declaration Form on Entry“. Hotely a ubytovacie zariadenia registrujú cudzincov automaticky na základe predloženého cestovného dokladu s platným vízom alebo na základe povolenia na dlhodobý pobyt v ČĽR.

Na slovenských občanov sa vzťahuje bezvízový vstup do Hongkongu a do Macaa pre krátkodobý pobyt nezárobkového charakteru v dĺžke trvania do 90 dní. Vycestovanie do Osobitnej administratívnej oblasti Hongkong alebo Macao sa považuje za opustenie územia ČĽR a na hraniciach s týmito samostatnými administratívnymi oblasťami je pasová a colná kontrola osôb. Osoby prichádzajúce z Číny do Hongkongu a Macaa, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie pevninskej Číny, musia mať udelené vízum na minimálne dva vstupy.

V prípade, že turista vycestuje do Hongkongu alebo Macca z ČĽR a nemá vízum na návrat späť, musí o vízum požiadať na Konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Hongkongu alebo Macau prostredníctvom pobočiek turistických kancelárií China Travel Service. Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Hongkongom a mestom Shenzhen, na základe ktorého je možné zotrvať na území ČĽR maximálne 5 dní. Cestné hraničné priechody sú pre cudzincov dostupné na hraniciach s Pakistanom, Kirgizskom, Kazachstanom a medzi Tibetom a Nepálom. Chýbajúce vízum môže byť dôvodom pre udelenie pokuty až do výšky 1000,- USD.

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Sobota, 18. september. 2021. Meniny má Eugénia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa