Najlepšie tipy pred a počas dovolenky

2013-08-08 15:30:00 |   |    | 

Aby boli dovolenky príjemným zážitkom, ľudia by mali na cestách dodržiavať určité zásady. Dovolenkári by mali počas ciest piť zabalené nápoje v nepoškodenom originálnom obale. Kávu a čaj by si mali pripravovať po dostatočnom prevarení vody, aspoň po 15 minútach, a taktiež by nemali používať ľad vyrobený z domácich zdrojov vody.Ovocie a zeleninu by mali jesť len v prípade, ak sa dá ošúpať alebo dobre umyť v prevarenej vode. Zmrzlina je v lete jednou z najrizikovejších potravín. Aby nebola dovolenka pokazená infekciou, mali by jesť len priemyselne vyrábanú zmrzlinu, ako sú napríklad nanuky. Ľudia by sa mali vyvarovať aj surových alebo nedostatočne tepelne upravených plodov mora.

Zuby by si mali čistiť pitnou vodou a nemali by používať spoločné uteráky na verejných toaletách. Taktiež by sa nemali kúpať v stojatých sladkých vodách, pretože v nich môžu prežívať choroboplodné zárodky. Ľudia by sa mali tiež vyhnúť kontaktu s voľne pohybujúcimi sa zvieratami, dôvodom je besnota. Mali by sa takisto snažiť predchádzať uštipnutiu hmyzom. Vyhnite sa stomatologickým zákrokom, pokiaľ nie sú nevyhnutné. Ľudia sa môžu pri nich nakaziť vírusovou hepatitídou typu B, pokiaľ nie sú lekárske nástroje spoľahlivo sterilizované.

Pred cestovaním do zahraničia by mali ľudia zvážiť aj očkovanie proti rôznym ochoreniam. Pri ceste do krajín s vysokým výskytom hepatitídy typu A alebo s nízkou hygienou v mieste pobytu by sa mali proti tomuto typu žltačky dať zaočkovať. Ide o africké krajiny, Áziu, Stredomorie, Stredný Východ a Strednú a Južnú Ameriku.

Očkovanie proti hepatitíde typu B sa odporúča pri dlhodobých pobytoch alebo pri pobytoch ľudí, ktorí majú radi drogy alebo sexuálnu turistiku. Zaočkovať by sa mali taktiež ľudia s chronickým ochorením, ktorí by mohli počas svojho pobytu vyžadovať lekárske ošetrenie. Očkovanie je potrebné v oblastiach Afriky, v Južnej a Strednej Amerike, na Blízkom Východe a v Strednej a Juhovýchodnej Ázii.

Očkovanie proti tzv. žltej zimnici sa vyžaduje od všetkých cestujúcich starších ako jeden rok pri cestách do vybraných krajín rovníkovej Afriky a tiež pri cestách do vybraných krajín Južnej a Strednej Ameriky. Ďalším ochorením, proti ktorému sa dá očkovať, je poliomyelitída. Odporúča sa ľuďom starším ako 30 rokov, ktorí cestujú do krajín s epidemickým výskytom tohto ochorenia. Ide najmä o niektoré krajiny južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky.

Proti meningokokovej meningitíde sa odporúča dať zaočkovať, pokiaľ cestujeme do oblastí epidemického výskytu, a teda do krajín rovníkovej a subsaharskej Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. V prípade cholery sa tiež treba zaočkovať vtedy, keď cestujeme do krajiny, kde sa toto ochorenie epidemicky vyskytuje.

Pri ceste napríklad na Ukrajinu by sme sa mali dať zaočkovať proti záškrtu, týka sa to však najmä ľudí starších ako 40 rokov. Pri japonskej encefalitíde by sme mali očkovanie zvážiť vtedy, keď cestujeme do krajiny, kde sa táto choroba epidemicky vyskytuje. Pri ceste do štátov Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky by sme mali zvážiť očkovanie proti brušnému týfusu, a to najmä v prípade, ak nie sú v mieste pobytu zabezpečené štandardné hygienické podmienky, pitná voda a zdravotne neškodlivé potraviny.

V krajinách strednej a východnej Európy, v Škandinávii a Ázii sa odporúča očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Ľudia tu môžu prísť do kontaktu s infikovanými kliešťami. Pri cestovaní do zahraničia je dôležité skontrolovať, kedy boli ľudia zaočkovaní proti tetanu, očkovanie by nemalo byť staršie ako 15 rokov. Je dobré sa dať zaočkovať aj proti besnote, a to vtedy, ak cestujeme do oblastí, kde nie je dostupná primeraná zdravotná starostlivosť.

 

Zdroj/autor: sita, drom

 

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
2.8/5 (4 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 20. máj. 2024. Meniny má Bernard.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa