Svätá Lucia

2019-01-01 00:00:01 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Svätá Lucia 
Hlavné mesto: Castries    
Rozloha: 616 km2
Počet obyvateľov: 55 345 (2017)
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia v rámci Commonwealthu
Geografická poloha: Východné Karibské more
Časové pásmo: Slovensko -5 hod.
Podnebie:

Na Sv. Lucii sú teploty rovnako vysoké po celý rok. Dažde aj počas sezóny hurikánov (jún-október) netrvajú dlho. V januári dosahuje priemerná teplota v hlavnom meste  27°C. V júli je to okolo 29°C, v noci klesajú na 22°C. Vlhkosť vzduchu kolíše od 76% vo februári, do 83% v novembri.

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V CASTIERS

Mena: východokaribský dolár (XCD)      
Jazyky: Anglický (úradný), francúzsky patois   
Správne členenie: 11 štvrtí (quarters)  
Národnost. zloženie: černosi (90%), miešanci (6%), Indovia, Európania  
Náboženstvo:

katolíci (47%), adventisti, anglikáni, evanjelici, rastafariáni

Diplomatické zast.:

SR nemá na Svätej Lucii diplomatické
zastúpenie. Príslušným úradom je

Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba).
Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7,
Miramar, Playa, Havana
Telefón: +53 7 204 1884, +53 7 204 1885
Mobil (pohotovostný): +53 526 305 84, prípadne: +53 526 305 34
Fax: +53 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/havana

Víza/doklady:
Platí obojstranný bezvízový styk CP, DP, SP (od 28.5.2009)Občania oboch strán môžu cestovať bez víz na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov, a to pri všetkých účeloch cesty (turistika, vedecké aktivity či obchodné/podnikateľské cesty), avšak okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti. Pri vstupe je potrebné preukázať spätnú letenku. Pri výstupe z krajiny je potrebné zaplatiť tzv. výstupnú daň 58 EC$ dospelí a 25 EC$ deti. V prípade potreby predĺžiť si pobyt je potrebné obrátiť sa na Imigračný úrad Ministerstva národnej bezpečnosti (Ministry of National Security), cena 55 EC$.

Ministerstvo zahraničných vecí SR


O krajine

Dejiny: Na ostrove Svätý Krištof založil  Sir Thomas Warner v roku 1623 prvú britskú kolóniu v Karibiku. V nasledujúcom roku osídlili časť ostrova Francúzi. Po vyvraždení domorodých Karibov začali bojovať Angličania proti Francúzom. Angličanom ostrov definitívne pripadol  až po Parížskej zmluve, podpísanej v roku 1783.

Ostrov Nevis má podobnú históriu. V roku 1628 sem Sir Warner poslal okolo 100 kolonistov na založenie britskej osady na západnom pobreží ostrova. Napriek zničeniu tejto osady zemetrasením v roku 1680 bol Nevis jedným z najrozvinutejších karibských ostrovov. V roku 1816 spojili Briti Svätý Krištof a Nevis s ostrovom Anguilla a Virgin Islands do jednej kolónie. V roku 1958 sa ostrovy stali súčasťou Západoindickej federácie.

Po jej rozpade sa súčasťou nové štátu stali ostrovy Svätý Krištof, Nevis a Anguilla. Nezávislosť bola vyhlásená v roku 1967. Ostrov Anguilla sa takmer hneď od spoločného štátu odtrhol. Federácia Svätý Krištof a Nevis bola vyhlásená v roku 1983. Pätnásť rokov bol na čele krajiny Kennedy Simmonds, predseda strany PAM. Jeho vláda skončila na podozreniach z korupcie a obchodu z drogami. Voľby v roku 1993 vyhrala opozičná Labouristická strana. V roku 1994 bol zavraždený syn predsedu vlády. Jeho ďalší dvaja synovia boli zatknutí pre podozrenia z obchodu s drogami a zbraňami.

Po ich prepustení sa začala vzbura väzňov, rozšírila sa natoľko, že na pomoc miestnym policajtom museli prísť posily z ostatných krajín Karibiku. Snaha ostrova Nevis o nezávislosť silnie. Jeho ekonomika je závislá na rozvoji cestovného ruchu. Turistický rezort  Four Seasons zamestnáva štvrtinu obyvateľstva ostrova. Obidva ostrovy vážne poškodil v roku 1999 hurikán Lenny.

Bezpečnost. riziká: Z hľadiska turistických ciest nie sú známe žiadne závažnejšie bezpečnostné riziká okrem pouličných krádeží. V ostatnom období sa vo zvýšenej miere objavujú prípady pôsobenia priekupníkov drog, ktorí chcú najmä európskych turistov použiť na pašovanie do Európy.

Zdravotníctvo: Je na nižšej úrovni, nemocnice nemajú zariadenia na liečenie všetkých ťažších prípadov. Odporúča použitie repelentov, na ostrovoch sporadicky vyskytuje horúčka dengue, prenášaná komármi.

Internet (.kn): www.stkittstourism.knwww.nevisisland.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno),  O2 (áno)

Doprava

Letecky: Mimo krajín Karibiku je možné lietať na ostrovy len z USA. American Airlines lietajú denne na Sv. Krištof z Miami, Bostonu a New Yorku cez portorický San Juan. Z Európy lietajú letecké linky len na ostrovy Antigua, St. Martin a Portoriko. Aerolínie LIAT lietajú denne medzi Sv. Krištofom, Antiguou a Sv. Martinom. Na ostrov Nevis lieta spoločnosť LIAT z Antigui a Winair z ostrova Sv. Martin. Spoločnosť LIAT lieta medzi ostrovmi niekoľkokrát do dňa.

Cestná doprava: Odporúča sa požičať si autá z autopožičovní. Cudzinci si musia kúpiť vodičský preukaz pre návštevníkov, stojí okolo 20 XCD a je platný po celý rok. Dostanete ho na požiarnej stanici v Basseterre a v policajnej stanici ostrova Nevis. Jazdí sa na ľavej strane. Autobusy premávajú sporadicky, nemajú cestovný poriadok. Najviac ich premáva skoro ráno a neskoro popoludní. Na ostrove Nevis premáva veľmi málo autobusov. Cesta taxíkom okolo ostrova stojí okolo 60 XCD. Systém verejnej dopravy na ostrove tvoria mikrobusy, ktoré sú oveľa lacnejšie ako taxíky. Ak sú plné, vodič začne blikať a pokračuje ďalej v ceste. Služba sa ale všeobecne nevzťahuje na Frigate Bay alebo na Južný polostrov. Autobusové cestovné sa líši, ale pohybuje sa na cene od 1,25 do 5 EUR, v závislosti od dĺžky cesty.

Loďou: Lode pristávajú v Basseterre, jachty môžu pristávať aj v meste Charlestown. Medzi Svätým Krištofom a Nevisom premáva vládny trajekt Caribe Queen. Premáva päťkrát do týždňa. Plavba trvá okolo 45 minút.

Musíte vidieť

Castries – hlavné mesto a obchodné centrum krajiny, „vďaka“ viacerým požiarom sa tu zachovalo len niekoľko starších domov;

Marigot Bay – populárne prístavisko jácht z celého sveta;

Katedrála Nepoškvrneného počatia – katolícka katedrála v meste Castries s nezvyčajnou africko – karibskou výzdobou, nájdete tu čierneho Ježiša a Pannu Máriu;

vodopád Malgretout – prekrásna pláž, s „rajským“ vodopádom. V jeho vulkanických vodách sa môžete kúpať;

Pigeon Island – národný park - pozostatky pevnosti z 18. storočia prikryté obrovskými banánovníkmi;
Sobota, 15. jún. 2024. Meniny má Vít.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa