Štvrtok28. máj 2026, meniny má Viliam, zajtra Vilma

Bengálsky Nový rok

Muži, ženy i deti prevažne odetí v bielej a červenej oslávili prvý deň bengálskeho roku 1415. Pokojný priebeh akcie zabezpečujú posilnené policajné zložky. Počas podobných osláv v roku 2001 došlo k bombovému útoku, pri ktorom zahynulo 11 ľudí.
     
Bengálsky kalendár zaviedli v 16.storočí, je založený na poľnohospodárskom cykle a riadia sa ním obyvatelia vidieka. Bangladéš sa oficiálne riadi gregoriánskym kalendárom.
     
Súčasťou pompéznych osláv je aj obnovenie priameho železničného spojenia z Dháky do indickej Kalkaty po viac ako 40 rokoch. Spojenie medzi oboma krajinami bolo zrušené kvôli vojne medzi Indiou a Pakistanom v roku 1965, v čase, keď bol Bangladéš pakistanskou provinciou.

Na prvú 500-kilometrovú cestu, ktorá trvá 14 hodín, sa "Expres priateľstva" vydal dnes s viac ako 500 pasažiermi.

 

Zdroj/autor: tasr,drom


Súvisiace články

Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program
Celý program

Ďalšie zo Zoznamu

Lifestyle

Článkov: 9