Lavínovému nebezpečenstvu na horách sa dá vyhnúť: Tieto RADY vám môžu zachrániť život

15.01.2022 |   |    | 

Zimná turistická sezóna je každoročne sprevádzaná lavínovým nebezpečenstvom, na ktoré pravidelne upozorňujú aj horskí záchranári. Horská záchranná služba (HZS) sa prostredníctvom Strediska lavínovej prevencie stará aj o bezpečný pohyb na horách. 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) každý deň monitoruje situáciu, robí pozorovania priamo v horských oblastiach a stanovuje stupeň lavínového nebezpečenstva podľa medzinárodných štandardov, robí tiež preventívne odstrely lavín v blízkosti lyžiarskych stredísk, cestných či železničných komunikácií, kde hrozí bezprostredné ohrozenie ľudí a majetku. SLP HZS prevádzkuje 42 meteostaníc v horskom prostredí, checkpointy - kontroly funkčnosti lavínových prístrojov na vstupe do turisticky frekventovaných dolín a meteoportál, kde si turisti nájdu aktuálne informácie o stave na horách: https://www.hzs.sk/typy-aktualit/novy-meteoportal-hzs/. V neposlednom rade HZS zachraňuje turistov či už z lavín, alebo aj pri vzniku iných nešťastí.

HZS je aj vďaka predchádzajúcemu riaditeľovi p. Janigovi, postavená na pevných základoch, ktoré chceme posúvať ďalej. Plánujeme sa zamerať na zefektívnenie v pátracích akciách, a to lokalizáciou mobilných telefónov pre osoby aj bez mobilného signálu. Verím, že aj pomocou integrácie moderných technológii sa nám podarí posunúť horskú záchranu v prospech pacienta,“ povedal novozvolený riaditeľ HZS Marek Biskupič.

Pri plánovaní zimnej túry je možné sa nebezpečenstvu i lavínam na horách vyhnúť, no iba v prípade dodržiavania rád skúsených horských záchranárov:

Je dôležité načúvať odborníkom, riadiť sa ich radami a najmä nepreceňovať svoje sily. Ďakujem za ich každodennú prácu v náročnom horskom teréne,“ dodal minister vnútra Roman Mikulec.

Milovníkom zimnej turistiky HZS odporúča tiež absolvovať kurz lavínovej záchrany. V prípade lavínovej nehody ide už o život, nastáva stres, strach a panika. V takýchto situáciách je každá sekunda veľmi cenná:

  • V prvotnej fáze je nutné pokúsiť sa z lavíny vylyžovať, ak sa človek nachádza v odtrhovom pásme, teda lavína sa odtrhla pri jeho nohách. Ak lavína podtrhne lyže a začne človeka ťahať, ideálne je prevaliť sa na bok, ruky zaboriť do snehu, snažiť sa o kotrmelec a dostať sa opäť na lyže a vylyžovať.
  • V ďalšej fáze, kedy lavína naberá rýchlosť, snažiť sa zaujať polohu polosed – poloľah, pokrčiť nohy a „pádlovať“ proti prúdu. Tesne pred zastavením sa pokúsiť o vytvorenie čo najväčšieho priestoru pred tvárou.
  • Je dôležité zachovať pokoj, šetriť si vzduch a energiu a čakať na záchranu. Dýchacia dutina je kľúčový prvok pre ďalší vývoj situácie. Bez dutiny nastáva fáza dusenia (15 - 35 minút). S dutinou je možné v lavíne prežiť aj niekoľko hodín, v závislosti od jej veľkosti.

Najväčšie šance na prežitie v lavíne sú prvých 15 minút. Horská záchranná služba preto opakovane pripomína jedno z najdôležitejších pravidiel, a to, že do lavínového horského prostredia nikdy nechoďte sami.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: MINV, TASR
Zdroj: MINV

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 25. január. 2022. Meniny má Gejza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa