Utorok17. jún 2025, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Komplex starý ako pyramídy: Praveký Poverty Point postavili bez jediného moderného nástroja

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Vytvorené pomocou umelej inteligencie ChatGPT od OpenAI, 2025)

USA - Ak hľadáte cestovateľskú destináciu, ktorá vás zavedie do hlbín dávnej minulosti, potom je pre vás Poverty Point v Louisiane tým pravým miestom. Tento archeologický komplex, ktorý vznikol pred viac než 3 400 rokmi, je jedným z najvýznamnejších a najzachovalejších pravekých sídlisk v Severnej Amerike. A hoci je menej známy než egyptské pyramídy či mayské chrámy, jeho príbeh vás zaručene očarí.

Bez pomôcok vybudovali malý zázrak

Príbeh Poverty Point sa začal písať približne medzi rokmi 1700 a 1100 pred naším letopočtom, v období známom ako neskorá archaická doba. Vtedy sa na území dnešnej severovýchodnej Louisiany usadila spoločnosť lovcov, zberačov a rybárov, ktorá sa rozhodla vytvoriť niečo naozaj výnimočné. Bez prístrojov, kovových nástrojov či zapisovania plánov dokázali vybudovať rozsiahly komplex zemných valov a mohýl, ktoré slúžili ako obydlia, spoločenské a rituálne miesta.

Prvé zmienky o lokalite pochádzajú z 19. storočia, keď ju objavil prieskumník Jacob Walter, no skutočný význam a rozsah stavieb odhalili archeológovia až v polovici 20. storočia po analýze starých leteckých fotografií. Odvtedy sa Poverty Point stalo predmetom rozsiahlych archeologických výskumov, ktoré postupne odhaľujú fascinujúce detaily o živote a spoločenských štruktúrach jeho pôvodných obyvateľov.

 

Čím je Poverty Point výnimočné?

To, čo robí toto miesto jedinečným, je jeho monumentálny rozsah a zložitosť, ktoré sú obzvlášť pozoruhodné vzhľadom na dobu a technológie, ktoré boli vtedy k dispozícii. Komplex pozostáva zo šiestich polkruhovitých zemných valov, ktoré vytvárajú tvar obrovského písmena C. V strede sa nachádza veľká plošina a niekoľko mohýl, z ktorých najväčšia nazývaná Mound A dosahuje výšku 22 metrov a rozprestiera sa na ploche osem akrov.

Stavba týchto valov si vyžiadala premiestnenie nepredstaviteľného množstva zeminy, čo znamená, že tisíce ľudí pracovali celé generácie, aby vytvorili tento monumentálny komplex. Zemina sa nosila ručne v košíkoch, pričom každý vážil približne 23 kilogramov. Tento projekt je dôkazom veľmi dobrej organizácie, spolupráce a sofistikovanosti spoločnosti, ktorá tu žila.

 

Boli to veľkí obchodníci

Ďalšou fascinujúcou skutočnosťou je rozsiahla obchodná sieť, ktorú udržiavali obyvatelia Poverty Point. Nájdené kamenné nástroje, šperky a nádoby pochádzajú z oblastí vzdialených stovky kilometrov. To ukazuje, že Poverty Point nebolo izolovanou komunitou, ale dôležitým centrom výmeny tovaru a kultúrnych vplyvov. Od roku 2014 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, čo podčiarkuje jeho význam.

Komplex starý ako pyramídy:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Návštevníci môžu preskúmať rozsiahle zemné valy, prejsť sa po chodníkoch vedúcich okolo mohýl a vystúpiť na vrchol Mound A, odkiaľ sa naskytá pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. Na mieste sa nachádza moderné centrum s múzeom, ktoré ponúka interaktívne výstavy, rekonštrukcie pravekých nástrojov a artefaktov, ako aj filmy približujúce život a kultúru pôvodných obyvateľov. Počas roka sa tu konajú rôzne vzdelávacie programy, workshopy a podujatia, ktoré oživujú históriu a umožňujú návštevníkom lepšie pochopiť význam tohto miesta.

 

Viac o téme: PravekArcheológiaUSAUNESCOMohylyLouisianaSvetové dedičstvoLovci a zberačiObchodné sietePoverty PointZemné valyMound ANeskorá archaická dobaJacob WalterNávštevnícke centrum
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu