Bali - ostrov vulkánov a tradícií

2012-04-09 14:00:00 |   |    | 

INDONÉZIA - Hoci o Bali u nás panuje veľmi komerčná predstava, vnútrozemie váš určite prekvapí svojim tradičným spôsobom života, ktorý vlastne skoro vôbec nie je poznačený rušným turistickým ruchom pri pobreží.Bali patrí k obľúbeným exotickým  dovolenkovým cieľom . Hoci, pre našinca je ešte stále dosť vzdialený a neznámy. Ostrov je súčasťou Indonézie, inak moslimskej krajiny. Je však kuriózne, že na samotnom Bali vyznáva drvivá väčšina obyvateľov hinduistické náboženstvo, čomu zodpovedá uvoľnená a veľmi priateľská atmosféra. Tu ale treba jedným dychom dodať, že hoci tento kút sveta patril po dlhý čas k top dovolenkovým destináciam, riadnou ranou pre rozvoj turizmu sa stali udalosti z roku 2002.

Islamskí radikáli v miestnych baroch odpálili niekoľko náloží, pričom pri útoku zomrelo 202 ľudí, prevažne Austrálčanov. Trvalo dlhé roky, kým si ostrov opäť získal dôveru turistov z celého sveta. Z vlastnej skúsenosti ale musím povedať, že v súčasnosti sa tu veľmi dbá o bezpečnosť. Nevtieravým spôsobom je v každom väčšom zábavnom podniku nasadená početná ochranka, čo si však všimne iba vnímavý pozorovateľ.

 

Surferský raj

Bali je známy, no malý ostrov. V najširšom mieste nedosahuje ani 150 kilometrov, no napriek tomu tu žijú približne tri milióny ľudí. Tí sú nahustení hlavne pri pobreží v turistických centrách. Na moje prekvapenie ale vnútrozemie pôsobí veľmi tradičným dojmom. Počínajúc typickým farebným balijským oblečením, do toho nádherne zelené ryžové polia, hinduistické chrámy, sviatky a obrady, na ktoré tu natrafíte doslova na každom kroku.

Medzi hlavné lákadlá patria ale samozrejme pláže a more. Drvivá väčšina návštevníkov priletí na letisko do hlavného mesta Denpasar. V tak ľudnatej krajine ako je Indonézia, zostanete určite ohromení dopravným zmätkom, množstvom ľudí na uliciach, mierne otravnými predavačmi všetkého možného tovaru. "Hey Boss", to je typické oslovenie, s ktorým sa stretnete na každom kroku. Preto odporúčam, hneď na letisku zamávajte na taxi, ktorý vás zavezie priamo do hotela.

Ak chcete lacnejší taxi, vyberte sa mimo areál inak pomerne malého letiska. V tesnej blízkosti Denpasaru je najznámejšie a asi aj najnavštevovanejšie stredisko - Kuta. Kuta je známa svojím neutíchajúcim nočným životom v nespočetných podnikoch. No najväčším lákadlom je asi šesť kilometrov dlhá pláž so zlatým pieskom. Chcem totiž upozorniť, že Bali je ostrov sopečného pôvodu. Preto je na drvivej väčšine pláží piesok čiernej farby.

Čo sa samotného mora týka, tak pri brehu nie je ničím očarujúce. Ak sa chcete skutočne pokochať podmorským životom na koralových útesoch, treba sa vybrať člnom niekoľko stoviek metrov od pobrežia. Najvhodnejšie lokality sú na východe ostrova. Na severe sa nachádza oblasť nazývaná Lovina, ktorá je zase typická pokojnou atmosférou, vhodnou na relax a rodinné dovolenky.

Vráťme sa však ešte do Kuty. Tu pulzuje spoločenský život na plné obrátky a toto miesto je obľúbeným dovolenkovým rajom najmä mladých Austrálčanov. Tých je tu skutočne ako maku. Ich hlavnou činnosťou je popri zábave v početných nočných podnikoch  - surfovanie. Okrem Kuty sú však ostatné strediská na ostrove skôr komorné ako bujaré, čiže ak nie je vaším cieľom nočný život a zábava, vyberte sa do iných častí ostrova.

Celkovo, ceny sú na Bali priaznivé. Za ubytovanie zaplatíte od 5, 10, 15 a viac eur. Napríklad v Kute zaplatíte za dvojposteľovú izbu v hoteli s bazénom na osobu približne 10 eur, pričom v cene sú aj raňajky. Stravovať sa môžete v reštauráciách, kde sú ceny porovnateľné s našimi alebo pouličných stánkoch, kde sú ceny výrazne nižšie a kvalita jedál vysoká. Jedlo je totiž vždy čerstvé a teplé. Všetko je ale trochu pikantnejšie, čiže ak neholdujete pálivej chuti na jazyku, skúste predavačku jednoducho upozorniť.

 

Sopky, chrámy a tradície

O plážach sa dočítate v každom turistickom sprievodcovi. Priblížme si teda v kocke vnútrozemie ostrova, kde sa môžete cestovateľsky vyžiť. Najväčším lákadlom sú určite sopky, hinduistické chrámy a slávnosti.

Celkovo možno povedať, že balijské dediny sú určite atraktívnejšie ako mestá, kde je predsa len trochu rozháraná architektúra. Poďme k hinduistickým chrámom. Požičali sme si auto v jednej z nespočetných požičovní a vyrazili. Inak, ceny za auto alebo moped sú v Kute veľmi priaznivé. Ak sa na auto zložíte viacerí, je to za facku. Na štyri dni sme teda vyrazili do vnútrozemia a navštívili zopár pekných miest.

 

Viac o Bali, ďalšie fotky a články na www.dobrodruh.sk.

 

Zdroj/autor: Jozef Terem, drom

Foto: autor

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa