Kazašská Astana: Mesto v stepi s tropickou plážou

31.07.2018 |   |    | 

Vyhliadková veža Bajterek, Národný kultúrny komplex Etnoaul či obchodné centrum Chan Šatyr - to sú sú popri divadle a opere či zimnom štadióne, v ktorom hráva svoje zápasy účastník Kontinentálnej hokejovej ligy Barys Astana, miesta, ktoré v hlabnom meste Kazachstanu lákajú najviac turistov. 

Monumentálna veža Astana-Bajterek

Idea skonštruovať túto unikátnu stavbu patrí podľa oficiálnych zdrojov prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi. Význam tohto monumentu ako symbolu novej etapy v živote kazašského národa podčiarkuje umelecká kompozícia - odtlačok pravej dlane prvého prezidenta Kazašskej republiky. Kompozícia je vo výške 97 metrov nad zemou, čo symbolizuje rok 1997, teda rok vyhlásenia Astany za nové hlavné mesto Kazachstanu.

Monument Astana-Bajterek z kovu, skla a betónu sa považuje za pozoruhodné architektonické dielo. Slovo bajterek znamená topoľ a celá stavba predstavuje strom. Výška kovovej konštrukcie dosahuje 105 metrov, jej hmotnosť je 1000 ton. Prvýkrát sa guľa s priemerom 22 metrov a hmotnosťou 300 ton zo skla meniaceho farbu v závislosti od slnečného svitu dostala do výšky 97 metrov. Astana-Bajterek sa stal symbolom nezávislého Kazachstanu. Autorom projektu je architekt Norman Robert Foster zo Spojeného kráľovstva.

 

Národný kultúrny komplex Etnoaul

Asi desať minút cesty dopravným prostriedkom od Astany nájdete reálnu možnosť zoznámiť sa s kočovným spôsobom života v stepi spred niekoľkých storočí. Etnoaul návštevníka oboznámi s dejinami, kultúrou, umením a tradíciami kazašského ľudu žijúceho v aule, teda obci či dedinke.

V komplexe Etnoaul, ktorý pozostáva z 30 júrt, sa konajú festivaly kazašského hudobného umenia a divadla, ukážky dekoratívneho a užitého umenia, výstavy ľudovoremeselnej a umeleckej tvorby, festivaly etnickej hudby, ako aj športové podujatia na koňoch.


 

Obchodno-zábavné centrum Chan Šatyr

Okrem nakupovania či návštevy filmového predstavenia láka známe centrum v Astane aj na tropický raj. V hlavnom meste krajiny, ktorá nemá priamy prístup k moru, je tropická pláž s pieskom. Teplota celoročne dosahuje 35 stupňov Celzia, piesok priviezli z Maldivských ostrovov. Budova v tvare šiatra s výškou 150 metrov a rozlohou 127.000 metrov štvorcových bola otvorená v roku 2010. Vďaka moderným architektonickým technológiám a postupom sa táto budova radí do prvej desiatky najlepších ekologických stavieb sveta podľa časopisu Forbes Style. Architektom stavby je Norman Foster.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Getty Images, TASR - Igor Calpaš
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
5.0/5 (2 hlasov)

Streda, 23. september. 2020. Meniny má Zdenka.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa