Jeden z najslávnejších horolezcov sveta Reinhold Messner má 75 rokov

17.09.2019 |   |    | 

Taliansky horolezec Reinhold Messner vystúpil ako prvý na Mount Everest bez kyslíka, neskôr zdolal všetkých 14 svetových osemtisícoviek. Okrem výstupov na vrcholy prešiel taliansky dobrodruh naprieč Antarktídou a pokoril aj púšť Gobi. Dobrodruh, bývalý poslanec Európskeho parlamentu i autor bestsellerov sa v utorok 17. septembra dožíva 75 rokov. "Bez túžby prekonať nemožné zmiznú výzvy," hovorí Reinhold Messner a dodáva: "Okolo Everestu sa dnes točia len peniaze, honba za prestížou a bezduchý turizmus." 

Reinhold Messner sa narodil 17. septembra 1944 v tirolskom mestečku Bressanone (Taliansko) ako druhé z deviatich detí. Otec bol nemecký učiteľ a amatérsky horolezec, ktorý svoje deti odmalička viedol k láske k horám a prírode. Už vo veku 13 rokov sa budúci horolezec najčastejšie vydával do hôr v sprievode svojho brata Günthera. Po maturite na stavebnej priemyslovke študoval Reinhold stavebné inžinierstvo na univerzite v talianskej Padove, potom krátky čas vyučoval matematiku.

V roku 1969 sa na poslednú chvíľu stal členom tirolskej expedície, ktorá zdolala východnú stenu druhej najvyššej peruánskej hory Yerupajá (6634 m.n.m.). O rok neskôr sa spoločne s bratom Güntherom vydal na výstup na deviatu najvyššiu horu sveta, himalájsku osemtisícovku Nanga Parbat (8125 m.n.m.). Počas výstupu sa vyskytli viaceré problémy, kvôli hustému sneženiu museli Messnerovci viac ako týždeň zostať uprostred skalnej steny. Nakoniec sa im však podarilo dosiahnuť vrchol. V poslednej fáze cesty sa bratia vo výške 8000 m.n.m. bez jedla, pitia a dostatočného oblečenia dostali na dno svojich fyzických i psychických síl. Günthera pri zostupe postihla horská choroba, ku ktorej sa pridalo obrovské vyčerpanie a omrzliny. Ani Reinhold Messner už nebol v dobrej kondícii a preto sa rozhodol pre čo najjednoduchšiu cestu dole. Medzitým však spadla lavína, ktorá telo mladšieho brata zmietla.

Messner situáciu opísal slovami: "Na pokraji šialenstva som sa rozhodol zostúpiť menej strmou cestou. Po troch dňoch zúfalého trmácania som zistil, že Günther za mnou nejde. Vrátil som sa a uvidel som veľkú lavínu, ktorá sa zrútila a zrejme ho pochovala. Celú noc som ho márne hľadal... Cieľ bol síce dosiahnutý, ale za akú cenu? Môj brat pri tom zomrel a ja som utrpel ťažké omrzliny, amputovali mi 6 prstov na rukách a niekoľko článkov na nohách. Táto expedícia podstatne ovplyvnila môj ďalší život, pretože to bola cesta nielen cez osemtisícový vrchol, ale tiež zo života k smrti a zo smrti k životu. Vtedy som neveril, že by som sa mohol k horolezectvu ešte vrátiť."

Začiatkom 70 rokov sa ale do hôr vrátil. V roku 1972 sa zúčastnil druhej himalájskej expedície na vrch Manáslu (8163 m.n.m), počas ktorej však v snehovej búrke zomreli jeho dvaja kolegovia. Po tejto výprave sa rozhodol, že bude liezť sám, alebo iba s malým tímom, takzvaným alpským štýlom.

V máji roku 1978 spolu s rakúskym horolezcom Petrom Habelerom ako prví na svete vystúpili na Mount Everest (8848 m.n.m.) bez umelého kyslíka, čím doslova šokovali horolezeckú i lekársku verejnosť. Niekoľko týždňov po návrate z prevratnej expedície sa Messner vydal do Himalájí znovu a ako prvý človek v histórii zdolal sám Nanga Parbat. Vrcholom jeho horolezeckej kariéry však bol sólový výstup na najvyššiu horu sveta z tibetskej strany v roku 1980. Po ďalších expedíciách sa legendárny horolezec v roku 1986 stal prvým človekom, ktorý zdolal všetkých 14 osemtisícových vrcholov sveta.

Do politiky vstúpil Messner v rokoch 1999 – 2004, kedy bol poslancom Európskeho parlamentu ako nezávislý za talianskych Zelených. Od roku 2003 pracoval na svojom projekte "Messner Mountain Museum", ktorý tvorí 5 múzeí približujúcich históriu a kultúru Himalájskych hôr.

Reinhold Messner sa pokúsil bratovo telo niekoľkokrát nájsť, čo sa mu v roku 2005 aj podarilo. Výstup na Nanga Parbat, počas ktorého zomrel jeho brat Günther, približuje životopisný, dobrodružný film Nanga Parbat (2010).

Reinhold Messner je autorom približne 60 kníh, ktoré boli preložené do mnohých jazykov. Jeho zatiaľ posledná kniha vyšla v roku 2018 pod názvom Wild.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR/AP
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa