Rokokový kaštieľ s letohrádkom v Markušovciach

2010-08-15 14:00:00 |   |    | 

SLOVENSKO - Kaštieľ v Markušovciach je pôvodne renesančný, neskôr rokokovo upravený kaštieľ obklopený parkom, reprezentačné sídlo feudálnych majiteľov v centre obce Markušovce - Mariássyovcov. V areáli kaštieľa sa nachádza aj letohrádok Dardanely.Kaštieľ vznikol v období renesancie. Postavil ho v roku 1643 František Mariássy ako renesančnú blokovú pevnosť s kruhovými vežami na nárožiach. Budovu ukončovala atika, fasády rytmicky členili kamenné okná.

Priestory kaštieľa a budov, ktoré v období renesancie dotvorili jeho najbližšie prostredie, sa využívali aj ako humanistická škola, ktorú založil v roku 1567 Pavol Mariássy.


Škola sa zameriavala na prednášanie jazykov vrátane slovenčiny a na reálne predmety. Medzi jej prednášateľov patrili českí bratia, početná skupina kňazov na čele so Z. Cedarom a M. Molitorom a predpokladá sa, že sa tu zastavil na svojej ceste do Bieleho Potoka aj J. A. Komenský.

 
Kaštieľ slúžil svojim majiteľom ako opevnené sídlo sto rokov. V roku 1745 dokončili nové objekty v areáli kaštieľa a upravili aj dve priestranné rozľahlé hospodárske budovy, situované po stranách kaštieľa, uzatvárajúc tak parcelu. V roku 1773 začali aj s obnovou vlastného kaštieľa so snahou zmeniť jeho výzor na módne rokokové sídlo.


Krátko nato začali stavať letohrádok zvaný Dardanely, ktorý mal riešiť nedostatok barokových reprezentačných priestorov v objekte starého kaštieľa. So stavbou začali v roku 1778, vybudovali ústredný rizalit so slávnostnou sálou, ktorej steny pokryli freskami čerpajúcimi z antických a mytologických motívov.

Dôvodom tejto stavby bola predovšetkým očakávaná návšteva cisára Jozefa II., ktorá sa však neuskutočnila. Preto aj stavebné práce prerušili. Bočné krídla sa dostavali až počas pamiatkovej obnovy v 70-tych rokoch minulého storočia podľa pôvodného projektu.

 
V interéri kaštieľa sa zachovalo pôvodné renesančné členenie s ústredným schodišťom vo dvorane, z ktorej sú prístupné aj jednotlivé miestnosti na prízemí. V miestnostiach sa nachádzajú valené klenby s lunetami a kláštorné klenby s bohatým štukovým dekorom. Z čias romantických úprav pochádza interiér zasadacej miestnosti Csákyovcov.


Po stranách kaštieľa môžu turisti nájsť hospodárske budovy s maľovanou fasádou. Kaštieľ bol obklopený francúzskym parkom, ktorého súčasťou je aj letohrádok Dardanely.


Dodnes sa zachovala pôvodná dispozícia kaštieľa s bohatými štukovými klenbami. Na rohových baštách sú zachované renesančné strieľne. Kaštieľ aj letohrádok sú prístupné verejnosti.
V kaštieli je expozícia historického, najmä empírového nábytku. V prízemí je možné odčítať pôvodnú dispozíciu renesančných miestností kaštieľa, hlavne v kuchyni a vstupnej časti.


V letohrádku Dardanely je umiestnená expozícia klávesových hudobných nástrojov a občas tu bývajú v slávnostnej sieni aj koncerty.

 

 

 

Expozícia historického nábytku Kaštieľ
Michalská 59, 053 21 Markušovce
Tel.: 00241 53 4498421
Expozícia klávesových hudobných nástrojov
Letohrádok Dardanely
Michalská 55, 053 21 Markušovce
Tel.: 00421 53 4498212

 

Zdroj/autor: zamky.sk, drom

 

  

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa