Afganistan: Ženám bez sprievodu muža nedovolia nastúpiť do lietadla

2022-04-21 09:00:00 |   |    | 

Fundamentalistické hnutie Taliban nariadilo leteckým spoločnostiam v Afganistane, aby ženám, ktoré nesprevádza mužský príbuzný, nedovolili nastúpiť na palubu lietadla. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá sa odvolala na predstaviteľov rezortu letectva.Toto rozhodnutie bolo prijaté na stretnutí zástupcov Talibanu, dvoch leteckých spoločností - Ariana Afghan a Kam Air - a letiskových imigračných úradov, uviedli zdroje pre AFP, z ktorej TASR správu prebrala. Samotné ministerstvo dopravy v Kábule uviedlo, že nevydalo žiadnu smernicu, ktorá by ženám zakazovala, aby lietadlami cestovali bez sprievodu. List, ktorý vysoký predstaviteľ spoločnosti Ariana Afghan poslal jej personálu po stretnutí s Talibanom a ktorého kópiu získala agentúra AFP, však nové opatrenie potvrdil.

Najnovšie rozhodnutie týkajúce sa žien nasleduje súčasne po tom, ako boli minulú stredu v Afganistane zatvorené všetky dievčenské stredné školy. Ich otvorenie bolo pritom povolené len niekoľko hodín pred tým. Tento typ škôl bol v Afganistane zavretý od augusta, keď sa Taliban opäť chopil moci v krajine. Úrady stále neuviedli jasný dôvod na zmenu politiky.

Taliban po svojom nástupe k moci prisľúbil miernejšiu verziu svojej tvrdej islamistickej vlády, ktorá charakterizovala jeho prvé pôsobenie pri moci v rokoch 1996 až 2001. Od augusta však Afganky prišli o väčšinu výdobytkov, ktoré získali za uplynulé dve desaťročia.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Utorok, 16. júl. 2024. Meniny má Drahomír, Drahomíra.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa