V Ríme sprístupnili ďalší chrámový komplex, zavraždili v ňom Cézara

2023-06-20 12:00:00 |   |    | 

Rímske úrady otvorili pre návštevníkov štyri chrámy z obdobia starovekého Ríma, ktoré sa datujú do 3. storočia pred n. l. V tomto chrámovom komplexe bol pred vyše dvoma tisícročiami zavraždený rímsky vojvodca Július Cézar. V utorok to uviedla agentúra AP, informuje TASR. 

Otvorenie chrámového komplexu pre verejnosť finančne podporil výrobca luxusných odevov Bulgari. V areáli sa nachádza nočné osvetlenie a drevené chodníky vhodné pre detské kočíky i návštevníkov na invalidných vozíkoch, rovnako ako výťah pre tých, ktorí nemôžu chodiť po schodoch.

Ruiny tamojších chrámov a priľahlých budov tiež obývajú desiatky mačiek, ktoré sa stali turistickou atrakciou. Staroveký komplex sa nachádza niekoľko metrov pod úrovňou dnešného Ríma.

Súčasťou areálu sú aj pozostatky budovy, ktorú archeológovia s veľkou mierou pravdepodobnosti stotožňujú s tzv. Pompeiovou kúriou, kde v roku 44 pred n. l. zavraždili Cézara a následne sa tam schádzal aj rímsky Senát. Na jednej strane objektu sa totiž našli zvyšky latrín, o ktorých sa v súvislosti s Pompeiovou kúriou zmieňujú dobové historické texty.

Chrámový komplex bol objavený pri búraní stredovekých budov v 20. rokoch minulého storočia v rámci plánu talianskeho diktátora Benita Mussoliniho na prestavbu mesta.

Chrámy sú označené prvými štyrmi písmenami abecedy A, B, C a D a s najväčšou pravdepodobnosťou boli zasvätené ženským božstvám. Jeden z chrámov kruhového tvaru so schodiskom a šiestimi stĺpmi bol zasvätený bohyni plodnosti Fortúne. V areáli sa nachádza aj travertínový chodník, ktorý dal vybudovať cisár Domicián po požiari v roku 80 n. l.

 

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 19. jún. 2024. Meniny má Alfréd.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa