DOMA Zabudnuté tunely

09.09.2009 |   |    | 

SLOVENSKO - Najväčšia atrakcia obce Magnezitovce v okrese Revúca, takzvaný Veľký tunel láka viac turistov z Čiech ako Slovenska.Nedobudovaná železničná trať medzi Lubeníkom a Slavošovcami je zložená aj z viaduktov a tunelov (Gemerské spojky). Najdlhší a najväčší pod Homôlkou má 2400 metrov.

Stal sa turistickou atrakciou najmä pre cudzincov. "Pre Slovákov je akoby zabudnutý. Zázrak, že ešte stojí, veď na ňom od druhej svetovej vojny nikto nepracoval.

Za tisíc eur získaných od Banskobystrického samosprávneho kraja sme tunel kompletne vyčistili od nánosov zeminy. Roboty na ňom by ešte bolo, no potrebujeme viacej finančných prostriedkov," povedal starosta Magnezitoviec Július Bránsky.
     
Podľa neho je turizmus v tejto oblasti len na začiatku. Záujem o tunel majú najmä Česi. Viac turistov by mohla prilákať plánovaná cyklotrasa a osvetlenie tunela. Starosta chce na to vypracovať a podať projekt.

"Do 60. rokov cez tunel chodili ľudia, potom sa už nevyužíval. Nejako sa naň zanevrelo. Je na čase ho opäť oživiť," myslí si Bránsky.

Železničná trať, ktorá mala viesť cez dva tunely a viadukty, sa nedokončila kvôli druhej svetovej vojne. Vlaky po nej nikdy nepremávali. Pre turistov sú atraktívne dlhé a veľké železobetónové viadukty a dva tunely.

V minulosti v nich skladovali ľudia zeleninu a ovocie, aj preto bol veľký tunel z jednej časti zamurovaný. Teraz je už však prechodný, je v ňom vysekaný menší otvor.

 

Viac sa dočítate na: Gemerské spojky (história); Gemerské spojky (blog); Cesta po gemerských spojkách;

 

Zdroj/autor: magnezitovce,vlaky.net,tasr,drom

Zdielať článok na Facebooku

Foto: vlaky.net

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

Štvrtok, 21. január. 2021. Meniny má Vincent.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa