Azorské ostrovy

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Azorské ostrovy (Autonómny región Azorských ostrovov)
Hlavné mesto: Ponta Delgada
Rozloha: 2 333 km2
Počet obyvateľov: 245 746 (2012)
Štátne zriadenie: Súostrovie v Atlantickom oceáne patriace Portugalsku. Od Lisabonu je vzdialené asi 1500 km, od pobrežia severnej Ameriky asi 3750 km.
Geografická poloha: Atlantický oceán
Časové pásmo: Slovensko -2 hod.
Ubytovanie: Rezervujte si ubytovanie v Ponta Delgada online 
Podnebie:

atlantické so značnými teplotnými rozdielmi; august je najteplejší mesiac s priemernou teplotou 22 °C a február najchladnejší s teplotou 13 °C

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V PONTA DELGADA

Mena: euro (EUR)
Jazyky: portugalčina, je možné dorozumieť sa aj anglicky
Správne členenie: 19 municipalít a 156 farností
Národnost. zloženie: Portugalci (99 %)
Náboženstvo: rímskokatolícke (94 %);
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Portugalska v SR
Ventúrska 16, 811 01 Bratislava
Tel: +421 2 2076 8454
Fax: +421 2 2076 8858
Email: bratislava@mne.pt

Veľvyslanectvo SR v Portugalsku:
Embaixada da República Eslovaca,
Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisboa /Lisbon
Tel: +351 21 358 33 00, +351 21 358 33 01
Fax: +351 21 358 33 09
E-mail: emb.lisbon@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/lisabon

Víza a doklady:

                                    

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Azorské ostrovy sú súčasťou Portugalska (EÚ), pri ich návšteve nepotrebujete víza


O krajine

Dejiny: Predpokladá sa, že súostrovie bolo objavené okolo roku 1427 portugalským navigátorom Dioom de Silvesom, ktorý pôvodne pristál na azorských ostrovoch Santa Maria a Sao Miguel. O päť rokov neskôr sa na Santa Maria vylodil s 12 členmi posádky ďalší prieskumník - Goncalo Velho Cabral.

Od roku 1439 začali osadníci, najmä z regiónu Algarve v Portugalsku, obývať ostrovy.V najbližšom desaťročí najväčší ostrov Sao Miguel prilákal portugalské a francúzske rodiny, ktoré postupne spoznávali plodnosť atlantického ostrova. Produkcia pšenice, cukrovej trstiny a pomarančov viedla ku pozitívnemu hospodárskemu rastu na Azorských ostrovoch, čím sa podnietila ďalšia expanzia obyvateľstva a pracovnej sily. Na prelome 17. storočia sa Sao Miguel stal hlavným bodom pre boj s európskymi pirátmi, skôr než sa dostal do rúk španielskych vojsk. V roku 1640 sa však Azorské ostrovy vrátili do portugalskej vlády. V tomto bode sa Ponta Delgada stala hlavným mestom ostrovov a hlavným hospodárskym centrom kvôli strategickej polohe na pobreží.

V staroveku bolo Portugalsko súčasťou rímskej provincie Lusitania, neskôr sa dostalo do područia Arabov. V r. 1139 vyhlásil Alfonz I. Dobyvateľ nezávislosť Portugalska od Kastílie a v tom istom roku porazil Maurov. Toto obdobie reconquisty (postupnej obnovy kresťanských štátov) sa považuje aj za obdobie vzniku portugalského štátu. S podporou mladej buržoázie sa stalo Portugalsko v 15. stor. priekopníkom námorných diaľkových objaviteľských výprav. Vasco da Gama objavil námornú cestu do Indie, Pedro Álvares do Brazílie.

Portugalsko sa stalo námornou veľmocou a získalo mnohé dŕžavy v zámorí (Brazília, Angola, Mozambik, Macao a i.). Koncom 15. stor. v súčinnosti s pápežskou kúriou sa uskutočnilo medzi Portugalskom a Španielskom prvé koloniálne delenie sveta. Rozvoj krajiny bol podmienený expanziou a dovozom otrokov. Koncom 16. stor. sa však výboje končia – pri anglických brehoch je úplne zničené portugalské loďstvo. V r. 1755 Portugalsko spustošilo zemetrasenie, Lisabon bol v troskách.

V r. 1910 krajina vyhlasuje republiku. V prvej svetovej vojne bolo Portugalsko na strane Dohody, v druhej sa snažilo byť neutrálne. Medzi vojnami sa k moci dostáva vojenský diktátorský režim, ktorý padol až v r. 1974, pár rokov po tom, čo Portugalsko stratilo posledné kolónie Angolu, Mozambik a Portugalskú Guineu. Od r. 1951 je krajina členom NATO.

Bezpečnost. riziká: Azorské ostrovy sú bezpečnou turistickou destináciou.

Zdravotné riziká: Pri vstupe na ostrovy sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie. Na každom z ostrovov je nemocnica.

Internet (.pt): www.visitazores.org/, www.azores.com/, www.destinazores.com/ 
Doprava zo všetkých letísk: https://sata.pt/en;
Cestovné poriadky a rozličné zľavy na železnici: www.cp.pt;
Autobusové spojenia: www.rede-expressos.pt;
Turistické informácie o ostrovoch: www.madeiratourism.org.

Komunikácia:
T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Doprava

Prenájom auta je najjednoduchší spôsob, ako po ostrovoch pohybovať - spoločnosti poskytujúce autá a skútre je možné nájsť na každom ostrove. Auto je odporúčané použiť najmä na väčších ostrovoch, ako je Sao Miguel a Terceira. Treba však myslieť na to, že povrch ostrovov je hornatý, cesty sú strmé a jazdenie pomerne náročné.

Pri cestovaní medzi ostrovmi sa odporúča použiť loď. Skoro každé mesto leží pri morskom pobreží a má prístav. Hlavné mesto Ponta Delgada má moderný prístav pre jachty. Cesty loďou sú poskytované spoločnosťou Atlanticoline, v ktorej ponuke sú aj 3 pravidelné linky premávajúce medzi ostrovmi.

Musíte vidieť

Santa Maria – ostrov s prekrásnymi bielymi plážami a kaplnkou Nossa Senhora dos Anjos, kde sa modlila posádka Kolumbových lodí pred cestou do Ameriky;

Ponta Delgada–  hlavné mesto ležiace na najväčšom ostrove Sao Miguel, s múzeom Carlos Machado, kostolmi Sao Sebastiao, Sao Pedro, Sao José, Colégio a Nossa Senhora da Conceiçao a palácmi Fonte Bela, Santa Ana, Conceiçao a Santa Catarina a minerálmi prameňmi Ribeira Grande; Vale das Furnas a Vila Franca do Campo.    

Angra do Heroísmo – hlavné mesto ostrova Terceira, pamiatka na zozname UNESCO;

ostrov Faial – so slávnym prístavom  Horta, kostolmi Sao Salvador, Nossa Senhora do Carmo a Sao Francisco;.

ostrov Pico – s menom odvodeným od vulkánu vysokého 2530 m. n. m., najvyššieho obdu Portugalska.
Pondelok, 3. október. 2022. Meniny má Stela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa