Hongkong

26.09.2010 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Hongkong (Zvláštna autonómna oblasť Hongkong)
Hlavné mesto: Hongkong je rozdelený do viacerých dištriktov: ostrov Hong Kong, polostrov Kowloon, Nové Teritóriá, ostrov Lantau a ďalších ostrovov rozličných veľkostí
Rozloha: 1092 km2
Počet obyvateľov: 7 055 071 (2010)
Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Čínskej republiky
Geografická poloha: južná Ázia.
Časové pásmo: Slovensko + 7hod.
Podnebie:

Mnoho návštevníkov sem prichádza v novembri a v decembri. V tomto období klímu spríjemňujú vetry vanúce od mora, svieti tu slnko a teploty sú príjemné. V januári a februári teploty klesajú pod 10°C. Teplejšie sú marec a apríl, horúci je máj, keď sa zvyšuje tiež vlhkosť vzduchu. Od mája do septembra trvá obdobie tajfúnov.

Mena: Hongkonský dolár (HKD)
Jazyky: Kantonská a mandarínska čínština, anglický (úradné);
Správne členenie: nie je 
Národnost. zloženie: Číňania (95 %),
Náboženstvo: mix miestnych náboženstiev  (90%), kresťanstvo
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky pre SR
Jančova 8b
811 02 Bratislava, Slovensko
Telefón: 00421/2 /6280 4291
E-mail: cinska.ambasada@gmail.com

Veľvyslanectvo SR v Pekingu:
Embassy of the Slovak Republic
Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai
Peking (Beijing) 100600
Čínska ľudová republika (China)
Telefón: 0086 (10) 6532 1530, 6532 1531, 6532 1537
Fax: 0086 (10) 6532 4814
E-mail: emb.beijing@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/peking
Colné predpisy a víza:

Na územie ČĽR môže vstupovať občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum. Platnosť cestovného pasu musí byť najmenej o 6 mesiacov dlhšia ako je predpokladaný termín opustenia územia Číny. Držitelia cestovných pasov musia mať udelené vízum, ktoré je možné získať na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave.

Vycestovanie do Hongkongu alebo Macaa sa považuje za opustenie územia pevninskej Číny a na hraniciach s týmito samostatnými administratívnymi oblasťami je pasová a colná kontrola osôb. Osoby prichádzajúce z územia pevninskej Číny do Hongkongu a Macaa, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie pevninskej Číny, musia mať udelené  obojstranné vízum. Toto vízum musí byť získané na území ČĽR. V prípade, že turista nemá udelené obojstranné vízum, musí na spiatočnú cestu do ČĽR požiadať o vízum na konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Hongkongu alebo Macau prostredníctvom pobočiek turistických kancelárií China Travel Service. Vízum pre slovenských občanov je udeľované bezplatne.
Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Hongkongom a mestom Shenzhen, ktoré patrí k pevninskej Číne, na základe ktorého je možné zotrvať na území ČĽR maximálne 5 dní.

Cestné hraničné priechody sú pre cudzincov dostupné na hraniciach s Pakistanom, Kirgizskom, Kazachstanom a medzi Tibetom a Nepálom. Chýbajúce vízum môže byť dôvodom pre udelenie pokuty až do výšky 1000 USD.
Ministerstvo zahraničných vecí SR
Utorok, 25. september. 2018. Meniny má Vladislav.

Najnovšie príspevky

Foto dňa