Hongkong

26.09.2010 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Hongkong (Zvláštna autonómna oblasť Hongkong)
Hlavné mesto: Hongkong je rozdelený do viacerých dištriktov: ostrov Hong Kong, polostrov Kowloon, Nové Teritóriá, ostrov Lantau a ďalších ostrovov rozličných veľkostí
Rozloha: 1092 km2
Počet obyvateľov: 7 055 071 (2010)
Štátne zriadenie: Autonómna oblasť Čínskej republiky
Geografická poloha: južná Ázia.
Časové pásmo: Slovensko + 7hod.
Podnebie:

Mnoho návštevníkov sem prichádza v novembri a v decembri. V tomto období klímu spríjemňujú vetry vanúce od mora, svieti tu slnko a teploty sú príjemné. V januári a februári teploty klesajú pod 10°C. Teplejšie sú marec a apríl, horúci je máj, keď sa zvyšuje tiež vlhkosť vzduchu. Od mája do septembra trvá obdobie tajfúnov.

Mena: Hongkonský dolár (HKD)
Jazyky: Kantonská a mandarínska čínština, anglický (úradné);
Správne členenie: nie je 
Národnost. zloženie: Číňania (95 %),
Náboženstvo: mix miestnych náboženstiev  (90%), kresťanstvo
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky pre SR
Jančova 8b
811 02 Bratislava, Slovensko
Telefón: 00421/2 /6280 4291
E-mail: cinska.ambasada@gmail.com

Veľvyslanectvo SR v Pekingu:
Embassy of the Slovak Republic
Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai
Peking (Beijing) 100600
Čínska ľudová republika (China)
Telefón: 0086 (10) 6532 1530, 6532 1531, 6532 1537
Fax: 0086 (10) 6532 4814
E-mail: emb.beijing@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/peking
Colné predpisy a víza:

Na územie ČĽR môže vstupovať občan Slovenskej republiky, ktorý má platný cestovný pas a platné vízum. Platnosť cestovného pasu musí byť najmenej o 6 mesiacov dlhšia ako je predpokladaný termín opustenia územia Číny. Držitelia cestovných pasov musia mať udelené vízum, ktoré je možné získať na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Bratislave.

Vycestovanie do Hongkongu alebo Macaa sa považuje za opustenie územia pevninskej Číny a na hraniciach s týmito samostatnými administratívnymi oblasťami je pasová a colná kontrola osôb. Osoby prichádzajúce z územia pevninskej Číny do Hongkongu a Macaa, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie pevninskej Číny, musia mať udelené  obojstranné vízum. Toto vízum musí byť získané na území ČĽR. V prípade, že turista nemá udelené obojstranné vízum, musí na spiatočnú cestu do ČĽR požiadať o vízum na konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Hongkongu alebo Macau prostredníctvom pobočiek turistických kancelárií China Travel Service. Vízum pre slovenských občanov je udeľované bezplatne.
Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Hongkongom a mestom Shenzhen, ktoré patrí k pevninskej Číne, na základe ktorého je možné zotrvať na území ČĽR maximálne 5 dní.

Cestné hraničné priechody sú pre cudzincov dostupné na hraniciach s Pakistanom, Kirgizskom, Kazachstanom a medzi Tibetom a Nepálom. Chýbajúce vízum môže byť dôvodom pre udelenie pokuty až do výšky 1000 USD.
Ministerstvo zahraničných vecí SR
Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa