Antarktída

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Antarktída

Najjužnejší kontinent plný extrémov. Najchladnejší a najsuchší svetadiel na Zemi, s najvyššou priemernou nadmorskou výškou (2000 m n.m.).

Antarktída je poslednou nedotknutou divočinou na planéte. Jej gigantické ľadovce, obrovské pohoria a prázdnota polárnych plání sú ťažko predstaviteľné. Antarktída ponúka zážitky podobné návšteve inej planéty.

Rozloha: 14 000 000 km2
Počet obyvateľov: stáli obyvatelia nie sú, počet sezónnych od 1000 do 4000
Štátne zriadenie: kontinent
Geografická poloha: južný pól
Časové pásmo: na Antarktíde neplatí
Podnebie:

Antarktída je synonymom chladu. Počas extrémne mrazivých dní teploty vo vnútrozemí klesajú na -70°C, počas najteplejších vystúpia na  -35°C. Pri pobreží sú teploty prijateľnejšie: od  -15°C do -32°C v zime, lete od 5°C do -5°C. Najteplejšou oblasťou je Antarktický polostrov. Vnútrozemie je najsuchšou púšťou na Zemi, keď extrémne teploty zmrazujú vodu priamo zo vzduchu. Na tomto území spadne za rok menej než 5 cm zrážok. Antarktické vetry sú najsilnejšími na planéte: katabatické vetry dosahujú rýchlosti okolo 320km/h. Vetry na studenej náhornej plošine sú prekvapivo slabé. Antartické snehové búrky sú nesmierne nebezpečné a vyskytujú sa často.  

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V ZUCCHELLI STATION

Mestá: Na Antarktíde nie sú, pobrežné polárne stanice:
McMurdo a Palmer(patriace USA); Arctowski (patriaca Poľsku); St. Kliment Ohridski na ostrove Livingston (patriaca Bulharsku); Port Lockroy (patriaca Veľkej Británii); Baia Terranova (patriaca Taliansku);  Mawson, Davis, Casey (patriace Austrálii).
Mena: na polárnych staniciach platia meny domovských krajín
Jazyky: na polárnych staniciach sa hovorí jazykmi domovských krajín
Správne členenie: neexistuje, čiastočné územné nároky majú:  Argentína, Austrália, Chile, Francúzsko, Nový Zéland, Nórsko a Veľká Británia. Územné práva majú tiež USA a Rusko. Kontinent spadá po správu Antarktickej dohody uzavretej v roku 1961.
Národnost. zloženie: podľa jednotlivých polárnych staníc
Náboženstvo: ---
Diplomatické zast.: ---
Víza a doklady:

Antarktída nikomu nepatrí, na jej návštevu víza nepotrebujete. Platný cestovný pas je potrebný na vstup do krajiny z ktorej loď plaviaca sa do Antarktídy odchádza. Víza budete potrebovať v krajinách, kde bude loď kotviť. Odporúča sa vopred informovať o predpokladanej trase plavby.   

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Pondelok, 27. september. 2021. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa