Francúzska Guiana

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Francúzska Guiana (Zámorský department Francúzska)

Najväčší a najmenej obývaný z francúzskych zámorských departementov. Leží v juhoamerickej Amazónii, medzi Brazíliou a Surinamom. Miesto, kde satelity Európskej kozmickej agentúry rachotia nad záhradkami vyhostených laoských rodín a pralesy pohlcujú úplne všetko okrem malého kúsku pobrežia   

Hlavné mesto: Cayenne
Rozloha: 83 534 km2
Počet obyvateľov: 296 711 (2019)
Štátne zriadenie: francúzsky departmant
Geografická poloha: južná Amerika
Časové pásmo: Slovensko -5 hod.
Podnebie:

Vlhkosť vzduchu je vysoká aj keď neprší. V dažďových pralesoch sa teploty šplhajú na 30°C a za rok spadne okolo 250cm zrážok. Prší v období od januára do júna, najviac v máji. V mestách na pobreží  prší o niečo menej.

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V MESTE CAYENNE

Mestá:

Národ.zloženie:

Cayenne (hlavné mesto), Kourou, Saint-Laurent, Saint-Georges

černosi a mulati (66%), belosi (12%), Indovia, Číňania a Indiáni (12%)

Mena: euro (EUR)     
Jazyky: francúzsky (úradný), rozšírený je miestny kreolský dialekt a indiánske jazyky
Náboženstvo

katolíci (95%)

Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky
Kutscherfeldov Palác Hlavné námestie 7, 812 83 Bratislava
Tel.: +421 2 5934 7111
Fax: +421 2 5934 7199
E-mail: diplo@france.sk
Adresa pre poštový styk: Veľvyslanectvo Francúzskej republiky v SR, P.O.BOX 152 810 00 Bratislava

Veľvyslanectvo SR vo Francúzsku
Institut Slovaque de Paris, 125 rue du Ranelagh, Paris
Tel.: +33 171 937 333
Fax: +33 142 887 653
E-mail: si.paris@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/siparis

Konzulárny úrad v Marseille
Konzul: Marc-André Distanti
3 Bis rue Adolphe Thiers, 13001 Marseille
Tel.: +33 4 9165 8889
Fax.: +33 4 9165 8882
E-mail: consulat.slovaquie.marseille@orange.fr

Víza/doklady:

Francúzska Guiana nie je súčasťou Schengenského priestoru a preto sa váš pas alebo občiansky preukaz kontroluje pri príchode aj v prípade, že prichádzate z pevniny. Platí však pravidlo slobody pohybu a pobytu, takže občania EÚ majú právo zostať v krajine na neurčito dlho. Nutné je osvedčenie o očkovaní proti žltej zimnici.

Ministerstvo zahraničných vecí SR


O krajine

Bezp. riziká: Odporúča sa dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. Pozornosť venujte aj tomu, aby ste nestratili cestovný doklad: vo Francúzskej Guiane je iba veľmi málo konzulátov, pretože tieto služby bežne poskytujú konzuláty v Paríži, takže by ste museli ísť až do Paríža, ak budete potrebovať opätovné vydanie pasu a nie ste občanom EÚ.

Zdravotníctvo: Všetci návštevníci sa musia preukázať očkovaním proti žltej zimnici, bez osvedčenia o očkovaní proti žltej zimnici nie je povolený vstup do Francúzskej Guyany. V regióne sa vyskytujú endemické a ďalšie dve tropické choroby, prenášané komármi, menovite malária a horúčka dengue. Chráňte sa preto pred komármi a kliešťami - odporúča sa oblečenie s dlhým rukávom a repelent proti hmyzu. Riziko je menšie v mestách a obciach. Kúpanie v stojatej vode nie je dobrý nápad, pretože často obsahuje parazity. Zdravotná starostlivosť je takmer na rovnakej úrovni ako vo Francúzsku, hoci je o niečo drahšia. Nemocnice sa nachádzajú v Cayenne a v Kourou. Pokiaľ ide o tropické choroby, sú lepšie vybavené, ako nemocnice v pevninskej oblasti.

Jedlo a pitie: Pestrosť národov žijúcich vo Francúzskej Guiane sa prejavila aj v miestnej gastronómii. Najvýznamnejšou je kreolská kuchyňa, potom francúzska, vo väčších mestách nájdete aj čínske, vietnamské alebo indonézske reštaurácie. Medzi najpopulárnejšie jedlá patrí bouillon d`aoura pripravovaná z rýb. Roti sa pripravuje na množstvo spôsobov, čisté, s kari, dhapouri, pripravuje sa hlavne vo vidieckych oblastiach.

Nápoje: Miestnym alkoholickým nápojom je tafia, používa sa na aj na medicínske účely. Pije sa väčšinou s limetovým džúsom alebo so soľou, mieša sa do miestneho drinku s názvom Planter.

Internet (.gf): www.tourisme-guyane.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O(áno)

Bez záruky: Okrem niekoľkých futbalistov patrí medzi slávne miestne osobnosti trestanec a autor slávneho románu Motýľ  Henri Charriere.

Doprava

Letecká doprava je obsluhovaná z letiska Félix Eboué, iba kúsok od Cayenne, ktoré je jediným medzinárodným letiskom a hlavným miestom vstupu na územie. Air France a Air Caraibes prevádzkujú každý deň let z Parížskeho letiska Orly, takže z Európy je relatívne ľahké dostať sa sem. Air France a Air Guyane Express prevádzkujú tiež lety do dvoch hlavných francúzskych základní v Karibiku, konkrétne Martinique a Guadeloupe, a to je pravdepodobne najlepší spôsob, ako sa do krajiny dostať zo Severnej Ameriky a Karibiku. Okrem toho existuje aj niekoľko sezónnych charterových letov z letiska v Miami a rôznych brazílskych miest. Z iných častí sveta očakávajte komplikovanú cestu s tromi alebo štyrmi prestupmi.

Minibusy sú rýchlejšie, pohodlnejšie a len o niečo drahšie ako autobusy a premávajú po rovnakej trase.

Autopožičovne sú v mestách Cayenne, Kourou a St Laurent. Požičanie auta je dobrou možnosťou, asfaltová cesta z Réginy do Saint-Georges de l'Oyapock (mesto pri brazílskych hraniciach) bola otvorená v roku 2004 a spája cestu z Cayenne ku brazílskej hranici. Možné je už aj jazdiť po úplne spevnenej ceste zo Saint-Laurent-du-Maroni na hraniciach Surinamese s Saint-Georges de l'Oyapock na brazílskych hraniciach.

Plavba po riekach do vnútrozemia je možná, ale okrem drahých skupinových výletov je potrebná trpezlivosť a dostatok času.

V Cayenne premávajú autobusy len v okolí pláží Rémire-Montjoly, inak je verejná doprava obmedzená, sú potrebné taxíky. V nedeľu autobusy nejazdia. Medzinárodné letisko Rochambeau je od Cayenne vzdialené 16 km.

Taxíky je pomerne jednoduché nájsť, ale to je veľmi drahý spôsob, ako v krajine cestovať. 15 minút jazdy z letiska do centra mesta Cayenne bude stáť približne 35 EUR a v prípade cesty z Cayenne do Kourou až 85 EUR.

Musíe vidieť

Cayenne – množstvo národností, tropická atmosféra, prekrásne ulice a kreolská kuchyňa robia z Cayenne jedno a najatraktívnejších miest Južnej Ameriky;

Kourou – vďaka stavbe európskeho kozmického centra sa z bývalej trestaneckej kolónie stalo moderné mesto 21. storočia;

Centre Spatial Guyanais –  vysielanie satelitov do vesmíru je ohromný biznis, a toto je miesto kde sa o tom dozviete najviac. Oplatí sa vidieť hlavne kontrolnú miestnosť satelitov a vesmírne múzeum;

Îles du Salut -  známe trestanecké kolónie,  administratívne centrum Île Royale so rekonštruovanou väznicou s reštauráciou. Väznica na ostrove Île St Joseph je zarastená džungľou, čo silne podporuje miestneho génia loci. Diablov ostrov, kde sedeli politickí väzni ako Alfred Dreyfus sú pre verejnosť  zatvorené;

Národné parky Trésor a Kaw – tropické pralesy a záhadné bažiny, sú excelentným miestom kde môžete stretnúť kajmana alebo purpurového ibisa.
Pondelok, 30. január. 2023. Meniny má Ema.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa