Kanada

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Kanada

Hlavné mesto: Ottawa
Rozloha: 9 984 670 km2
Počet obyvateľov: 37 067 011 (2018)
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia, člen Commonwealthu
Geografická poloha: Severná Amerika.
Časové pásmo: Slovensko -5 až - 9 hod.
Podnebie:

klimatické podmienky sú vďaka obrovskej rozlohe krajiny veľmi rozmanité, na najvzdialenejšom severe a na arktickom súostroví je drsné polárne podnebie (priemerné ročné teploty od 0 do – 2°C a zrážky do 200 mm). Zvyšok krajiny je v miernom pásme s veľkými teplotnými rozdielmi v lete a v zime

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V MESTE OTTAWA

Mena: kanadský dolár (CAD)
Jazyky: angličtina, francúzština – oba úradné
Správne členenie: 10 provincií a 3 teritóriá
Národnost. zloženie: Kanaďania (39%), Angličania (20%), Francúzi (15%), Škóti, Íri, Nemci, Taliani, Ukrajinci, Číňania
Náboženstvo: katolíci (43%), protestanti (23%) vrátane anglikánov a baptistov, islam (3%)
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo SR v Kanade
50 Rideau Terrace K1M2A1, Ottawa, Ontario Canada (Kanada)
Telefón: +161 3749 4442
Mobil (pohotovostný): +161 3296 8659
Fax: +161 3749 4989
E-mail: emb.ottawa@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/ottawa

Veľvyslanectvo Kanady pre SR vo Viedni
Laurenzerberg 2, A-1010 Vienna, Austria
Telefón: +43 15 3138 3000
Fax: +43 15 3138 3321
E-mail: vienn@international.gc.ca

Víza a doklady:

Občania Slovenskej republiky nepotrebujú od 1.marca 2008 pri krátkodobých a turistických cestách do Kanady víza.

Doba platnosti cestovného pasu musí presahovať predpokladanú dĺžku pobytu v Kanade. V čase príchodu do Kanady by mal byť cudzinec schopný preukázať prístup k dostatočným finančným prostriedkom na celú dobu pobytu, ako aj spiatočnú letenku do SR alebo do inej krajiny, na územie ktorej je oprávnený sa vrátiť – v opačnom prípade mu môže byť vstup zamietnutý. Občanom SR cestujúcim do Kanady sa odporúča mať cestovné zdravotné poistenie na celú dobu pobytu pre prípady nevyhnutného lekárskeho ošetrenia, ktoré musí byť vo väčšine prípadov uhradené vopred.

Pri vstupe na kanadské územie musí mať turista vyplnenú colnú deklaráciu (tlačivo dostane na palube lietadla alebo vo vyplní v elektronickom kiosku na letisku). Imigračným pracovníkom môže byť požiadaný o krátky pohovor, resp. vyzvaný na kontrolu batožiny. V žiadnom prípade sa do krajiny nesmú dovážať potraviny, omamné látky, chránená fauna a flóra. Pred vycestovaním odporúčame kontaktovať kanadský zastupiteľský úrad a overiť si aktuálne vstupné a výstupné podmienky.

S účinnosťou od novembra 2016 Kanada zaviedla pre návštevníkov prichádzajúcich do krajiny lietadlom povinnosť tzv. predcestovnej elektronickej autorizácie (eTA). eTA je povinná aj v prípade leteckých tranzitov cez Kanadu. Autorizácia eTA nie je povinná pre návštevníkov prichádzajúcich do Kanady autom/loďou/vlakom. Poplatok za eTA autorizáciu je 7 CAD a platnosť 5 rokov (resp. do doby platnosti cestovného pasu uvedeného v eTA formulári). Elektronický formulár eTA je možné vyplniť na adrese https://www.cic.gc.ca/english/visit/eta-start.asp.

Pre vyplnenie eTA formuláru sú potrebné: platný cestovný pas; kreditná karta Visa®/ MasterCard®/American Express® a e-mailová adresa. V súvislosti s letenkami Kanada dôrazne odporúča získanie autorizácie eTA ešte pred ich nákupom. V prípade osôb s dvojitým kanadsko-slovenským občianstvom je nevyhnutné, aby cestovali na kanadský pas! Otázky týkajúce sa problémov pri podaní alebo rozhodovaní o eTA je potrebné adresovať:

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Sobota, 27. november. 2021. Meniny má Milan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa