Wuyuan - najkrajší vidiek v Číne

2018-03-10 00:00:01 |   |    | 

Dlhá a spletitá história Číny dala krajine veľa, skutočne veľa prelomových poznatkov, objavov a obdivuhodných pamiatok. Niektoré mestá a oblasti prispeli k formovaniu čínskeho kultúrneho dedičstva viac, iné menej. Možno by vám ani len nenapadlo, že pomerne malá, nenápadná oblasť Wuyuan sa radí medzi tie kľúčové. Rozprestiera sa síce v náročnom teréne, tak trochu izolovaná pred svetom, to jej však nebránilo, aby sa stala kolískou prelomovej kultúry Huizhou. 

Pár faktov o Wuyuane

Wuyuan sa rozprestiera na krajnom severovýchode provincie Jiangxi, vo východnej Číne. Hranice Wuyuanu tvorí Jingdezhen na západe, Quzhou na východe, Žlté hory na severe a Mount Sanqingshan na juhu. Kedysi bol súčasťou provincie Anhui, neskôr sa hranice provincie posunuli, a tak sa táto oblasť stala súčasťou provincie Jiangxi. Podľa tradičného ponímania sa stále zaraďuje do oblasti Huizhou, čo je územie na juhu provincie Anhui v okolí Žltých hôr.

 

Staroveká kultúra Huizhou

V oblasti Wuyuan sa zrodila jedna z najvýznamnejších kultúr celej ríše, kultúra Huizhou. Základy položili imigranti, ktorí utekali pred vojnovými nepokojmi z rôznych častí Číny. Priniesli do tejto oblasti neuveriteľnú pestrosť, poznatky a zručnosti. Mnoho rodín patrilo k slávnym rodom, ktoré prezentovali tradičné hodnoty. Kládli dôraz na rodinu a vzdelanie. Z Wuyuanu pochádzalo veľa vážených úradníkov, ktorých kroky často viedli na cisársky dvor.

 

Čo nám dala kultúra Huizhou

Kultúra Huizhou sa významne podpísala na formovaní čínskej histórie a kultúrneho dedičstva. Rodiny, ktoré prichádzali do Wuyuanu, vychovávali svoje potomstvo v duchu tradičných hodnôt. Boli vedení k tomu, aby si ctili prácu svojich predkov, chránili kultúrny odkaz, učili sa, rozvíjali a zveľaďovali svoju krajinu. Obyvateľstvo sa čoraz viac rozrastalo a rozvíjalo. Úrodná pôda už nepostačovala potrebám ľudí a vyžiadala si nevyhnutý krok. Zrodila sa nová generácia obchodníkov z Wuyuanu. Obchodovali s lokálnymi produktami, hlavne s porcelánom a čajom. Vďaka nim sa zmenilo celkové nazeranie na „profesiu“ obchodníka. Z  niečoho nízkeho, možno až nehodného sa vyvinula vážená profesia.

Prínosná bola tiež v oblasti architektúry a opery. Kultúra Huizhou vytvorila špecifický druh opery. Práve tunajšia operná škola položila základy pre vznik dnes preslávenej Pekingskej opery. V oblasti kulinárstva oblasť taktiež nezaostáva. Huizhouská kuchyňa patrí medzi osem hlavných kulinárskych škôl v Číne.

 

Bohatá huizhouská architektúra

Stovky bielych domčekov, zachovalé budovy obchodných komôr, rezidencie bohatých obchodníkov či majstrovské kúsky dynastie Ming a Qing... to všetko dnes môžeme obdivovať vďaka kultúre Huizhou. A kde to všetko začalo? Zablúdiť musíme až do obdobia, kedy „prisťahovalcom“ a ich potomkom prestala stačiť okolitá pôda. Ako sme už spomínali vyššie, významným medzníkom v histórii Huizhou bolo bohaté obdobie rozkvetu. Nastalo v dobe, kedy sa zrodila profesia obchodníka ako váženého občana.

Obchodníci si nadobudnuté bohatstvo nenechávali pre seba. Svoju pozíciu si upevňovali investíciami do rozvoja mesta. V snahe povýšiť svoj status financovali napríklad výstavbu ciest. Ešte pred vpádom Mongolov sa vo Wuyane zrodilo množstvo úspešných absolventov štátnych skúšok a tí sa zakrátko stali váženými úradníkmi cisárskeho dvora. Bohatí úradníci podobne ako obchodníci investovali do rozvoja krajiny. Navyše zúročovali svoje postavenie na cisárskom dvore.

 

Wuyuan, najkrajší vidiek Číny

Ak hľadáte priam idylickú krajinu a ukážkový čínsky vidiek, zamierte do Wuyuanu. Nie nadarmo si oblasť vyslúžila ocenenie „Najkrajší vidiek v Číne“. Veľká časť Wuyanu je vyhlásená za pamiatkovú oblasť, no za videnie stojíaj mnoho malebných dediniek, ktoré do nej nie sú začlenené. I mimo hlavných turistických trás objavíte skutočné krásy tohto kraja. Desiatky, ba stovky malých dediniek roztrúsených po oblasti Wuyauan si i napriek modernejšej výstavbe zachovávajú miestny kolorit. Úzke cestičky sa vinú hornatou krajinou a vedú k čajovým, lotosovým, repkovým či ryžovým plantážam. Domčeky a život obyvateľov nie je tým jediným, čo môžete vo Wuyuane obdivovať. Zaujímavou zastávkou je tiež najvyšší vodopád Číny, tajomné jaskyne či kaňon.

 

Wuyuan a Žlté hory

Treba povedať, že predstavu harmonického splynutia človeka s prírodou ponímajú Číňania inak ako my. Zatiaľ čo u nás nachádzame v horách absolútny pokoj, ticho rušené len štebotom vtákov, tu je to iné. Skúste si vybaviť nejaký obraz či fotografiu z Číny. Krásnu krajinu vyfotenú na cestovateľskom blogu. Podľa pravidiel čínskej estetiky by krajina nemala ostať nedotknutá. V dokonalej harmónii s človekom je len vtedy, keď ju dopĺňa „ľudské dielo“. Môže to byť napríklad pagoda, most, chodníček či schodisko. Zásah človeka do krajiny nie je rušivý, vytvára dokonalú symbiózu.

A teraz už priamo k Žltým horám... Huangshan alebo v preklade Žlté hory môžeme bez váhania zaradiť medzi najkrajšie prírodné scenérie na svete. Ich vek sa odhaduje na 100 miliónov rokov. Majú 72 vrchov vyšších než 1000 metrov. Najvyšším z nich je tzv. Lotosový vrch s výškou 1864 metrov n. m. Národný park Huangshan zaberá rozlohu neuveriteľných 154 km² a samotné hory dvakrát toľko. Park s nádhernými východmi slnka, tvarovanými skalami, porastený voňavými borovicami  sa stal dokonalým domovom pre viac ako 300 druhov živočíchov. Zastúpenie rastlinných druhov sa odhaduje dokonca na 1650. Práve na tomto mieste, v Žltých horách, dosiahol Žltý cisár nesmrteľnosť a vyniesol sa do nebies. Či už je to pravda alebo len legenda, prispieva k tajomnosti tohto krásneho miesta.

 

Zdroj: www.cestycinou.sk

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: Thinkstock, cestycinou.sk

Hodnotenie článku:
5.0/5 (3 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Štvrtok, 18. júl. 2024. Meniny má Kamila.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa