Domica

01.07.2020 |   |    | 

Domica 

Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Pozornosť púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi a bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva.

Domica je prepojená s jaskyňou Čertova diera – spolu dosahujú dĺžku 5368 m. Tvoria jednotný genetický celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike v celkovej dĺžke asi 25 km, z ktorého necelá 1/4 je na území Slovenskej republiky.

V jaskyniach sa doteraz zistilo 16 druhov netopierov a majú priaznivé klimatické podmienky na speleoterapeutickú liečbu. V Domici na speleoterapiu slúži bočná časť jaskyne.

 

Prehliadková trasa

Dĺžka: 780 m (Krátky okruh), resp. 930 m (Dlhý okruh)

Doba trvania: 45, resp. 60 min.

Priemerná teplota: 10,2 – 11,4 °C

Relatívna vlhkosť: 95 až 98 %

 

Objavenie

Domica bola osídlená už v praveku, čo dokazuje množstvo archeologických nálezov, neskôr však pôvodný vchod do podzemia uzavrela sutina a jaskyňa sa stala nedostupnou. Prvé novodobé výskumy sa spájajú s rokom 1926, verejnosti jaskyňu Domica sprístupnili v roku 1932 už elektricky osvetlenú.

 

Ako sa tam dostať

Jaskyňa Domica sa nachádza na juhozápadnom okraji Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Vchod je na južnom úpätí rovnomenného kopca v nadmorskej výške 339 m. Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom.

Najbližšia zastávka verejnej dopravy: Kečovo, Domica (bus)

 

Prehliadka

V jaskyni Domica sú k dispozícii dva prehliadkové okruhy. Krátky meria 780 metrov a jeho prevýšenie je zanedbateľné (3 – 7 m). Dlhý okruh má dĺžku 930 metrov a zahŕňa aj 150-metrovú plavbu po podzemnej riečke Styx.

 

Vstupy a otváracie hodiny

Jaskyňa je počas sezóny otvorená každý deň okrem pondelka. Časy vstupov sa rôznia, najlepšie je vopred si ich overiť na oficiálnej stránke Správy slovenských jaskýň. Vo všeobecnosti ale platí, že v júli a auguste sú vstupy umožnené každú hodinu. Prvý je o 9.00, posledný o 16.00 hod.

 

Vstupné poplatky

Dospelí – 6,00 € (Krátky okruh), resp. 8,00 € (Dlhý okruh)

Deti od 6 do 15 rokov a invalidi – 3,00 €, resp. 4,00 €

Študenti a seniori na 60 rokov – 5,00 €, resp. 7,00 €

Poplatok za foto/video (bez použitia statívu) – 7,00 €

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Utorok, 6. jún. 2023. Meniny má Norbert.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa