Fascinujúci nález: V meste Minjá objavili staroveký cintorín

2018-02-27 16:00:00 |   |    | 

Egyptská archeológia slávi ďalší obrovský úspech. V meste Minjá na juhu krajiny objavili pozostatky starobylého cintorína s ôsmimi hrobkami faraónov. Ich vek sa odhaduje na približne 3000 rokov. 

Egyptské ministerstvo pre pamiatky oznámilo, že archeológovia objavili pozostatky starobylého cintorína v meste Minjá v južnom Egypte. Minister pre historické pamiatky Chálid Anání uviedol, že na rozsiahlom cintoríne našli zlatú masku, 40 sarkofágov, približne 1000 sôch, keramiku, šperky a iné artefakty. "Je to len začiatok nového objavu a myslím si, že potrebujeme najmenej päť rokov na dokončenie prác na tejto nekropole," povedal minister novinárom na mieste objavu. Egyptskí archeológovia v spolupráci s kolegami z Mníchova a Hildesheimu začali s vykopávkami v oblasti v roku 2017, uviedol minister. "Je to dôležitý objav, pretože vysvetľuje viaceré aspekty života starých Egypťanov," povedal. Cintorín sa nachádza 4 kilometre severne od oblasti Túna Džabal.

V ostatných mesiacoch oznámili v Egypte viacero dôležitých objavov zo staroveku, vrátane niekoľkých hrobiek v južnej časti Luxoru. Začiatkom februára objavili egyptskí archeológovia 4400-ročnú hrobku v blízkosti známych pyramíd v Gíze južne od Káhiry. Hrobka pravdepodobne patrila vysokopostavenej predstaviteľke menom Hetpet, žijúcej počas 5. dynastie starovekého Egypta.

Nové nálezy by mohli Egyptu pomôcť oživiť cestovný ruch, ktorý značne utrpel nepokojmi po udalostiach tzv. arabskej jari z roku 2011 - povstania proti dlhoročnému egyptskému diktátorovi Husnímu Mubarakovi. Turizmus je pre egyptský štát hlavným zdrojom príjmov.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: Profimedia
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Utorok, 25. jún. 2024. Meniny má Olívia, Tadeáš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa