Berlín

2019-01-01 00:00:01 |   |    | 

Berlin, Nemecko 

Oficiálny názov  Berlin / Berlin

Hlavné a najväčšie mesto Nemecka, založené ako križovatka ciest v 13. storočí. V dvadsiatom storočí sa stalo centrom európskeho významu. Od zjednotenia Nemecka v roku 1990 je dynamickým, kreatívnym mestom, srdcom moderného Nemecka. Jeho stoický rytmus sa ozýva  v obrovských verejných budovách, úžasných múzeách a divadlách, veľkomestských reštauráciách, pulzujúcich krčmách a v drsných nočných kluboch.

 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Berlíne.

 

DOPRAVA

Berlínsky BVG je integrovaným dopravným systémom mesta. Najrýchlejším dopravným prostriedkom je U/S Bahn (linky metra a nadzemné vlaky). 

 

Druhy dopravy

Metro (U-bahn) – v meste je 10 liniek metra, nadzemných je 13. Metro vlaky premávajú od 4.00 hod. do 1.00 hod., počas víkendov alebo štátnych sviatkov po celú noc (okrem linky U4). . Metro vlaky jazdia v 5-minútových intervaloch a počas noci to je každých 10 minút. Metro jazdí cez víkendy 24 hodín. Mapu liniek (Berlin's Schnellbahnnetz) dostať na stanici Zoo alebo v kioskoch na väčších nástupištiach.  Metro meria 146 km a nachádza sa na ňom 173 staníc. U – bahn je známy svojim žltými vlakmi.

S – bahn (vlak) premáva cez týždeň od 4.30 hod do 1.30 hod. Počas dopravnej špičky jazdia vlaky každých 5 – 20 minút, počas noci je to každých 30 minút. Cez víkendy jazdia 24 hodín denne. Dĺžka siete predstavuje 330 km a zahŕňa 170 staníc.

Autobus - jazdí tam, kam sa vlakmi dostať nedá. Ich zastávky sú označené písmenom 'H' a názvom. Lístky predáva vodič, ďalšie miesto zastavenia je označené na digitálnej tabuli. Pri výstupe je potrebné stlačiť tlačidlo dávajúce signál vodičovi. Nočné autobusy sú značené písmenkom N a premávajú v polhodinových intervaloch od polnoci do rána. Autobusy N1 – N9  nahrádzajú metro linky U 1 – U9 od pondelka do piatku. Dobrým spôsobom, ako spoznať Berlín, je jazda okružnými linkami č. 100 a č. 200 (jazdia medzi Bahnhof Zoo Alexanderplatz). V Berlíne jazdia tiež poschodové autobusy (double deckers), ktoré poskytujú z hornej paluby výhľad na mesto. Autobusy s číslami 100 – 399 spájajú predmestia s centrom Berlína.

Električka - električky nadväzujú a rozširujú traťovú sieť U-Bahnu. Cez Berlín prechádza viac ako 20 električkových tratí, hlavne vo východnej časti mesta. Linky metro-električiek jazdia častejšie (každých 10 minút) ako klasické električky. Metro-električky sú označené číslami od 1 do 17, pričom klasické od 12 do 68.

Taxi - približne 7500 taxíkov sa pohybuje po meste. Taxíky stoja na letisku a na hlavných železničných staniciach po celom meste. Dajú sa objednať aj telefonicky, no lacnejšie je zamávať priamo na ulici. Za nočnú jazdu by taxikári brať  príplatky nemali, za objemnú batožinu sa príplatok platí. Pri jazde do dvoch kilometrov je  možné žiadať špeciálnu cenu (Kurzstreckentarif cena 3 EUR). Platí, len ak na taxík zamávate, a žiadate o ňu predtým, ako taxikár zapne taxameter. Ak cesta trvá dlhšie ako 2 km, tak platia normálne ceny. V centre mesta jazdia dvojmiestne taxíky na elektrický pohon Velotaxisvyužívajú ich väčšinou turisti. Základná cena je 3,90 EUR, cena za 1 km je 2 EUR, od 7 km je to 1,50 EUR / km. Čakacia doba na hodinu sa platí 30 EUR.

Auto - jazdiť po meste autom je v porovnaní s rovnako veľkými mestami ľahšie. No nie je to príjemné, nakoľko sa cesty neustále opravujú, čo vedie k množstve obchádzok či nečakaných slepých ulíc. Parkovanie zväčša stojí od 2 EUR do 4 EUR na dve hodiny. Parkovanie na ulici v centre mesta stojí 0,75 EUR na 15 minút alebo 3 EUR na dve hodiny. Zadarmo alebo za nízky poplatok (1,50 EUR na deň) sú parkoviská s označením P+R – „park and ride“, sú nestrážené, no v blízkosti zastávok verejnej dopravy, ktorou sa môžete dostať do centra mesta.

Loď – medzi Kladowom a Wannsee sa plavia trajekty. Platia tu rovnaké lístky ako v BVG.  V závislosti od počasia premávajú po celý rok v hodinových intervaloch. Zvyčajne od 9.00 hod. do západu slnka.

Bicykel - Berlín je príjemným mestom pre cyklistov. Je tu veľký počet cyklistických pruhov, tiež je tu veľký počet požičovní. Historické centrum mesta je kompaktné, najlepšie sa po ňom chodí pešo.

Call a bike je spoločnosť s 13 000 bicyklami po rozličných nemeckých mestách. Stačí sa zaregistrovať cez webovú stránku, aplikáciu či priamo na stanici bicyklov. Cena na 30 minút je 1 EUR a na 24 hodín je to 15 EUR.

Letisko - http://www.berlin-airport.de/en/index.php

 

Cestovné lístky - Metro lístky sú platné aj na autobusoch, S –bahn, električkách a naopak. Takže rovnaké lístky platia vo všetkých formách dopravy (vrátane regionálnych vlakov). Dostať kúpiť lístky v oranžových automatoch na všetkých zastávkach metra a nadzemných vlakoch.  Lístky musia byť označené pred jazdou na žltých alebo červených automatoch na nástupištiach, v autobusoch a električkách. Pokuta pri nepreukázaní cestovného lístku alebo pri neoznačení lístka je 60 EUR.

Cena lístkov - Berlín je rozdelený do troch tarifných zón – AB, BC a ABC. Zóna ABC zahŕňa už aj okolité predmestia. Deti do 5 rokov cestujú bez poplatku. Deti od 6 do 14 rokov majú zľavnené lístky. Základný lístok na jednu cestu stojí 2,80 EUR, v zóne ABC  to je 3,40 EUR. Lístok na kratšie vzdialenosti stojí 1,70 EUR a je platný na tri zastávky s U-bahnom a S- bahnom a na 6 zastávok autobusu a električky v rámci jedného vozidla. Denný lístok stojí 7 EUR, týždenník stojí 30 EUR,  v zóne ABC 37,50 EUR, mesačník stojí 81 EUR a v zóne ABC to je 100,50 EUR. Mesačné lístky platia len do konca mesiaca, nie mesiac od kúpy lístka.

 

UBYTOVANIE

Berlín ponúka široký výber ubytovania všetkých typov, po celom meste. Aj keď je možností dosť, počas veľtrhov alebo špecifických akcií ako Love Parade (začiatok júla), berlínskeho maratónu (prvá októbrová nedeľa), medzinárodného filmového festivalu (február) sa odporúča rezervácia.

Hotely strednej a nižšej úrovne sa v oveľa väčšom počte nachádzajú v západnej časti mesta. Pre primerané ceny izieb sú známe štvrte Kurfürstendamm a Savignyplatz. Tri berlínske hostely siete Hostelling International sú väčšinou plne obsadené školskými alebo športovými výletmi, o situácii sa oplatí informovať vopred. Rastie tiež počet súkromných hostelov, kde sa  tradičný príplatok pre starších neplatí.

Berlínske kempy sú lacné, ale ich vzdialenosť od centra mesta je veľká.  

Niekoľko cestovných kancelárií ponúka súkromné izby s raňajkami za dostupné ceny. Agentúry pre dlhšie pobyty Mitwohnzentralen nájdu primeranú izbu, alebo apartmán za veľmi krátky čas.

Rezervujte si ubytovanie v Berlíne online.

 

JEDLO

Jedlo a nápoje sú Berlíne oproti iným európskym metropolám pomerne lacné, najmä ak sa vyhnete tradičným turistickým oblastiam ako Unter den Linden alebo Kurfürstendamm. Kvalita jedál je tu nízka a ceny vysoké. Kozmopolitný charakter mesta sa prejavil aj v širokej ponuke reštaurácií a jedál z celého sveta. V etnických reštauráciách dostať kompletné menu od 7.50 euro, ich počet sa dá porovnať s množstvom všadeprítomných nemeckých Gaststätten. Najlacnejšie jedálne sú menzy Technische Universität (na  Ernst-Reuter-Platz a na  Hardenbergstr. 34), oficiálne sú prístupné len pre študentov. Ďalej nasledujú snackbary – turecké kebaby, talianske pizzérie, čínske a thajské take- away. Nájdete ich na každom rohu.

Jednou z najobľúbenejších oblastí z množstvom reštaurácií  je Hackescher Markt / Oranienburger Strasse. Bývalá štvrť nelegálnych squatov a reštaurácií sa dramaticky zmenila na príjemné miesto. Lacné turecké alebo blízkovýchodné jedlá nájdete v Kreuzbergu alebo na  Neukölln. Ceny začínajú od 1.50 euro za kebab alebo tureckú pizzu. Lacné a kvalitné reštaurácie sú okolo Görlitzer Bahnhof, Schlesisches Tor alebo na Kastanienallee. Medzi miestne siete kaviarní patrí Cafe Einstein, s príjemnými cenami a kvalitnou kávou.

 

ZÁBAVA

V meste sú populárne prechádzky po baroch. Usporadúva ich niekoľko cestovných kancelárií, medzi najznámejšie patrí New Berlin Tours. Na lepšie miesta sa prostredníctvom týchto tour nedostanete.

V západnej časti mesta je množstvo barov, od lacných pivární po drahé trendy bary pre prominentov, mnoho z nich je otvorených dlhšie ako kdekoľvek v Nemecku. Nedá sa tu piť celých 24 hodín, podľa zákona musí byť každý bar aspoň jednu hodinu z hygienických dôvodov zatvorený. Je dobré vedieť, že mnoho z nich ponúka vynikajúce jedlá, najmä raňajky, ktoré môžu byť podávané aj popoludní.

Medzi štvrte s veľkým počtom barov patrí  Prenzlauer Berg (okolo U-Bahnhof Eberswalder Str., Helmholtzplatz, Oderberger Straße & Kastanienallee), Kreuzberg (Bergmannstraße, Oranienstraße, miesta okolo Görlitzer Park a Schlesisches Tor), Schöneberg (Goltzstraße, Nollendorfplatz) a Friedrichshain (Simon-Dach-Strasse a okolo Boxhagener Platz). Mnoho ilegálnych miest (toľko ako 90. rokoch) už nenájdete, bary miesta sa otvárajú a zatvárajú veľmi rýchlo. Lepšiu orientáciu ponúkajú  sprievodcovia, alebo dvojtýždenníky Tip alebo Zitty www.zitty.de.

Kluby – Berlínska klubová scéna patrí medzi najprogresívnejšie v Európe. V meste je okolo 200 klubov, nájsť dobré miesto je naozaj ťažké. Vstup je oproti iným európskym mestám lacný (5-10 eur). Nájdete ich vo východnej časti mesta v Mitte (okolo Hackescher Markt a  Alexanderplatz), okolo Schlesisches Tor vo Friedrichshain-Kreuzbergu, na Prenzlauer Bergu (okolo stanice Eberswalder Str.) Niekoľko mainstreamových klubov je v Charlottenburg a na Potsdamer Platz. Najviac sa hrá elektro alebo techno, nechýbajú miesta s hudbou zo 60. rokov alebo alternatívnou hudbou. Klubové noci sú vo štvrtok, v piatok a hlavne v sobotu, niektoré miesta sú otvorené po celý týždeň. Berlínske parties začínajú okolo polnoci, vrcholia okolo druhej alebo tretej v noci, elektro / techno kluby o niečo neskôr. Berlín je známy miestami, kde víkendová zábava končí až v pondelok večer.

 

KULTÚRA

Berlín je známy predovšetkým koncertmi vážnej hudby. Berlínska filharmónia ja svetoznáma, popri nej tu funguje množstvo menších koncertných skupín. Aktuálne informácie ponúka stránka www.berlin-programm.de. Informácie o koncertoch, filmoch a parties nájdete v magazíne 030, ktorý dostať zadarmo. Prehľad o súčasnom výtvarnom umení ponúka dvojmesačník Artery Berlin.

 

 

NÁKUPY

V Berlíne sa dá kúpiť takmer všetko, každá z mestských štvrtí má originálny mix obchodov. Otváracie hodiny obchodov sú takmer nelimitované. Menšie obchody zatvárajú okolo 20:00 hod., väčšie obchody a supermarkety sú otvorené od štvrtka do soboty do 21:00 hod. alebo do 22:00 hod. Nedeľný predaj je obmedzený na niekoľko víkendov do roka. Niekoľko supermarketov okolo vlakových staníc (Hauptbahnhof, Bahnhof Zoologischer Garten, Friedrichstrasse, Innsbrucker Platz a Ostbahnhof) je otvorených aj v nedeľu. Menšie obchody (Spätkauf)  a pekárne sú v rušnejších častiach mesta (Prenzlauer Berg, Kreuzberg a Friedrichshain) otvorené aj v noci. 

Hlavné nákupné štvrte sú Ku'damm spolu s blízkou Tauentzienstraße. Oplatí sa navštíviť aj KaDeWe (Kaufhaus Des Westens), najväčší obchodný dom v kontinentálnej Európe.

Friedrichstraße s galériou Lafayettes  je ulicou pre bohatých zákazníkov. Hackescher Markt ponúka alternatívne, ale pomerne drahé veci. Módny, ale dostupný tovar dostať na  Prenzlauer Berg, v Kreuzbergu a v Friedrichshaine, je tu mnoho predajní platní a dizajnu. Zaujímavé obchody sú okolo Eberswalder Strasse v Prenzlauer Bergu, okolo Bergmannstrasse a Oranienstrasse v Kreuzbergu a okolo Boxhagener Platz vo Friedrichshain.  

Lacnejšie obchody so suvenírmi sú okolo Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche. Alternatívne suveníry dostať blízko Alexanderplatz na Karl-Liebknecht-Strasse.

Blšie trhy. V meste je mnoho tematických trhov, konajú sa hlavne počas víkendov. Oplatí sa navštíviť veľký trh na Strasse des 17. Juni, dostať tu najmä starožitnosti a umelecké diela. Predavačmi sú väčšinou profesionáli, ale o cenách sa dá jednať. Ostatné trhy sú v úzadí, medzi známejšie patria trh na  Boxhagener Platz vo Friedrichshain, Arkonaplatz v Mitte, Mauerpark v Prenzlauer Berg.

Berlínska móda je čoraz populárnejšia, najmä sú dostupné experimentálne a alternatívne veci.  Medzi najznámejšie ulice patria Wühlischstrasse vo Friedrichshain, stredná časť Oranienstrasse v Kreuzbergu, Kastanienallee/Oderberger Strasse. Konzervatívne a drahé značky  (Armani, Gucci, Joop, Boss...) nájdete na Friedrichstrasse a na Kurfürstendamm.

Berlín je známy pre obrovský počet hudobných obchodov. Koncentrujú sa tu hlavne obchody s celosvetovou produkciou techna a house. Najviac ich je okolo Mehringdammu, na  Bergmannstrasse, Oranienstrasse a Schlesisches Tor v Kreuzbergu, pri stanici Eberswalder Strasse v Prenzlauer Berg, okolo Simon-Dach-Strasse a Boxhagener Platz vo Friedrichshain, na Maaßenstrasse v Schönebergu a na Torstrasse.

 

SLÁVNOSTI, UDALOSTI

Berlínsky kalendár je plný  výstav, festivalov, koncertov a parties. Druhý najväčší filmový festival na svete, Berlinale sa koná vo februári. Festivalové dni,  Festage 10 dní s množstvom koncertov vážnej hudby a predstavení opery sú v apríli. Malý festival britského a írskeho filmu Britspotting sa koná v máji. Jún patrí sprievodu gayov - Gay Parade. Experimentálny tanečný festival Internationales Tanzfest Berlin je usporadúvaný v auguste. V novembri sa organizujú  jazzové dni JazzFest Berlin. Začiatkom decembra mesto ožije vianočnými trhmi Weihnachtsmärkte, ktoré trvajú až do začiatku Vianoc.

 

 

MUSÍTE VIDIEŤ

 

   TOP 10 ATRAKCIÍ V MESTE   

 

Akademie der Künste – berlínska akadémia je jednou z najstarších kultúrnych inštitúcií v meste. V roku 2005 bola presťahovaná do atraktívnej, zrenovovanej historickej budovy na Pariser Platz;

Altes Schloss – zámok tiež známy ako budova Nering-Eosander. Extravagantná budova, kde žil kráľ  Friedrich I s manželkou; 

Bebelplatz – miesto, kde nacisti zorganizovali pálenie kníh „podvratných“ autorov ako Bertoldt Brecht, Thomas Mann a Karl Marx;

Berlínsky dóm – majestátna Berlínska katedrála stojaca na atraktívnom mieste na Museumsinsel. Boli tu pochovávaní pruskí králi rodu Hohenzollernovcov. Monumentalitu katedrály potvrdzuje 270-schodový výstup do medenej veže dómu, odkiaľ je neuveriteľný výhľad na mesto;

Berliner Prater – začiatkom 20. storočia centrum sociálnych nepokojov, dnes druhé javisko divadla Volksbühne. V lete jedna z najlepších pivární v meste;

Brandenburger Tor – reštaurovaný symbol rozdelenia a zjednotenia Nemecka;

Reichstag – sídlo nemeckého parlamentu, symbol histórie krajiny (bola tu vyhlásená Nemecká republika, požiar budovy pomohol Hitlerovi dostať sa k moci). Po zničení sovietskou armádou bola budova kompletne renovovaná architektom Normanom Fosterom, ktorý do historického obalu vložil trblietavý sklenený dóm;

Hackesche Höfe – jeden z najväčších turistických magnetov Berlína. Osem prekrásne zrekonštruovaných zadných dvorov premenených na drahé kaviarne, galérie, butiky;

Hitlerov bunker – miesto, kde sa zabil Hitler, je dnes parkoviskom. Popisná tabuľa informuje o jeho posledných dňoch, diagram informuje o jeho obrovskej sieti bunkrov, tiež o technických parametroch a povojnovej histórii stavby;

Pamätník holokaustu – po 17 rokoch diskusií, plánovania a stavby bol v roku 2005 otvorený pamätník zavraždených európskych židov, všeobecne známy ako pamätník holokaustu. Južne od Brandenburgskej brány zaberá plochu jedného futbalového ihriska;

Humboldt Universität – najstaršia berlínska univerzita, kde študovali Marx aj Engels, učili Grimmovci alebo Einstein. Od roku 1810 sídli v bývalom kráľovskom paláci;

Sowjetisches Ehrenmal – pamätník venovaný vojakom sovietskej armády, osloboditeľom Berlína;

Checkpoint Charlie – symbol studenej vojny, od roku 1961 do 1990 hraničný prechod medzi západným a východným Berlínom, dnes tu vyrástla  kancelárska štvrť;

Stasi - Die Ausstellung – výstava neslávnej východonemeckej tajnej služby, ktorá sa „preslávila“ ukrývaním kamier do črepníkov na kvety, kradnutím kľúčov deťom (na vniknutie do podozrivých bytov) a zbieraním vzoriek telesných tekutín;

Tiergarten – 167 hektárov parku, zelené pľúca Berlína, oáza pred ruchom mesta;

Topographie des Terrors – pusté miesto pri Niederkirchner Strasse, kedysi tu stála centrála Gestapa a veliteľstvo SS. Hrôzostrašnú minulosť miesta pripomínajú značky informujúce o presnej lokalite inštitúcií;

Berlínska televízna veža -  od roku 1969 najvyššia stavba v Nemecku (výška 368 metrov). Počas jasných dní sú výhľady z rozhľadne (vo výške 203 m) úžasné. Oplatí sa prísť skôr, rady na výťahy bývajú dlhé;

Shell-Haus – jedna z najznámejších stavieb Weimarskej republiky, dom vyzerajúci ako obrovské schodisko je jednou z prvých stavieb, kde bola použitá železná konštrukcia. Rekonštruovaná stavba je dnes sídlom nemeckého koncernu GASAG;

Múzeá - Berlín má veľký počet múzeí, na svoje si príde takmer každý návštevník. Ponuka  je široká, od klasických antických na Museumsinsel (Altes Museum so slávnou sochou Nefertiti) ,  Pergamon Museum (slávny pergamonský oltár, tiež s replikou babylonskej brány bohyne Ištar), alebo Bodemuseum ( s dielami sochára Donatella, a byzantským múzeom), Deutsches Historisches Museum, Stadtmuseum, alebo Museum Berggruen (práce P. Klee, Giacomettiho). Cez miesta venované povojnovej histórii Nemecka (Anti-Kriegs-Museum, DDR Museum, Gedenkstätte Berliner Mauer – dokumentačné centrum berlínskeho múru) po múzeá menšín ako atraktívne Židovské múzeum, alebo múzeum punkovej skupiny Ramones. Medzi  špecializované múzeá patria  Berliner Medizinhistorisches Museum, Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen, obrovské Deutsches Technikmuseum, múzeum J. F. Kennedyho, alebo múzeum mestskej štvrti Kreuzberg. Nechýba Kabinet grafiky a kresby (Kupferstichkabinett) s prácami Dürera, Botticelliho, Rembrandta, Picassa alebo Giacomettiho, múzeum komunikácie, fotografie (diela Helmuta Newtona), Prírodovedné Museum Für Naturkundes najväčšou kostrou dinosaura ( 12 metrov vysoká, 23 metrov dlhá). 

Galérie -  Berlín je mestom výtvarného umenia. Nájsť sa tu dá takmer všetko, od starej galérie Alte Nationalgalerie, alebo Gemäldegalerie, cez archív progresívneho Bauhausu, galériu nemeckých expresionistov Berlinische Galerie, po súčasné umenie v galériách ako DaimlerChrysler Contemporary, Deutsche Guggenheim Berlin alebo Hamburger Bahnhof.

 

PASY

BerlinWelcomeCard – ponúka cestovanie po meste zadarmo, tiež zľavy až do 50% vo vybraných atrakciách a knižného sprievodcu mestom zadarmo. Kartu možno dostať v turistických informačných kanceláriách či v stánkoch, kde predávajú cestovné lístky. Je zložená z lístka na miestnu dopravu (WelcomeCard ticket)  a voucherov platných na spolupracujúcich atrakciách. Karta platí dva (19,90 EUR) alebo tri dni (27,90 EUR), a to pre dospelého a maximálne tri deti. Variantom je aj karta platná na 4, 5 či 6 dní. Viac informácií na https://www.berlin-welcomecard.de/en.

Existuje aj pas do múzeí - Museum Pass Berlin, kde je voľný vstup do vyše 30 múzeí. Pas na tri dni stojí 29 EUR a zľavnený stojí 14,50 EUR (študenti, telesne postihnutí, dôchodcovia....).

Berlin pas zahŕňa voľné vstupy do viac ako 60 atrakcií, jazdu na hop-on-hop-off autobuse a knižného sprievodcu mestom zadarmo. Pas na dva dni stojí 99 EUR, na tri dni 119 EUR. Deti majú zľavy. Pasy vrátane verejnej dopravy majú ceny približne o 20 EUR vyššie. Viac informácií na https://www.berlinpass.com/.

 

APLIKÁCIE

Berlin Travel Guide – sprievodca mestom – atrakcie, pamiatky, ubytovanie, nočný život, stravovanie;

BVG FahrInfo Plus Berlin – všetky informácie o systéme verejnej dopravy v meste;

Street Art Berlin – informácie o pouličnom umení  v Berlíne;

Berlin Vegan Guide – sprievodca vegánskymi a vegetariánskymi gastronomickými zariadeniami;

Find Your Food Truck – všetky informácie o pouličných občerstveniach – poloha, ceny, recenzie;

Durst – informácie o obchodoch otvorených do ranných hodín.

 

INTERNET

www.berlin-tourist-information.de/

http://en.wikipedia.org/wiki/Berlin

https://sk.wikipedia.org/wiki/Berl%C3%ADn 

https://www.visitberlin.de/en

http://www.berlin.de/en/

https://www.berlin.de/

http://tripedia.info/location/europe/germany/berlin/

 

VEĽVYSLANECTVO

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne

Hildebrandstraße 25, 10785, Berlín, Nemecko

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.5/5 (10 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 15. júl. 2024. Meniny má Henrich.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa