Hanoj

17.05.2010 |   |    | 

Hanoi, VietnamOficiálny názov Hanoi/ Hà Nội,

Grandiózna ázijská staršia dáma. Starne oveľa lepšie ako mnoho jej súčasníkov. Hanoj sa zbavil svojej niekedy až nepriateľskej nálady voči turistom a stal sa jedným z najatraktívnejších miest juhovýchodnej Ázie. Pokoj miesta vás očarí veľmi rýchlo, k čomu  prispievajú aj úžasné jazerá, tienisté bulváre, svieže zelenajúce sa parky, či francúzska koloniálna architektúra.
Hanoj je zosobnením duše historického Vietnamu. Chrámy, pamätníky a poklady starých kultúr pozdĺž úzkych uličiek Starej štvrte perfektne dopĺňajú rapídne zmeny – hanojskí juppies pijúci kapučíno a porovnávajúci najnovšie mobilné telefóny.          

Doprava
Po centre mesta, najmä po preplnenej Starej štvrti  je najlepšie pohybovať sa pešo. Z miesta na miesto sa dá rýchlo premiestniť na motorke, alternatívou je bicykel. Ten je vhodný na  cestách po Francúzskej štvrti – ale len pre tých so silnými nervami. Hanojská doprava je chaotická všetci jazdia bez strachu, akýchkoľvek signálov, či prednosti. Ak budete mať potrebu cítiť medzi sebou a dopravou niečo silnejšie, je dobré vziať si taxík.
Motocyklové taxíky
(xe om), nájdete na každej križovatke. Sú hlavným a lacným dopravným prostriedkom pri cestách po meste. Priemerná jazda po meste stojí okolo 10 000 VNG (vietnamský dong), ceny výletov do Ho Či Minovho Mauzólea, alebo na Západné jazero stoja okolo 15 000 VND. Podmienky je lepšie dohodnúť vopred, ak je to potrebné ceny si napíšte na papier, je dobré mať presnú sumu, vyhnete sa často nepríjemnému jednaniu. Nezabudnite, môže to byť nebezpečná jazda a vy nebudete mať prilbu, potenciálne riziko zranenia je vysoké.
Taxíky čakajú okolo drahších hotelov a pri severnej časti jazera Hoan Kiem, tiež je možné zavolať ich telefonicky. Kratšie cesty po meste stoja okolo 20 000 VND. Ceny ciest na predmestia sa pohybujú okolo 40 000 VND. Ceny sa pohybujú v dongoch, ale na taxametroch  to vyzerá ako dolár (napr. 20.00 na taxametri znamená 20 000 VND).
Tradičné vietnamské bicyklové rikše (Cyclo) boli vymenené motorkami. Dnes sa orientujú na väčšie turistické skupiny pomaly sa pohybujúce okolo Starej štvrti. Ak máte o niečo podobné záujem, najlepšie je vybaviť si jazdu prostredníctvom hotela. Inak sa pripravte na tvrdé jednanie a ceny okolo 2 -3 USD na hodinu (jazdci na cyclo sa ešte vždy orientujú na doláre). Opäť sa oplatí ceny dojednať vopred. Nájdete ich krúžiť okolo Starej štvrte, alebo hotela Metropol. Na niektoré cesty nemajú vstup, môže sa stať, že budete musieť niektoré miesta obiehať.
Aj keď jazda na bicykli nie je vďaka chaotickej doprave to, čo predtým je to dobrý spôsob ako sa po meste pohybovať (prenájom bicykla stojí okolo 15 000 VND na deň).
Prenájom motoriek sa oplatí hlavne pri cestách do odľahlejších častí mesta, väčšinu požičovní nájdete okolo Starej štvrte (ceny sa pohybujú okolo 4 -5 USD na deň).
Chaotická doprava spôsobuje problémy aj pri prenájme auta. Auto (aj s vodičom) sa oplatí pri cestách mimo mesta (ceny sa pohybujú okolo 20-50 USD na deň), vodič niekedy nehovorí anglicky, vtedy je potrebný sprievodca ( 10 - 30 USD na deň).
Prekvapivo príjemné je cestovanie autobusom. Sieť autobusových liniek siaha až na letisko Noi Bai. Na väčšine trás jazdia autobusy každých pätnásť až dvadsať minút (od 05:00 hod. do 21:00 hod.) a okrem dopravnej špičky (07:00 – 09:00 hod., potom po 16:00 hod.) sú pomerne prázdne. Počas nej sú niektoré linky úplne preplnené. Ceny sú nízke (3000 VND v rámci centra a 5000 VND pri cestách na letisko a vzdialenejšie predmestia). Lístok sa kupuje u sprievodcu priamo vo vozidle. Viac informácií na stránkach www.hanoibus.com.vn, alebo v stánku spoločnosti Transerco na severnej strane jazera Hoan Kiem.

Ubytovanie
Počet hotelov sa v posledných rokoch dramaticky zvýšil a dnes je ponuka neuveriteľne vysoká. Veľké hotely medzinárodných značiek sa neustále otvárajú, ale do módy prichádzajú  menšie butikové. Výsledkom sú neuveriteľne nízke ceny v luxusných hoteloch – hľadajte zľavy alebo uvádzacie ceny. Ceny klesajú a kvalita sa zvyšuje aj na úrovni hostelov – výsledkom je obrovský počet  lacných miest nedávno tu dokonca otvorili prvý medzinárodne akreditovaný hostel. Nájsť  ubytovanie by nemalo byť problémom ani počas osláv nového roku Tet, kedy stíchne celé mesto. Nezabudnite, hotelov s rovnakým menom je niekoľko, budete potrebovať presnú adresu a trvajte na nej. Niektorí taxikári sa vás budú snažiť presvedčiť, že je hotel zavretý, a budú sa vás snažiť odviezť tam, kde majú podiel na zisku. Väčšinou ide o miesta, kde zúfalo potrebujú biznis. Ak sa vám stane toto, odpíšte si značku auta a ohláste vo vašom hoteli. Potom môžu podať oficiálnu sťažnosť.
Najlepším miestom pre lacnejšie ubytovanie je tzv. „Stará štvrť“, rozprestierajúca sa západne od jazera Hoan Kiem. Je tu niekoľko hotelov ponúkajúcich primerané izby (od najjednoduchších internátnych izieb po lepšie klimatizované izby s internetovým pripojením a satelitnou TV. Najžiadanejšie adresy v meste sú vo Fancúzskej štvrti, hlavne Sofitel Metropole a najnovší HiltonHanoiOpera. Samozrejme nájdete tu aj menšie biznis hotely, niekoľko štátnych, ale žiadne zľavy nečakajte. Zoznam hotelov na turistických stránkach mesta.

Jedlo
Výber a kvalita je porovnateľná s Ho Či Minovým mestom. Nájdete tu všetko. Od nenáročných stánkov a pouličných kuchýň po štylizované medzinárodné reštaurácie okolo jazera Hoan Kiem, vo francúzskej štvrti. Aktuálne informácie nájdete v anglických časopisoch Vietnam Discovery, Time Out alebo The Guide.
V stánkoch (okrem pobočiek com binh dan, kde podávajú predpripravené jedlá) väčšinou nájdete hanojské špeciality – všadeprítomnú polievku s nudlami, a  bun cha, grilované bravčové s ryžovými rezancami  a mätovým šalátom, čo mu dodáva chuť. Medzi populárne pouličné jedlá patria Bun bo (rezance s hovädzím) a bun ga (rezance s kuracím). Najväčšia koncentrácia stánkov je v Starej štvrti a na uliciach západne od jazera Hoan Kiem.
Z reštaurácií patria medzi najlacnejšie miestne reštaurácie. Vynikajúce jedlo tu nahrádza menej atraktívny interiér. Hore po cenovom rebríčku nájdete primerane drahé podniky podávajúce vietnamskú kuchyňu, sendviče, pizzu, alebo hamburgre. Neustále pribúdajú drahé miesta s vietnamskou a medzinárodnou kuchyňou. Hanoi pomaly dobieha a predbieha dominanciu Ho Či Minovho mesta.  Lacnejšie reštaurácie nájdete v Starej štvrti a uličkách západne od jazera Hoan Kiem. Najlepšie a najatraktívnejšie reštaurácie sú vo Francúzskej štvrti, ale nájdete tu aj miesta s primeranými cenami. Niekoľko dobrých podnikov je aj okolo Ho Či Minovho mauzólea a pri západnom jazere.
Francúzska minulosť Vietnamu sa pripomína v kaviarenskej kultúre. Sú tu stovky kaviarní, s minimom komfortu ale s výbornou kávou – väčšinou malé, extra silné miestne značky. Epicentrom kultúry je Bao Khanh/Hang Hanh, rušná ulica blízko jazera Hoan Kiem plná mladých Vietnamcov. Samozrejme, počet kaviarní v západnom štýle podávajúcich jedlo, alebo pečivá, jogurty alebo zmrzlinu sa neustále zvyšuje.
Tradičným zákuskom je chè, niečo medzi nápojom a dezertom; Mnoho predajní nájdete na prízemí trhoviska Hom. Za niekoľko tisíc dongov kúpite pohár hustej, sladkej polievky plnej fazule, džemu, kokosu a niekoľkých druhov sezónneho ovocia; v zime to kúpite aj teplé čo pridáva na sladkosti. Veľmi populárne sú džúsové bary. Niekoľko ich nájdete okolo To Tich, na južnej strane Starej štvrte, kde vám našľahajú drink podľa vášho výberu.
Aj keď je Hanoi hlavným mestom, budete musieť jesť veľmi skoro, kdekoľvek budete, kuchyňa býva otvorená maximálne do 20:00 hod., reštaurácie a hotely západného štýlu podávajú jedlo o hodinu dve neskôr. Zoznam niekoľkých hanojských reštaurácií nájdete tu.

Zábava
Na to, že je Hanoj hlavným mestom pôsobí zaspato. Väčšina barov (okrem hotelových) končí okolo polnoci a nočné kluby nekončia oveľa neskôr. Miestna vláda neustále uvažuje nad ustanovením zákazu vychádzania (po polnoci) pre všetky bary a nočné kluby. Niekoľko miest zostáva otvorených až do rána, alebo kým ich neopustí posledný návštevník. Klubová scéna je obmedzená na niekoľko luxusných klubov s decentnou hudbou, dovezenými svetlami a reproduktormi.  Aktuálne informácie nájdete v turistických magazínoch Vietnam Discovery; The Guide – príloha  mesačníka Vietnam Economic Times; alebo v magazíne Time Out, vychádzajúcom v týždenných intervaloch, zadarmo je dostupný mesačník Vietnam Pathfinder.
Aj keď nemusíte byť fanúšikom opery predstavenie baletu, alebo koncert vážnej hudby sa v Opernom dome na Trang Tien oplatí vidieť.
Tradičnou vietnamskou zábavou sú predstavenia vodných bábok. Pôvabné predstavenia marionet by nemali chýbať v itinerári každého návštevníka. Tiež sa oplatí vidieť tradičné hudobné, operné  a tanečné predstavenia v klube Ly. Okrem hudobných skupín hrajúcich zvláštnu hudbu pri niektorých turistických atrakciách sa zatiaľ toho moc nedeje. Príležitostne sú niektoré podujatia inzerované aj v anglických magazínoch, ale väčšinou je potrebné sa opýtať.

Nákupy
Ak chcete kúpiť hodváb, suveníry, alebo módne doplnky Hanoj momentálne ponúka najlepší výber a kvalitu za najlepšie ceny. Špecialitou regiónu sú výšivky, sošky vyrezané z dreva a kameňa, intarzie, laky – glazúry. Najlepšie miesta sú na juhu Starej štvrte a ulice okolo katedrály sv. Jozefa. Niektoré obchody majú fixné ceny, inde je potrebné o cenách jednať, to isté platí pre stánky na trhoviskách. Hanoj má okolo 50 trhovísk, predávajú tu väčšinou potraviny, na trhoviskách Cho Dong Xuan a Cho Hom kúpite čokoľvek. Inováciou je nočný trh v Starej štvrti (piatok – nedeľa 18:30 hod. - 23:00 hod.), kedy je ulica Hang Dao uzavretá. Stánky ponúkajú oblečenie, hračky a chytáky najmä na miestnych, trh sa oplatí vidieť aspoň pre atmosféru.
Jeden z trhov určite za návštevu stojí – kvetinový, koná sa každý deň na svitaní na križovatke Nghi Tam Avenue a ulice Yen Phu. Akcia začína okolo 04:00 hod. a trvá asi dve hodiny. Ceny sú nižšie ako v meste. Nájdete tu predajcov s prútenými košmi, papraďou a stužkami. Sú pripravení kedykoľvek upliesť čerstvo odrezanú kyticu.

Slávnosti, udalosti
Vo Vietname platia dva druhy kalendárov: západný (slnečný) a lunárny. Oficiálne prázdniny a verejné sviatky idú podľa západného kalendára, väčšie sviatky podľa lunárneho. Narodeniny Budhu (väčšinou pripadnú na jún) a Tet (Nový rok – koniec januára začiatok februára) sú sviatky lunárne, a všetko býva  zatvorené.
Ak máte chuť na párty, zúčastnite sa Tetu. Novoročné oslavy v znamení rozkvitnutých kvetov, delikátnych stromov kumquat, prekrásnych koláčov z bravčového, fazuľovej pasty a ryže (banh chung)  a ohňostrojov za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani vojenské jednotky. Nasledujúce dni (oslavy trvajú asi jeden týždeň) sú venované rodine, ulice sú pokojné a väčšina obchodov je zavretých.
Vietnam sa oplatí navštíviť aj počas letného slnovratu, kedy sa pália figuríny na uspokojenie armády boha Mŕtvych. Zaujímavý je tiež festivalu stredu jesene, využívajúci detskú  hyperaktivitu (deti behajú s farebnými lampiónmi, búchajú na cimbaly, jedia sladké mesačné koláčiky). Významným sviatkom je Deň putujúcich duší, uskutočňuje sa koncom leta a začiatkom jesene, významom nasleduje hneď po oslavách nového roku. Obetným darom je jedlo, vystavené v domoch a v pagodách ponúkané duchom zabudnutých zomrelých.   

Musíte vidieť
87 Ma May -  typický, zreštaurovaný (do stavu počas 19. storočia) dom v Starej štvrti. Úžasné sú drevené rezby na hornom poschodí. Prekvapujúce je priestorové usporiadanie dvora, tvoriace otvorený priestor, vhodný na život;
Ambassadors' Pagoda – hlavný stan vietnamskej asociácie budhistov, Quan Su je najrušnejšou pagodu v meste. Naplní sa v prvý a pätnásty deň lunárneho mesiaca, kedy donesú obetné dary aj vlažnejší budhisti;
Cho 19-12 – tradičný vietnamský trh orientujúci sa na starších zákazníkov. Oplatí sa prísť skôr - po 12:00 hod. sa tu budete cítiť ako v surreálnom filme bez pointy; 
Historické múzeum – prekrásna francúzska koloniálna stavba a úžasné expozície. Od archeologických predmetov po historické diorámy bojových scén;
Ho Tay Water Park & Moon Park – v lete sa sem presunie takmer celý Hanoj, po osviežení  v bazénoch sa prejdite húsenkovou dráhou v blízkom Moon Parku;
Väznica Hoa Lo – americkí väzni ju prezývali 'Hanoi Hilton' čo vám potvrdí aj súčasný kandidát na amerického prezidenta (áno senátor John McCain tu sedel tiež). História väznice siaha k Francúzom, ktorí tu väznili vietnamských disidentov. Aj keď je múzeum poňaté tendenčne oplatí sa vidieť;   
Metropole Hotel – pred hotelom stojaci Citroën z roku 1953 hovorí za všetko (Francúzi opustili Vietnam po porážke pri Dien Bien Phu v roku 1954). Po otvorení (v roku 1901) patril hotel Metropole medzi najluxusnejšie hotely Ázie. Koloniálnu extravaganciu si udržal až dodnes;
Múzeum Nezávislosti – domček v Starej štvrti, kde žil a pracoval Ho Či Min;
Múzeum Vietnamskej revolúcie – trošku silné, ale nedá sa uprieť fakt, že Vietnamci si nezávislosť zaslúžili. Jej príbeh vám povedia fotky, dokumenty zožltnuté noviny a nepodpísané olejomaľby. Možnom s dozviete viac aj o iných exponátoch ako napr. prasati postihnutom taxidermiou;
Múzeum vietnamských žien – ženy oslavované v tomto múzeu sú pôvabné, ľstivé a silnejšie  ako akákoľvek pekelná mocnosť;
Chrám Ngoc Son – chrám zo 14. storočia, ležiaci na jazere Hoan Kiem. Dostanete sa sem cez prekrásny most, vo vnútri chrámu si všimnite pozostatky obrovskej, dvojmetrovej korytnačky;  
Nha Tho – hanojská katedrála, menšia kópia parížskej Notre Dame s úžasným interiérom;
Night Market – dnešná podoba nočného trhu má viac spoločenský ako obchodný charakter.  Ponevierať sa okolo farebných stánkov je pomerne zábavné;
Quan Thanh – chrám s prekrásnou polohou, atrakciou je socha Huyen Thien Tran Vo vážiaca 4 tony. Jej obrovské nechty na nohách sú vyčistené tisíckami dotykov; 
Tran Quoc Pagoda – jedna z najstarších pagod Vietnamu, jej momentálna podoba je obdivuhodná;
Viet Nam Military History Museum – toto nie je konvenčné múzeum tankov.  Prostredníctvom exponátov (bambusové kopije, podomácky vyrobené zbrane, čudné torpéda) a starých fotiek sa dostanete za línie Viet Minh. Zaujímavý je umelecky dotvorený vrak lietadla B-52 (www.btlsqsvn.org.vn);
Vietnam Fine Arts Museum – najlepšie múzeum v Hanoji. Neobyčajné sú drevené rezby zo 14. Storočia, maľby z vietnamskej vojny (viac humanistické ako propagandistické); výborná je zbierka krojov národnostných menšín Vietnamu (www.vnfineartsmuseum.org.vn);

Internet
http://www.hanoi.gov.vn/
http://www.hanoitourist-travel.com/
http://www.klubhanoi.cz/
http://en.wikipedia.org/wiki/Hanoi

Letisko
Noi Bai International Airport (HAN)  http://www.hanoiairportonline.com/

Bez záruky
V múzeu venovanom vietnamským ženám nájdete fascinujúce artefakty. Predstavte si doma vyrobenú mačetu, nôž s odnímateľnou rukoväťou určený na odseknutie krku protivníka, alebo  žobrácke šaty, ktoré nosila špiónka predstierajúca šialenstvo.

 

Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,roughguide,drom

Foto: sxc.hu

VIDEO Hanoj - cez cestu...

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
5.0/5 (3 hlasov)

Nedeľa, 19. august. 2018. Meniny má Lýdia.

Najnovšie príspevky

Foto dňa