Indiáni na vojnovom chodníku

01.02.2014 |   |    | 

Vinnetoua pozná každý, ale čo dnes vedia ľudia o stovkách a tisíckach skutočných Vinnetuov, neromantických a nepatetických hrdinoch indiánskych bojov, povstaní a vzbúr? „V pevnosti Fort Sill v samom srdci Spojených štátov som prechádzal malým vojenským cintorínom, na ktorom sú pochovaní bojovníci najstatočnejšej skupiny Severnej Ameriky - Apačov. Skláňal som sa nad jednoduchými náhrobkami. Na jednom z nich jediné meno: Geronimo. Geronimo! Najodvážnejší, najvytrvalejší bojovník,“ píše známy cestovateľ Miloslav Stingl v knihe Indiáni na válečné stezce.Ide o ďalšie strhujúce čítanie českej cestovateľskej legendy. Jedinečná komplexná publikácia o indiánoch Severnej a Latinskej Ameriky. Stingl na základe dlhoročného usilovného bádania v múzeách a archívoch, ako aj na základe vlastných návštev všetkých kútov Ameriky napísal fascinujúce, informáciami nabité príbehy skutočných hrdinov indiánsky bojov, povstaní a vzbúr.

Vydajte sa po stopách najslávnejších indiánskych bojovníkov prostredníctvom 340-stranovej knihy Indiáni na válečné stezce. Sediaci býk, Zlato v krajine Siouxov, Geronimo sa vracia, Indián Žiarivý had, Sprisahanie stredoamerických Mayov či Keď prichádza Šakal. To je iba pár kapitol z tejto úžasnej knihy. Nechýbajú ilustrácie a dobové fotografie.

Úplne prvé knihy o Indiánoch vznikali na začiatku 19.storočia. Knihy J. F. Coopera, Henryho Wadswortha Longfellowa či poviedky Marka Twaina, ktorý v názore na indiánsku otázku zostával skôr dobyvateľom a konfederačným vojakom. Realistickejší pohľad na Indiánov v tom období ponúkol Francis Parkman v knihe Oregonský chodník, ktorý sa považuje za bibliu neskorších westernov, či v Histórii Pontiacovho sprisahania. Knihy Miloslava Stingla patria v našich zemepisných šírkach medzi to najlepšie, čo sa o Indiánoch napísalo.

Miloslav Stingl je významný český cestovateľ, etnograf a spisovateľ. Veľakrát sa osobne stretol s mnohými domorodými kultúrami (najmä indiánskymi a tichomorskými etnikami). Na cestách strávil dvadsať rokov, navštívil okolo 150 krajín a americkí indiáni z kmeňa Kikapov ho zvolili za ich čestného náčelníka. Stingl patrí k najprekladanejším českým spisovateľom a predaj jeho kníh presiahol už niekoľko miliónov kusov.

 

Zdroj/autor: Ikar, drom

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.9/5 (8 hlasov)

Streda, 23. jún. 2021. Meniny má Sidónia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa