Prešovský kraj buduje slovenské Santiago de Compostela

14.09.2020 |   |    | 

Prešovský samosprávny kraj (PSK) pracuje na vytvorení nových produktov pútnického turizmu. Ide o aktivity v rámci projektu Svätomariánska púť ("Svetlo z východu"), ktorým kraj sieťuje lokálnych aktérov i partnerov slovensko–poľského pohraničia s dôrazom na zvýšenie atraktivity regiónu. TASR o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.Priblížila, že v rámci projektu podporeného z európskych zdrojov sa v posledných troch rokoch dobudovala infraštruktúra na štyroch významných pútnických miestach - v Levoči, Litmanovej, Ľutine a Gaboltove. Ide o základné prvky ako osvetlenie, ozvučenie, lavičky, altánky, sociálne zázemie až po výstavbu pútnického domu v Litmanovej. Celkovo sa v týchto miestach podľa nej preinvestovalo vyše 830.000 eur.

Pri vytváraní Svätomariánskej púte sme sa inšpirovali najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela v Španielsku. Ide o vlajkový projekt PSK, ktorý má veľký potenciál. Najmä v rozvoji cestovného ruchu, čo prináša aj tvorbu nových pracovných miest. Keď však chceme urobiť zo Svetla z východu slovenské Santiago de Compostela, ktoré bude známe doma i v zahraničí, nesmieme zaspať na vavrínoch,“ povedal predseda PSK Milan Majerský. Ako ďalej dodal, prešovská župa investičnými akciami na štyroch pútnických miestach v kraji nekončí.

V Prešovskom kraji máme desiatky pútnických miest, ktoré si zaslúžia väčšiu pozornosť. Chceme ich zviditeľniť, a tým aj obohatiť portfólio pútnických miest a záujemcom tak ponúknuť stále niečo nové. Naším zámerom je tiež motivovať turistov, aby si predĺžili svoj pobyt na pútnickom mieste, a podporili tak miestnych podnikateľov, lokálnych výrobcov a všeobecne domáci turizmus,“ vysvetlil Majerský.

V najbližších mesiacoch by podľa Jeleňovej mohli byť implementované také produkty cestovného ruchu, ako napríklad „72 hodín v Litmanovej“, „Po stopách Jána Pavla II.“, či „Mariánske miesta bez hraníc“. Zámerom je upriamiť pozornosť návštevníkov nielen na areály pútnických miest, ale aj na spoznávanie pamätihodností, atrakcií i širšieho regiónu v ich okolí.

Hovorkyňa ozrejmila, že projekt PSK Svätomariánska púť („Svetlo z východu“) získal podporu v rámci cezhraničného programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 - 2020. „PSK ho realizuje spolu s dvanástimi partnermi na slovensko-poľskom pohraničí. Na realizáciu svojich aktivít získal kraj 2,1 milióna eur,“ dodala Jeleňová.

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 7. marec. 2021. Meniny má Tomáš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa