VIDEO Gödöllő - "Sissin" zámok v Maďarsku

13.11.2013 |   |    | 

MAĎARSKO - Jeden z najpozoruhodnejších barokových komplexov 18. storočia, zámok rodu Grassalkovich, sa rozprestiera spolu s priľahlými budovami na ploche 17 tisíc m² a zahŕňa taktiež park o veľkosti 29 hektárov.Aristokratický zámok, ktorý nechal postaviť gróf Antal Grassalkovich I. v 30. rokoch 18. storočia, sa stal od roku 1867 výletnou rezidenciou rakúskeho cisárskeho a maďarského kráľovského manželského páru Františka Jozefa I. a Alžbety, prezývanej Sissi, v rokoch 1920 a 1945 bol majetkom maďarského zemského správcu.

Niekoľkokrát prestavaný zámok s pôdorysom dvojitého U navrhol András Mayerhoffer. Vďaka architektonickému riešeniu tohto barokového komplexu budov vznikol tzv. štýl Gödöllö, ktorý bol vzorom pre mnoho ďalších návrhov maďarských zámkov.

Od roku 1994 leží záchrana a obnova zámku v rukách spoločnosti Kráľovský zámok Gödöllö. V lete roku 1996 tak mohlo svoje brány otvoriť Kráľovské zámocké múzeum. Návštevníci tu môžu vidieť deväť renovovaných sál prostredného krídla, slávnostnú sálu zdobenú zlatobielym šťukovaním a časť kráľovských obytných priestorov.

Na prízemí sú k dispozícii zvláštne sály pre rozličné akcie, na návštevu pozýva elegantná zámocká kaviareň, obchodík so suvenírmi a súčasná foto dielňa. Zámok i celé nádvorie očakávajú návštevníkov pri príležitosti rozličných kultúrnych podujatí a koncertov, ktoré sa usporadúvajú v duchu svojho mecenáša grófa Grassalkovicha. K udalostiam konajúcim sa každé leto patrí tiež jazda na koni a spomienkové programy uvádzané na počesť tvorcu zámku, spolu s programom o živote kráľovského páru.

 

Gödöllö - Kráľovské zámocké múzeum
Királyi Kastély
2100 Gödöllő
Tel.: 0036 28/410-124
Tel./Fax: 0036 28/423 159
Web: www.kiralyikastely.hu

 

Zdroj/autor: visit-hungary.com, kiralyikastely.hu, Jana Rujáková, drom

 

 

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.2/5 (9 hlasov)

Nedeľa, 12. júl. 2020. Meniny má Nina.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa