Leto vo Vysokých Tatrách - liek pre telo i dušu

24.06.2020 |   |    | 

Spanilá jazda historickými električkami, odomknutie hladiny Štrbského plesa a symbolický akt sprístupnenia vysokohorských chodníkov prechodov a pre turistov na Hrebienku naštartovali letnú sezónu vo Vysokých Tatrách. Majestátne výhľady na štíty hôr, liečivé účinky prírody, pestrá ponuka zábavy, oddychu, kultúry a histórie, wellness a gastronomické pôžitky, cykloturistika a šport, umenie i dokonalý relax čakajú na návštevníkov v najmenších veľhorách v Európe. 

V týchto dňoch, kedy si každý z nás uvedomuje hodnotu zdravia viac ako inokedy, nájdu návštevníci v regióne Vysoké Tatry medicínu s overenými účinkami. Miestna horská klíma, zvýšený atmosférický tlak, slnečný svit a voňavé silice – naše dostupné prírodné „kúpele“, ktoré oddávna boli najväčším lákadlom pre návštevníkov, sú po náročnom období pripravené na leto, ako liek nielen pre telo, ale aj dušu. Vo vysokohorskom prostredí telo využíva kyslík omnoho účinnejšie, príďte preto do Tatier a nadýchnite sa pôžitkov.

Vysoké Tatry ponúkajú turistom viac ako 700  km značkovaných chodníkov – chodníky po dolinách, výstupy na tatranské chaty, cesty k najkrajším tatranským plesám, tatranské vrcholy či dvojtisícové štíty, prechody cez tatranské sedlá s nebeskými výhľadmi.

Vyvezte sa až nad oblaky a prežite neopakovateľné výhľady na okolité štíty najmenších veľhôr sveta. Zo Skalnatého plesa turistov vyvezie na Lomnický štít unikátna visutá červená lanovka, ktorá prekonáva 855 metrové prevýšenie a jazda trvá 8,5 minúty.

Výlety lanovkami môžu byť cestou k ďalším dobrodružstvám, z výstupnej stanice sa dostanete k už otvoreným turistickým chodníkom do rôznych zákutí, dolín či štítov Tatier, s rôznymi stupňami náročnosti na kondíciu a čas.

Tatranský región ponúka mnoho možností na individuálnu návštevu, nordic walking trasy, bežecké trasy, cyklistické chodníky priamo v Tatrách či v Poprade, náučné chodníky, neprebádané zákutia (stredoveká Osada Šoldov, Kalvária na peknú vyhliadku v Starom Smokovci), vyhľadávanú vysokohorskú turistiku či krátky výlet na obľúbené Štrbské Pleso, miesto pre rodinnú prechádzku na čerstvom vzduchu.

V Tatrách je možné požičať si klasické bicykle aj e-bike, zorganizovať si krátky výlet na Segway, či využiť rôzne vnútorné a vonkajšie športoviská – tenisové kurty, multifunkčné ihriská.

Región Vysoké Tatry môžete spoznať aj zo sedla vášho bicykla. Viac ako 300 km značených cyklotrás rôznych obtiažností je určených pre všetkých – rodinky s deťmi, milovníkov horskej a cestnej cyklistiky, športovcov aj začínajúcich cyklistov. Cyklotrasy nájdete na www.regiontatry.sk.

Turisti môžu vyskúšať aj stále populárnejší Nordic walking, odporúčaný je napríklad nenáročný okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa. Romantikov poteší možnosť člnkovania na hladine Štrbského plesa, ktoré má už viac ako 130-ročnú históriu. Jazero je už odomknuté a vy sa z neho môžete kochať nádherným pohľadom na Solisko a užívať si pokojnú hladinu tohto výnimočného unikátu, ktorý bojoval aj o jeden zo siedmich divov sveta. Štrbské Pleso je zároveň východzím bodom pre najznámejšie dvojtisícovky a tretinu najznámejších tatranských túr, takže rodinná turistika na Popradské pleso alebo prechádzka okolo jazera aj pre handikepovaných začína práve na tomto mieste.

Spoznajte aj mesto Poprad a okolie aj inak, prostredníctvom systému zdieľaných bicyklov - BIKESHARINGU. Vypožičajte si Smart bicykel s GPS bezpečnostným systémom a vráťte ho jednoducho prostredníctvom mobilnej aplikácie. Bicykel po skončení jazdy odparkujte v 12 vybudovaných informačných staniciach so stojanmi alebo na vhodnom viditeľnom mieste na území mesta Poprad.

Počas mesiacov júl a august si návštevníci a turisti budú mať možnosť v Meste Poprad užiť špeciálne sobotňajšie sprevádzané prehliadky pre širokú verejnosť s rozličným zameraním. Užiť si môžete napríklad večernú prehliadku námestia a kostola sv. Egidia s výstupom na vežu počas západu slnka, či prehliadku Spišskej Soboty spojenú s návštevou kostola Sv. Juraja.

V popradskom ekologickom vodnom raji aj toto leto zažijete more zábavy v každom počasí. Voda, slnko a leto k jednoznačne patria k sebe, preto by ste pri návšteve regiónu Vysoké Tatry nemali vynechať návštevu termálneho aquaparku AquaCity Poprad, ktorý ponúka 13 vonkajších a vnútorných bazénov, tobogány, vodné atrakcie, dvojpodlažné wellness a spa centrum, zábavné animačné programy pre deti a výnimočnú 3D Laser show.

Víkendový program bude doplnený o rôznych účinkujúcich a známe tváre, chýbať nebude už tradičné letné kino. Zregenerovať telo a posilniť imunitu či vylepšiť športové výkony tu môžu návštevníci návštevou kryoterapie. 

Pre športovcov a súťaže chtivých Región ponúka  aj v tomto náročnom období možnosti, ako si zmerať sily či namotivovať sa k vyšším výkonom. Obľúbený projekt Tatry v pohybe rozširuje Virtuálne preteky na viacero tratí a tešiť sa môžu aj cyklisti, pre ktorých pripravujeme nielen prehľad overených cyklotrás, ale aj rozličné výzvy.

Ani toto leto sme nezabudli na deti, ktoré sa môžu tešiť na vynovené Rozprávkové putovanie s Denníkom dobrodruha s množstvom rozprávok a hlavolamov aj priamo v teréne. Získajú ho v Tatranských informačných kanceláriách. Aj prostredníctvom eco-friendly projektu Tatranská divočina budú deti môcť zábavnou a zároveň edukatívnou formou spoznať krásne a zaujímavé miesta Tatier.

Na trať sa počas leta vrátia aj historické električky Kométa a Trojča. Všetci nadšenci starých mašiniek budú môcť aj toto leto zažiť jazdu naprieč Vysokými Tatrami so starodávnymi električkami. Pripravené sú pre vás zelená Kométa z roku 1913 a červené Trojča z roku 1969, ktoré turistov prenesú o desiatky rokov späť do histórie.

Tatranské kultúrne leto sa tento rok ponesie v komornejšom duchu. Každý piatok bude pre návštevníkov v Tatranskej Lomnici v mestskom parku po zotmení pripravené letné kino, sobota bude patriť divadelným predstaveniam pre najmenších a v nedeľu sa v tatranských osadách započúvame do Príbehov z Tatier.

Regionálna karta Tatry Card prinesie aj túto sezónu bezproblémový lístok na cestovanie električkou, zľavy či výhodné akcie v partnerských prevádzkach a aktuálne informácie. Túto sezónu sa spúšťa aj online predaj, ktorý nie je viazaný na ubytovanie, cena takto kúpenej karty je však vyššia.

 

Aktuálne informácie a novinky z Regiónu Vysoké Tatry sledujte na www.regiontatry.sk a sociálnych sieťach   RegionVysokeTatry    regionvysoketatry.

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej Republiky.

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 26. júl. 2021. Meniny má Anna, Hana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa