V Tatrách čistili plesá, v tom Štrbskom našli aj tomahawk Gojka Mitiča

10.10.2018 |   |    | 

Pod hladinu Velického, Popradského a Štrbského plesa sa počas 25. ročníka akcie Čisté vody ponorilo štyridsaťjeden potápačov, aby vylovili odpadky, ktoré ostali na dne predovšetkým po letnej turistickej sezóne. Tento rok v rámci podujatia vyčistili aj kameňolom v popradskej Kvetnici. Vo vreciach už tradične končili fľaše či plastové poháre, kurióznym úlovkom bol tomahawk, ktorý v Štrbskom plese ostal zrejme po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had s legendárnym Gojkom Mitičom v hlavnej úlohe. 

Ako informovala Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu, celkovo na breh vytiahli 562 kilogramov odpadu. Najviac, až 406,5 kilogramu odpadkov ležalo práve na dne lomu, v ktorom sa potápači rozhodli urobiť veľké upratovanie vôbec po prvýkrát. Vylovili napríklad tašku s knihami, televízor, pneumatiky, rôzne laná, železá i bežný domový odpad.

Najväčší záujem bol už tradične o čistenie Štrbského plesa, ktoré si tentokrát vyhliadlo dvadsaťosem potápačov. Z jeho dna vytiahli sedemdesiatsedem kilogramov odpadu. „Okrem množstva plastových pohárikov končili vo vreciach silonové vlasce, tyčky či časti plotov, ktoré boli osadené počas pretekov,“ konkretizoval Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAPu. Našli sa však aj staré mince, no najväčšou kuriozitou bola sekerka - tomahawk, ktorá na dne jazera ostala pravdepodobne po nakrúcaní legendárnej snímky Náčelník Veľký had ešte z roku 1967. Ďalším prekvapením bola malá meteostanica, ktorú potápači objavili v strede plesa.

V Popradskom plese zase natrafili na nový dron, na brehu skončili aj skrinky, sklo, tehly, dosky či konzervy. Dokopy 46,5 kilogramu neporiadku odtiaľ vytiahlo osem potápačov. Ďalší piati sa vnorili do Velického plesa. Z jeho dna vylovili 32 kilogramov odpadu. Išlo predovšetkým o stavebný materiál, najmä tehly. „Teší ma, že odpadkov v tatranských plesách ubúda. Kvetnický lom je nová lokalita, ktorú sme čistili po prvý raz, o čom svedčí aj množstvo vyloveného odpadu, ale verím, že ho bude z roka na rok menej,“ zhodnotil jubilejný ročník akcie Čisté vody Pavol Kráľ.

Podujatie zorganizovali Štátne lesy TANAPu v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice - Šaca a. s., 1. súkromná nemocnica. Podujatie je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TASR - Oliver Ondráš
Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 6. marec. 2021. Meniny má Radoslav.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa