Streda27. máj 2026, meniny má Iveta, zajtra Viliam

Parížske mestské bicykle

Bicykel zaparkujete ľahko a máte ho na očiach... Zobraziť galériu (5)
Bicykel zaparkujete ľahko a máte ho na očiach...

FRANCÚZSKO - Paríž sa rozhodol sprevádzkovať požičovne bicyklov až toto leto. Nasledoval tak skorší a menší Lyon. Viac než desaťtisíc šedých a "obrnených" bicyklov si môžu obyvatelia a návštevníci mesta zatiaľ požičiať na 750 miestach.

 

Program nazvaný Vélib (z francúzskych slov vélo – bicykel a liberté – sloboda) sa stal ďalším krokom v snahe ponúknuť obyvateľom a návštevníkom veľkých európskych miest ekologický spôsob dopravy.

K zapožičaniu bicykla a jeho zvesenia zo stojanu, budete potrebovať predplatnú kartu, ktorá sa dá zakúpiť cez internet alebo priamo na stanovisku zo špeciálneho terminálu na hodinu (1 euro), na dve hodiny (2 euro) na 3 hodiny 4 (euro), na týždeň (5 euro) alebo na rok (29 euro). Prvá polhodina jazdy je zdarma.

Po dokončení celej siete stanovísk bude priemerná vzdialenosť medzi nimi 300 metrov. Dôraz sa kladie na to, aby stanoviská boli v blízkosti staníc metra. O údržbu bicyklov sa stará 400 technikov. Systém vybudovala firma Decaux, ktorá dostala od radnice k dispozícii 1600 reklamných panelov v meste. Poplatky za predplatné a za požičovné pôjdu do mestskej pokladni.


Zdroj/autor: velib,drom

Viac o téme: BicykelFrancúzskoParížVélib
Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Odporúčame

Zaujímavosti a atrakcie

Pamiatky


Lifestyle

Varenie a recepty

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu