VÝLET Radenov dom v Čičmanoch

04.07.2009 |   |    | 

SLOVENSKO - Približne 50 pastierskych hudobných nástrojov, píšťalky, gajdy či fujary, si budú môcť pozrieť návštevníci Radenovho domu v Čičmanoch, kde sídli stála expozícia Považského múzea v Žiline.Vystavená bude aj fujara nestora slovenských fujaristov Martina Sanitrára zo súkromnej zbierky Ľubomíra Páričku. Výstavu Pastierske hudobné nástroje zo stredného Slovenska sprístupnia dnes o 18.30.

Iniciátormi myšlienky vytvoriť tradíciu výstavných aktivít v Radenovom dome, tematicky sa týkajúcich originálnych hudobných nástrojov regiónov Slovenska, je Michal Filo a Juraj Kudjak, členovia Spolku fujarášov Slovenska. Na podnet tohto spolku bola fujara zapísaná do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO.

Cieľom výstavy je oživiť myšlienku pastierstva v Čičmanoch, kde kedysi existovalo 13 salašov. V neposlednom rade sa tu vytvára priestor pravidelných stretnutí slovenských fujarášov. Oživením dnešného večera bude vystúpenie folklórnej skupiny Javorinka z Čičmian a prezentácia pastierskych piesní v podaní fujarášov pri Gregorovom humne. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičných výrobkov z ovčieho syra.

Výstava otvára Kultúrne leto v Čičmanoch, nasledovať budú víkendové podujatia pod názvom Remeslá a folklór a vyvrcholením bude štvrtý ročník celoslovenského stretnutia fujaristov. Aj takýmto spôsobom sa snažia obohatiť turistický ruch obce Čičmany.

 

Čičmany sú najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1272. Dedina je známa starobylou a unikátnou architektúrou - maľovanými zrubovými drevenicami. Pre ich záchranu bola dolná časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

 

 

 

Považské múzeum v Žiline
Topoľová 1
010 03 Budatín  
Tel.: 041/ 500 15 10, 500 15 11
Fax: 041/ 562 00 33, 500 15 12
E-mail:
muzeum@pmza.sk

Turisticko-informačné centrum Čičmany
Čičmany 286
Mobil: 0907 298583
E-mail:
tic.cicmany@pobox.sk

 

Zdroj/autor: sita, pmza, cicmany, drom

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 25. január. 2021. Meniny má Gejza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa