Guadeloupe

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Guadeloupe (Zámorský department Francúzska)

Ostrov vo východnom Karibskom mori, zámorský department Francúzska. Leží juhovýchodne od Portorika. Živelné centrum kreolskej kultúry, je hrdou a energickou kombináciou francúzskych a afrických vplyvov. Je známy vďaka výrobe cukru a rumu, ako aj pre svoju faunu a flóru, pláže a hotely. Súostrovie ponúka príťažlivý mix moderných miest a zabudnutých osád, pralesov a zastrčených pláží.   

Hlavné mesto: Basse Terre
Rozloha: 1 628 km2
Počet obyvateľov: 382 704 (2019)
Štátne zriadenie: francúzsky departmant
Geografická poloha: Karibské more
Časové pásmo: Slovensko -5 hod.
Podnebie:

Podobne ako v iných východokaribských oblastiach, aj na Guadeloupe sú zrážky rovnomerné. Obdobie dažďov sa kryje so sezónou hurikánov (od júla do novembra). V horských oblastiach sú zrážky silnejšie. Počasie je tropické, denné teploty dosahujú konštantných 32°C. V noci klesajú na  20°C. V horských oblastiach sú teploty nižšie. Vďaka svojej výške je časť  Basse-Terre chladnejšia a vlhkejšia ako Grande-Terre. Najvyšší bod, La Soufri?re dosahuje až 990 cm dažďa za rok. Klímu zmierňujú vetry alizés. 

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V MESTE BASSE-TERRE

Mestá:

Pointe-à-Pitre, Deshaies, Petit-bourg, Saint François, Le Gosier, Sainte Anne, Le Moule, Pointe-Noire, Sainte-Rose, Trois-Rivieres, Bouillante & Malendure

Správne členenie:
Guadeloupe je francúzskym zámorským územím, členom EÚ a do jeho správy patria ešte ostrovy: Les Saintes, LaDésirade, Marie Galante, St.Barthelémy a francúzska časť St.Martina. Celkovo je to vrátane Grande-Terre a Basse-Terre 8 ostrovov, rozdelených do 34 komún a 43 kantonov. Na ich čele stojí prefekt menovaný Parížom.

Mena:

euro (EUR)     

Jazyky:

francúzsky (úradný), kreolský patois;

Oficiálna je francúzština, domorodci však hovoria kreolsky (jazyk, ktorý nemá písanú formu, je to zmes francúzštiny bez prízvuku s prvkami angličtiny, portugalčiny, španielčiny a pozostatkami afrických indiánskych jazykov – používa ho černošská časť obyvateľstva). Slovo kreol je portugalského pôvodu (crioullo), Španieli ho zmenili na criollo a Francúzi na crolle; Týmto výrazom je označovaný jednak beloch narodený v Karibskej oblasti alebo v oblasti Indického oceánu, jednak jazyk, ktorým sa dohovoríte na celom súostroví. Čiastočne sa dohovoríte aj jednoduchou angličtinou. Jazyk však nie je bariérou, miestni ľudia sa dohovoriť chcú.

Náboženstvo:

katolíci (95%), hinduizmus a pôvodné africké náboženstvá (4%), protestanti

Diplomatické zast.:

SR nemá na Guadeloupe diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je

Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba)
Veľvyslanectvo SR - Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana
Telefón: +53 07 204 1884
Mobi (pohotovostný): +53 0 5263 0584, prípadne +53 0 5263 0534
Fax: +53 07 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/havana

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky
Hlavné námestie 7, 812 83 Bratislava [ukáž na mape]
Tel.: +421 2 5934 7111
E-mail: diplo@france.sk
Web: ambafrance-sk.org/

Víza / doklady:

Občania EÚ potrebujú mať pri vstupe platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas. V rámci pobytu do 90 dní nie sú potrebné víza.

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Sobota, 27. november. 2021. Meniny má Milan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa