Guadeloupe

01.06.2010 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny:

Guadeloupe (Zámorský department Francúzska)

Ostrov vo východnom Karibskom mori, zámorský department Francúzska. Leží juhovýchodne od Portorika. Živelné centrum kreolskej kultúry, je hrdou a energickou kombináciou francúzskych a afrických vplyvov. Je známy vďaka výrobe cukru a rumu, ako aj pre svoju faunu a flóru, pláže a hotely. Súostrovie ponúka príťažlivý mix moderných miest a zabudnutých osád, pralesov a zastrčených pláží.   

Hlavné mesto: Basse Terre
Rozloha: 1 628 km2
Počet obyvateľov: 462 800 (2009)
Štátne zriadenie: francúzsky departmant
Geografická poloha: Karibské more
Časové pásmo: Slovensko -5 hod.
Podnebie:

Podobne ako v iných východokaribských oblastiach, aj na Guadeloupe sú zrážky rovnomerné. Obdobie dažďov sa kryje so sezónou hurikánov (od júla do novembra). V horských oblastiach sú zrážky silnejšie. Počasie je tropické, denné teploty dosahujú konštantných 32°C. V noci klesajú na  20°C. V horských oblastiach sú teploty nižšie. Vďaka svojej výške je časť  Basse-Terre chladnejšia a vlhkejšia ako Grande-Terre. Najvyšší bod, La Soufri?re dosahuje až 990 cm dažďa za rok. Klímu zmierňujú vetry alizés. 

Mestá:

Pointe-à-Pitre, Deshaies, Petit-bourg, Saint François, Le Gosier, Sainte Anne, Le Moule, Pointe-Noire, Sainte-Rose, Trois-Rivieres, Bouillante & Malendure

Správne členenie:
G. je francúzskym zámorským územím, členom EÚ a do jeho správy patria ešte ostrovy: Les Saintes, LaDésirade, Marie Galante, St.Barthelémy a francúzska časť St.Martina. Celkovo je to vrátane Grande-Terre a Basse-Terre 8 ostrovov, rozdelených do 34 komún a 43 kantonov. Na ich čele stojí prefekt menovaný Parížom.

Mena:

euro (EUR)     

Jazyky:

francúzsky (úradný), kreolský patois;
Oficiálna je francúzština, domorodci však hovoria kreolsky (jazyk, ktorý nemá písanú formu, je to zmes francúzštiny bez prízvuku s prvkami angličtiny, portugalčiny, španielčiny a pozostatkami afrických indiánskych jazykov – používa ho černošská časť obyvateľstva). Slovo kreol je portugalského pôvodu (crioullo), Španieli ho zmenili na criollo a Francúzi na crolle; Týmto výrazom je označovaný jednak beloch narodený v Karibskej oblasti alebo v oblasti Indického oceánu, jednak jazyk, ktorým sa dohovoríte na celom súostroví. Čiastočne sa dohovoríte aj jednoduchou angličtinou. Jazyk však nie je bariérou, miestni ľudia sa dohovoriť chcú.

Náboženstvo:

katolíci (95%), hinduizmus a pôvodné africké náboženstvá (4%), protestanti

Diplomatické zast.:

SR nemá na Guadeloupe diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba).
Veľvyslanectvo SR - Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana
Telefón: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobilný telefón:  +53 (0) 5 263 0584 - konzul (prípadne aj +53 (0) 5 263 1511)
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/havana

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky
Hlavné námestie 7 [ukáž na mape]
812 83 Bratislava
Tel.: 00421 2 5934 7111
E-mail: diplo@france.sk
Web: ambafrance-sk.org/

Víza/doklady: 
Občania EÚ potrebujú mať pri vstupe platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas.   
 

Ministerstvo zahraničných vecí SR
Streda, 15. august. 2018. Meniny má Marcela.

Najnovšie príspevky

Foto dňa