Francúzsko

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Francúzska republika
Hlavné mesto: Paríž
Rozloha: 668 763 km2
Počet obyvateľov: 64 860 000  (2017)
Štátne zriadenie:

Republika prezidentského typu. Prezident volený občanmi v priamych voľbách menuje predsedu vlády, predsedá Rade ministrov, vyhlasuje referendum, v čase vážneho ohrozenia môže rozpustiť Národné zhromaždenie (nie však Senát), a ujať sa jeho právomocí.

Geografická poloha: Západná Európa.
Časové pásmo: Slovensko 0 hod.
Ubytovanie: Pozrite si výhodné ubytovanie v Paríži.
Podnebie: Na sever a východ od Paríža je kontinentálne podnebie s horúcim letom s častými dažďami a chladnými zimami s množstvom snehu. Normandia a Bretónsko sú povestné chladným letom. Juh, najmä pobrežie Stredozemného mora charakterizuje dlhé a veľmi teplé leto bez zrážok a mierna zima. Občas fúka mistrál (prudký vietor), ktorý môže narobiť veľké škody. Vo vyšších polohách Álp je aj v lete dosť snehu na lyžovanie.

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V PARÍŽI

Mena: euro (EUR)
Jazyky: francúzština
Správne členenie: Spolu s ostrovom Korzika má 22 oblastí členených na 96 departmentov, krajina má 36 570 miest a obcí. Okrem toto má  5 zámorských departementov (Guadeloupe, Martinique, Fr. Guyana, Réunion a Mayotte), 7 zámorských území so špeciálnym štatútom (Fr. Polynézia, Wallis a Futuna, Mayotte, Saint-Pierre a Miquelon, fr. austrálske a antarktické územia Saint-Barthélémy a Saint-Martin), správnu korporáciu sui generis Nová Kaledónia a súkromné vlastníctvo štátu ostrov Clipperton.
Národnost. zloženie: Francúzi (89 %). V ústave nie je zakotvený štatút národnostnej menšiny, z kultúrno-historického hľadiska však možno vymedziť niekoľko národnostných skupín - Alsasania, Lotrinci, Bretónci, Korzičania, Katalánci, Baskovia a Flámi.
Náboženstvo: rímskokatolícke (83%), islam, protestantské, židovské
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Francúzskej republiky
Hlavné námestie 7, 812 83 Bratislava [ukáž na mape]
Tel.: +421 2 5934 7111
E-mail: diplo@france.sk
Web: https://ambafrance-sk.org/

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paris, Francúzsko
Telefón: +33 1 7193 7333
Fax: +33 1 4288 7653
E-mail: si.paris@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/siparis

Víza a doklady:

Podmienky vstupu: Platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz.

Od 1. mája 2004 nevydáva konzulárne oddelenie ZÚ FR v Bratislave žiadny typ víz (ani turistické ani pracovné) pre slovenských občanov prichádzajúcich do FR. Od tohto dátumu začalo platiť právo voľného pohybu našich občanov do krajín EÚ (smernica Rady 68/360/EHS), v rámci ktorého možno cestovať do Francúzska a Monaka s občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Orgány hraničnej polície vo Francúzsku môžu zamietnuť vstup na svoje územie občanovi SR len v prípade podozrenia z falšovania alebo pozmeňovania tohto dokladu.

 Ministerstvo zahraničných vecí SR
Štvrtok, 16. september. 2021. Meniny má Ľudmila.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa