Portugalsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Mys Cabo da Roca na obrovskej skale s majákom, kde možno dostať diplom s pečiatkou a potvrdením, že jeho držiteľ stál na najzápadnejšom cípe európskeho kontinentu. Početné býčie zápasy „tourada“ sa konajú po celej krajine od apríla do októbra. Najvýznamnejšie sú na námestí Praca de Touros v Lisabone, v Santaréme a vo Vila Franca de Xira. V Portugalsku sa býky nezabíjajú. Krajina má 6 hlavných turistických oblastí.

Costa Verde južne od mesta Porto a na východe po Vila Real má dlhé piesočnaté pláže, borovicové lesy, historické stavby; je kolískou starých umeleckých remesiel. V Národnom Parku Peneda-Geręs, rozprestierajúcom sa na 70 000 ha, nájdete lesy, vodopády, umelé jazerá i na ryby bohaté rieky. Geręs bol už v ére Rimanov kúpeľným mestom.

Costa de Prata, celoročne miesto rodinných dovoleniek, je malou prímorskou oblasťou južne od Costa Verde. Je tam aj pútnické mestečko Fátima s veľkou bazilikou a svetoznámou sochou Panny Márie. Púte sú každého trinásteho v mesiaci.

Univerzitné mesto Coimbra je tretím najväčším mestom Portugalska. Jeho Biblioteca Joanina je jednou z najkrajších knižníc na svete. Mesto Aveiro, obklopené lagúnami a plážami, prezývajú „portugalské Benátky“.

Montanhas je hornatým regiónom na severovýchode s divokou ešte pôvodnou krajinou s riekami, lesmi a najznámejšími portugalskými liečivými kúpeľmi. Na vrcholoch pahorkatiny je veľa hradov.

Centrom Costa de Lisboa (Lisabonského pobrežia) je pri ústí rieky Tejo hlavné mesto Lisabon, ktorý sa rozprestiera na siedmich pahorkoch. Má staromódnu, štýlovú atmosféru a očaruje mnohými nádhernými miestami a tmavými, úzkymi uličkami starej maurskej štvrte. Jedným z najlepších východiskových bodov na prechádzku mestom je zámok Kastell Săo Jorge, postavený v 8. stor. vysoko nad mestom na zrúcaninách starej pevnosti.

Rozsiahly región Planícies vo vnútrozemí je obilnicou Portugalska. Rastú tam aj korkové duby.

Algarve na juhu Portugalska pri Atlantiku s veľkými hotelmi, dovolenkárskymi dedinami, autokempingmi, kasínami a športovými zariadeniami má 250 km pláží, ktoré patria k najčistejším v Európe. Medzi rôznofarebnými útesmi a bizarnými kamennými formáciami sú schované malé piesočné zátoky. Hlavným mestom provincie je Faro.

Kúpele Monchique v horách boli vyhľadávané už za Rimanov. V Lagose sú historické lodenice. Aj vnútrozemie má svoj pôvab a nie je natoľko zasiahnuté masovým turizmom.

Dôležitým turistickým cieľom v Atlantiku, napriek vzdialenosti od pevniny, sú Madeira a Azorské ostrovy.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa