Švédsko

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Hlavné mesto Švédska Štokholm sa rozprestiera na 14 ostrovoch. Najstaršia zmienka o ňom je z polovice 13. stor. Jeho historické centrum Gamla Stan (Staré mesto) leží na ostrove Stadsholmen. Na námestí Stortorget v Starom meste bolo trhovisko i popravisko. Na mieste rozsiahlych archeologických nálezov dnes stojí Múzeum stredoveku. Určite treba zhliadnuť rozložitý Kráľovský palác, ktorý má 550 miestností a rozsiahle zbierky porcelánu, gobelínov a obrazov. Riddarholmský kostol na ostrove Riddarholmen bol v minulosti tradičným miestom pochovávania švédskych kráľov.

Druhým najväčším mestom je Göteborg, najvýznamnejší prístav, ktorý má 17 km dlhé nábrežie a móla. Raritou je Maritima center s niekoľkými historickými plavidlami a expozíciou o živote na mori a Múzeum námorných plavieb s akváriom. Etnografické múzeum má jedinečnú zbierku laponského ľudového umenia.

Do Östersundu láka turistov povesť o storsjonskej príšere, miestnej príbuznej Lochnesskej príšery, ktorá údajne žije v 75 metrovej hĺbke jazera Storsjon neďaleko mesta.

Za polárnym kruhom stojí za zastávku mesto Gallivare s 22 tisíckami obyvateľov. Je konečnou stanicou Inlandsbanan, 1300 km dlhej železnice zo švédskeho vnútrozemia, ktorá vedie nádhernou scenériou a je považovaná za najkrajšiu trať v krajine. Často na nej najmä kvôli turistom jazdia historické vozne. Gallivare bolo od 19. stor. miestom ťažby železnej rudy.

V krajine sú dve desiatky národných parkov, vyše 700 prírodných rezervácií a takmer 40 hlavných turistických trás. Vyhľadávaný Kráľovský chodník (Kungsleden) má vyše 500 km a vedie zo severu z Abiska na juh k jazeru Grövelsjön v kraji Dalarna.

Turistom sa v Štokholme, Göteborgu a Malmö vyplatí kúpiť tzv. City Card. Umožňuje voľnú jazdu MHD, zdarma parkovanie, voľný vstup alebo vstup so zľavou do múzeí a na rôzne atrakcie.

Utorok, 29. september. 2020. Meniny má Michal, Michaela.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa