Bulharsko

25.05.2010 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Bulharská republika
Hlavné mesto: Sofia
Rozloha: 110 993 km2
Počet obyvateľov: 7 148 785 (2010)
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Geografická poloha: juhovýchodná Európa
Časové pásmo: Slovensko +1 hod.
Podnebie: je kombináciou stredomorskeho a východoeurópskeho. Letá sú príjemné slnečné s teplotami pohybujúcimi sa okolo 30°C, v horských polohách je o niečo chladnejšie. Zimné teploty sa pohybujú od  - 4°C do 6°C. Najčastejšie prší v horách, počas zimy niekedy krajinu zasiahne ťažké sneženie.
Mena: leva (BGN)  
Správne členenie: 28 provincií
Národnost. zloženie: Bulhari (83,9%), Turci, Rómovia, Arméni, Gréci, Židia, Rusi, Tatári
Náboženstvo: kresťanstvo: východné pravoslávne (82,6%), rímsko-katolícke, protestantské, moslimské
Diplomatické zast.: Veľvyslanectvo SR v Sofii
Blv. Janko Sakazov c. 9
1504 Sofia
BULHARSKO
Tel.:
0035929429210
Mob. tel.: +359/888 510455 (After working hours)
Fax: 0035929429235
E-mail: emb.sofia@mzv.sk
Internet: https://www.mzv.sk/sofia

Veľvyslanectvo Bulharska [ukáž na mape]
Kuzmányho 1
811 06  Bratislava
Slovenská republika
Telefón:
00421/2/5441 5308
Fax:00421/2/5441 2404
E-mail: bulharskoet@stonline.sk
Internet: www.bulgarianembassy.sk
Víza a doklady:

Občania SR môžu vstupovať na územie BR buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Platnosť cestovného dokladu by mala byť o 3 mesiace dlhšia ako predpokladaný termín skončenia pobytu v Bulharsku, minimálne však musí pokrývať plánovanú dĺžku pobytu vrátane cesty.
Občan SR mladší ako 5 rokov smie vstúpiť na územie BR bez vlastného cestovného pasu, ak cestuje s rodičom, v ktoro cestovnom pase je zapísaný, a to aj vtedy, ak cestovný doklad rodiča nie je opatrený fotografiou dieťaťa. Deti do 5 rokov musia opustiť krajinu v sprievode rodiča, v ktorého cestovnom pase sú zapísané.
Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť pokiaľ sa tranzit neuskutočňuje cez územie Srbska, tzn. pri leteckej doprave do Bulharska alebo na tranzit po zemi cez Maďarsko a Rumunsko. Srbsko (ako nečlenský štát EÚ) na vstup a tranzit cez svoje územie OP neuznáva.
Prípadnú stratu alebo odcudzenie cestovného dokladu počas pobytu v Bulharsku (ak nemáte so sebou iný cestovný doklad) nahláste na najbližšom policajnom útvare a následne na Veľvyslanectve SR v Sofii, ktoré vám vydá náhradný cestovný preukaz na návrat do SR.

Hraničná kontrola - Od vstupu Bulharska do EÚ sa uplatňuje minimálna hraničná kontrola vo vzťahu k občanom EÚ. Občanom EÚ sa nedávajú vstupné ani výstupné pečiatky do pasov. Nevyžaduje sa preukázanie dostatočného množstva finančných prostriedkov na krátkodobý pobyt a zrušila sa tiež povinnosť adresnej registrácie do 5 dní po vstupe.
Od roku 2007 je uplatňovaná spoločná hraničná kontrola na rumunsko-bulharských hraničných priechodoch (Ruse - most cez Dunaj, Silistra, Kardam a Durankulak). Posilnená je hraničná kontrola na vonkajšej hranici EÚ (hranica s Tureckom, Macedónskom, Srbskom, ako aj čiernomorská hranica – prístaviská Burgas, Varna a Balčik). Na vonkajšej hranici sa postupne zavádza systém „elektronického fišu“ (platba príslušných poplatkov pri jednom okienku). Príslušníci hraničnej polície nie sú oprávnení prijímať finančné prostriedky alebo vecné predmety od osôb prechádzajúcich štátnou hranicou (signály o prípadnej korupcii je možné anonymne podať na riaditeľstve hraničnej polície, tel. +359 2 9831 865, e-mail: nsgp@mzv.bg).

Ministerstvo zahraničných vecí SR

BulharskoZdroj: MZV, Euroinfo, CIA-The World Factbook

Piatok, 21. september. 2018. Meniny má Matúš.

Najnovšie príspevky

Foto dňa