Na Čingove v Slovenskom raji vybudujú autokemping

01.03.2022 |   |    | 

Na Čingove v Slovenskom raji chcú vďaka dotácii z Košického samosprávneho kraja vybudovať autokemping. Projektová manažérka Gabriela Hajduková pre TASR uviedla, že práce by sa mali začať v apríli a celkové náklady na jednotlivé aktivity sú na úrovni takmer 87.000 eur. Zámer vítajú aj ochranári.Cieľom predkladaného projektu je vytvoriť v destinácii podmienky na zlepšenie a rozvoj služieb v cestovnom ruchu a prispieť k zvyšovaniu ich kvality v oblasti kempovania. Zámerom je tiež vzájomne prepojiť spoluprácu s miestnymi poskytovateľmi služieb, ako aj podporiť tamojších remeselníkov vytvorením priestoru na ich prezentáciu,“ priblížila Hajduková s tým, že vznik autokempingu zároveň prispeje k prezentácii a propagácii historického a prírodného dedičstva Národného parku Slovenský raj s jeho destináciami.

Do realizácie projektu chcú aktívne zapájať lokálnych dodávateľov a vytvárať tiež podmienky na prezentáciu atraktivít, regionálnych produktov i služieb v cestovnom ruchu v regióne. Autokemping by mal vzniknúť v katastri obce Smižany v okrese Spišská Nová Ves na celkovej ploche približne 20 hektárov. „Cieľom je vytvoriť zázemie pre kempovanie, vzniknúť by tam malo 26 odstavných plôch pre vozidlá, toalety a sprchy,“ doplnila projektová manažérka.

Predkladaný projekt podľa nej rešpektuje princípy ekoturizmu, autokemping totiž ponúka návštevníkom možnosť ubytovať sa v prírode, byť v jej blízkom kontakte či eliminovať nelegálne parkovanie na území národného parku. Vďaka tomu sa zvýši aj ochrana územia. V areáli kempu nebudú vytvárané betónové, ale zatrávnené odstavné plochy.

Známy autokemping na neďalekom Ďurkovci zanikol, tak je len dobre, že aj v tejto časti Slovenského raja vznikne nová možnosť autokempingu s patričným vybavením a službami. Stretávame sa v posledných rokoch s tým, že karavany nocujú na lesných cestách v národnom parku, tak budú mať možnosť nocovať legálne vo vymedzenom priestore,“ zhodnotil zámer riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Práce na výstavbe autokempingu by mali byť ukončené v októbri tohto roka.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Getty Images
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Streda, 25. máj. 2022. Meniny má Urban.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa