Bratislavský hrad

30.05.2009 |   |    | 

SLOVENSKO/ video - Bratislavský hrad je nielen dominantou Bratislavy, ale aj jeden zo symbolov Slovenskej republiky.Monumentálny obnovený hrad symbolizujúci vyše tisícročné dejiny Slovákov je situovaný na južnom výbežku Malých Karpát nad tokom Dunaja. Mohutná obdĺžniková stavba so štyrmi nárožnými vežami stojí na strategickom mieste osídlenom už v dobe keltskej a veľkomoravskej. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907, obsiahnutá v Salzburských análoch, keď pri Bratislave porazili starí Maďari bavorské vojská.

Zo slovanského kniežacieho hradu vznikol postupne prestavbami a úpravami stredoveký hrad, ktorý bol od polovice 11. storočia aj župným hradom. Stal sa na čas pokladnicou korunovačných klenotov a neskôr aj korunovačným hradom. Dnešný vzhľad hradu vznikol v rámci neskorogotickej prestavby za kráľa Žigmunda Luxemburského. Ďalšou prestavbou z obdobia renesancie a raného baroka sa hrad zmenil na reprezentačné korunovačné sídlo uhorských kráľov, ktorých vyhnali z pôvodného centra uhorskej ríše v Budíne turecké vojská.

Posledná veľká prestavba, ktorá zmenila pevnosť na reprezentačné sídlo habsburského kráľovského dvora, sa uskutočnila v rokoch 1750 až 1760 podľa projektov významných európskych architektov – J. N. Jadota, L. N. PacassihoJ. B. Martinelliho. V novom paláci umiestnili obrazáreň, knižnicu a vzácne umelecké zbierky, najmä grafický kabinet miestodržiteľa Alberta Tešínskeho, ktorý sa neskôr presťahoval do Viedne a dodnes je známy pod menom Albertina.

Koniec 18. storočia je obdobím úpadku Bratislavského hradu ako korunovačného centra krajiny. Po smrti Márie Terézie umiestnil tu Jozef II. školiace stredisko a seminár katolíckeho duchovenstva. K týmto rokom (1783 – 1790) sa viaže významná kapitola dejín slovenského národa – sformovala sa tu skupina vzdelancov v boji za národné uvedomenie na čele s Antonom Bernolákom.

V roku 1811 Bratislavský hrad vyhorel a vyše 140 rokov bol v ruinách. Nové dejiny sa začali písať až v roku 1953, keď sa pristúpilo k jeho záchrane a postupnej obnove. Rekonštrukcia hradu sa uskutočnila v rokoch 1956 až 1968 podľa projektov A. PifflaD. Martinčeka. Po obnove nadobudol hrad pôvodný vzhľad, aký mal po tzv. tereziánskej prestavbe koncom 18. storočia.

Na Bratislavskom hrade sú inštalované historické expozície obsahujúce cenné exponáty našich národných dejín od počiatku až po súčasnosť. Historické expozície prezentujú vývoj hmotnej a duchovnej kultúry ako aj sociálne a politické boje na Slovensku. Z obdobia feudalizmu sú tu jedinečné umeleckoremeselné diela, dokumenty o vývine miest a života poddaného ľudu i šľachty.

Bohato zastúpené sú i novšie dejiny (od počiatkov kapitalizmu až po súčasnosť), alebo exponáty ľudového umenia a pozornosť si zaslúži aj najväčšia numizmatická zbierka na Slovensku a zbierka hudobných nástrojov. Archeologická časť expozície prezentuje napríklad cenné praveké nálezy (paleolitická Venuša z Moravian, fragment lebky neandertálca zo Šale), pamiatky z doby rímskej či šperky zo slovansko-avarského pohrebiska z Devínskej Novej Vsi, atď.

Stála expozícia archeologických nálezov zo Slovenska s názvom Klenoty dávnej minulosti je prístupná verejnosti od utorka do nedele v čase od 9.00 do 17.00 hodiny. Vstupné na výstavy a expozície v hradnom paláci je pre dospelých 100 Sk, zľavnené 70 Sk a pre školské skupiny 40 Sk.

 

REKONŠTRUKCIA BRATISLAVSKÉHO HRADU

od apríla 2008 do 31.12. 2011
je pre rekonštrukciu uzavretý Hradný palác a časť Čestného nádvoria. Areál Bratislavského hradu je však verejnosti prístupný. Výstavy Historického múzea v areáli Bratislavského hradu uzatvorené.


 

Slovenské národné múzeum – Historické múzeum
Bratislavský hrad
P.O.BOX 13
810 06 Bratislava
Tel.: 02/5441 1444, 5972 4201
Fax: 5441 4981
E-mail:
muzeum@snm-hm.sk

 

Zdroj/autor: bahrad, pamiatky, muzeum, wiki

VIDEO Bratislavský hrad 2008Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 30. október. 2020. Meniny má Šimon, Simona.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa