RADÍME: Na dovolenku sa dá cestovať aj s domácim zvieraťom

03.07.2018 |   |    | 

Ani počas dovolenky sa rodina nemusí rozlúčiť so svojím štvornohým priateľom. Ľudia, ktorí majú psy, s nimi najčastejšie cestujú na dovolenku do zariadení priateľských k psičkárom v Taliansku, Chorvátsku, Vysokých Tatrách či v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Cestovanie so psom alebo mačkou však prináša určité obmedzenia a povinnosti."Psovi alebo mačke by ste pred cestou mali vybaviť pas pre domáce zviera, a to aj v prípade, ak cestujete v rámci EÚ. Zastaviť a skontrolovať vozidlo vám môžu všade, nielen na hraniciach. Pas domáceho miláčika slúži ako potvrdenie, že vaše zviera má všetky potrebné očkovania a je začipované. Pas spoločenských zvierat vystaví veterinár, ktorý má na to oprávnenie, a pre zviera platí doživotne," radí Martina Cvachová, hovorkyňa poisťovne Groupama.

Ako ďalej uvádza, donedávna platili v členských krajinách EÚ v oblasti cestovania so zvieratami rôzne pravidlá. V júli minulého roku však europoslanci zjednotili nové pravidlá, v ktorých požadujú elektronickú databázu na monitoring pohybu zvierat.

Tak ako pre ľudí, aj pre zviera môže dlhá jazda autom predstavovať stres. Spolu s autolekárničkou v povinnej výbave by mala byť aj lekárnička pre psa či mačku. Lieky alebo upokojujúce prostriedky by sa však nemali podávať preventívne, ale iba v nevyhnutnom prípade.

Pri prevoze zvieraťa, najmä väčšieho psa, je potrebné myslieť aj na bezpečnosť jazdy. "Pokiaľ zvyknete prevážať psa na zadnom sedadle, pripútajte ho špeciálnym postrojom pre psa, ktorý sa pripevňuje k spone bezpečnostného pásu. Máte tak istotu, že nebude vyrušovať ostatných cestujúcich a zároveň bude zabezpečený v prípade prudkého zabrzdenia alebo nárazu," zdôrazňuje Cvachová.

Ideálnym miestom pre psa je však kufor. Jazda bude pre zviera bezpečnejšia, ak sa mu do zadnej časti vozidla umiestni textilná alebo plastová búda.

Auto nie je jediný dopravný prostriedok, ktorým sa môže prevážať zviera. So svojím miláčikom je možné vydať sa na cestu aj letecky, znamená to však zvýšené náklady. Pes alebo mačka totiž musia mať vlastnú letenku a okrem toho aj špeciálnu klietku na prepravu zvierat.  

 

Zdielať článok na Facebooku

Foto: Thinkstock
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Piatok, 4. december. 2020. Meniny má Barbora.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa